معرفی بهترین کتاب ها برای سن ۱۱ سال

کتاب برای کودک 11 ساله

  در این یادداشت قصد داریم چندتا از بهترین کتاب هایی که در دوران نوجوانی باید بخوانید و همچنین کتابهایی که مناسب سن ۱۱ سال هست را برای شما معرفی کنیم. 

اما چرا معرفی کتاب برای نوجوانان ۱۱ ساله مهم است؟

 • کتاب‌هایی که در دوران نوجوانی می‌خوانیم شاید اولین کتاب‌های جدی زندگی‌مان باشند.
 • آنها ما را به دنیایی می‌برند که تاکنون تجربه‌شان نکرده‌ایم. طعم یک زندگی جدید را برای ما به ارمغان می‌آورند. شاید حتی بعضی رویاهایمان از دل همان کتاب‌ها درآمده باشد.
 •  کتاب هایی که در سن نوجوانی می‌خوانیم هرگز از یادمان نمی‌رود. طعم شیرین‌شان تا سال‌ها زیر دندانمان می‌ماند.

 اگر نوجوان هستید یا به دنبال چند کتاب برای نوجوانان مخصوصا محدوده سنی ۱۱ سال می‌گردید، کتاب‌های معرفی شده در این لیست می‌تواند به شما کمک کند پس تا انتها همراه این مقاله باشید.

اگر شما والدین نوجوان هستید، لازم هست به این نکته هم توجه کنید که نوجوان و کودک کتابخوان در درس ها نیز موفق تر خواهد بود. زیرا او با خواندن کتاب هایی که دوست داشته است مهارت های خود را در خواندن که مهم ترین آن ها درک مطلب است، بهبود بخشیده است.

من در این یادداشت سعی کردم از کتاب هایی نام ببرم که برای پسرها و دخترها مناسب و جذاب باشد، با این حال شما می توانید به مطلب بهترین کتابها برای دختران نوجوان هم سر بزنید.

 

۱-ایستگاه آخر:

مامان ، چرا اون دوستم تبلت داره، ولی من ندارم؟
بابا، چرا ما از اون ماشین بزرگ‌ها نداریم؟
چرا ما از این سفرهای خفن نمی‌ریم؟
برند لباس ما چیه؟ اصله یا فیکه؟

چه جوابی داریم؟

می‌توانیم بگوییم: بس که ما بدبختیم مادرجان، پول‌مان را همین پولدارها خورده‌اند… خاک بر سرشان!
یا بگوییم: دنیا این طوری است دیگر؛ خدا به بعضی‌ها داده، به بعضی‌ها نداده!
یا بگوییم: خیلی‌ها همین‌ها را هم ندارند! ناشکری نکن!
اما مادربزرگ چارلی از همه قشنگ‌تر می‌گوید!

چارلی و مادربزرگش سوار اتوبوس می‌شوند تا به ایستگاه آخر برسند. چارلی نگاهش را می‌چرخاند و مدام سوال می‌پرسد: چرا ما ماشین نمی‌خریم؟ چرا یکی از آن گوشی‌ها نداریم که توی گوش‌مان بگذاریم و موسیقی گوش بدهیم؟ اصلا چرا ما باید به آن محله‌ی زشت و کثیف برویم؟

کتاب برای نوجوانان 11 ساله

 

مادربزرگ چشم‌های جادویی دارد. می‌تواند در هر صفحه یک چیز قشنگ ببیند: ببین چه رنگین‌کمان قشنگی در آسمان است! اگر اینجا نبودیم، نمی‌دیدیم.
و موسیقی، و پروانه‌ها، و مرد نابینایی که بوها و صداها را می‌بیند.

اما قله‌ی جذابیت قصه هنوز مانده!

چارلی و مادربزرگ از زیر تابلوی “غذاخوری خیریه” عبور می‌کنند و ما پیش خودمان می‌گوییم: بله دیگر، فقیرند و تا اینجای قصه هم داشتیم یک جوری فقر را از بدبختی جدا می‌کردیم.
بعد ورق می‌زنیم و می‌بینیم مادربزرگ ایستاده پشت دیگ غذا و چارلی کاسه‌ها را به دست مردم می‌دهد.
وسط تیرگی‌ها و ابرها، یک رنگین‌کمان روشن می‌درخشد!

این کتاب نوشته ی مت دلاپنا است، با ترجمه علی پرورین از نشر زعفران را تهیه کنید و مطالعه کنید. 

برای خرید و دانلود نسخه کاغذی کتاب برای نوجوانان ۱۱ ساله می توانید از لینک زیر اقدام کنید:

 

۲-آرزوهای بزرگ:

آثار ماندگار و بی نظیر چارلز دیکنز باعث شده تا محبوبیت او از محدوده کشور انگلستان فراتر رود و امروزه همه‌ی جهان او را به عنوان رمان‌نویسی با دغدغه‌های اجتماعی بشناسند. «آرزوهای بزرگ» یکی از مشهورترین آثار اوست که در آن اختلاف طبقات کارگری با چاشنی روابط عاشقانه در روزگاری پر جرم و جنایت روایت می‌شود.

آرزوهای بزرگ، به عقیده‌ی منتقدان، خوش‌ساخت‌ترین رمان چارلز دیکنز هست.

کتاب داستان برای نوجوانان 11 ساله

داستان آرزوهای بزرگ از زبان پسر ۷ ساله‌ای به نام «پیپ» روایت می‌شود و تا ۳۵ سالگی او ادامه پیدا می‌کند. پیپ پسری است که با خواهر و شوهرخواهر آهنگرش زندگی می‌کند. آن‌ها زندگی محقر و فروتنانه‌ای را در کلبه‌ای روستایی می‌گذرانند.

پیپ به دنبال اتفاقاتی بسیار خواندنی که در این داستان برایش رخ می‌دهد آرزوهای بزرگی را در سر می‌پروارند و این آرزو رهایی از زندگی محقر روستایی و زندگی کردن مثل نجیب‌زادگان و اشرافیان است. از این لحظات داستان پیپ پی آرزوهای بزرگ خود می‌رود و با حوادث و اتفاقات و در نهایت پایانی عجیب مواجه می‌شود.

برای خرید و دانلود نسخه کاغذی کتاب برای نوجوانان ۱۱ ساله می توانید از لینک زیر اقدام کنید:

 

۳-قصه های مجید:

مجید پسربچه‌ی اصفهانی بامزه‌ای است که قصه‌هایش در کتابی با عنوان «قصه‌های مجید» به نویسندگی هوشنگ مرادی کرمانی به چاپ رسیده است. کتاب شامل قصه‌های کوتاه است که شخصیت اصلی همه‌ی آن‌ها مجید است. نویسنده داستان‌ها را با الهام از زندگی خودش و اتفاقاتی که شاهد آن بوده نوشته است.

این قصه‌ها در سال ۱۳۵۳ برای اولین‌بار منتشر شد. بعدها از روی آن سریال قصه‌های مجید ساخته شد که بسیار مورد استقبال قرار گرفت.

کتاب مناسب سن 11 سال

اگر به دنبال کتابی هستید که خواندن آن آسان باشد و اوقات فراغت خوشی در کنارش داشته باشید، این کتاب انتخاب مناسبی است. و از‌طرفی این کتاب بسیار به آموزه‌های ملی و دینی ما نزدیک هست و از همین جهت کتاب را جذاب‌تر می‌کند چون خواننده با محیط بازی بچه‌ها و شیطنت‌های شخصیت‌های کتاب انس می‌گیرد.

برای خرید و دانلود نسخه کاغذی کتاب برای نوجوانان ۱۱ ساله می توانید از لینک زیر اقدام کنید:

 

۴-مجموعه های هری پاتر:

تمام افرادی که دست‌کم یک کتاب از مجموعه هری پاتر را در سنین نوجوانی خوانده‌اند، خاطرات لحظه خواندن این کتاب را حتی در سنین بزرگسالی هم فراموش نکرده اند.

هری پاتر (به انگلیسی: Harry Potter) نام مجموعه‌ای از رمان‌ها به سبک خیال‌پردازانه به قلم جی.کی.رولینگ است.

هری پاتر احتمالا مشهورترین پسربچه دنیا هست. جی کی رولینگ نویسنده مجموعه کتاب‌های هری پاتر هم جزو مشهورترین نویسنده‌‌های دنیاست. اون نمونه یک آدم موفق هست که کاری که دوست داشت و بلد بود رو دنبال کرد. حاصل کارش هم این جادوگر عینکی و دنیای بزرگ و پرپیچ و خم هاگوارتز هست. 

کتاب برای سن 11 سال

سرگذشت هری پاتر:

هری پاتر پسر یک مادر و پدر جادوگر است که آن دو هنگام یک سالگی او به دست «لرد ولدمورت» خبیث کشته شده‌اند. اما او به دلیل اینکه مادرش درمقابل نفرین ایستاد در برابر نفرین مرگبار ولدمورت زنده
می‌ماند و این نفرین فقط زخمی صاعقه مانند بر پیشانیش به جا می‌گذارد.

ناگفته نماند که در مورد شناخت بهتر و توضیحات بیشتر این کتاب، این لینک هم مفید است.  

برای خرید و دانلود نسخه کاغذی کتاب برای نوجوانان ۱۱ ساله می توانید از لینک زیر اقدام کنید:

 

۵-ماجراهای ناگوار:

بدبیاری‌ها (به انگلیسی – A Series of Unfortunate Events) یا ماجراهای بچه‌های بدشانس یک سری ۱۳ جلدی داستان کودکان نوشته شده توسط دنیل هندلر با نام مستعار لمونی اسنیکت و تصویرگری برت هلکوئیست است.

دانلود کتاب برای نوجوانان 11 ساله

ماجراهای بچه‌های بدشانس در رده داستان‌های طنز قرن ۲۰ میلادی طبقه‌بندی شده‌است.

ویولت، کلاوس و سانی سه خواهر و برادرند که زندگی مرفهی پیش پدر و مادرشان داشتند. آنها وقتی در کنار ساحل مشغول خوش‌گذرانی بودند، خبردار می شوند که پدر و مادرشان در آتش‌سوزی فوت کردند.

هنوز از شوک این خبر در نیامده‌اند که آقای پو که وظیفه مراقبت از این سه را به عهده دارد، آن‌ها را به دست قیم جدیدشان، کنت الاف می سپارد؛ و این شروعی است بر ماجراهای سیزده جلدی جذاب بچه های بدشانس.

برای خرید و دانلود نسخه کاغذی کتاب برای نوجوانان ۱۱ ساله می توانید از لینک زیر اقدام کنید:

 

۶-شازده کوچولو:

مطمئن باشید از سنین نوجوانی به بعد، اگر در هر دهه از زندگی‌تان این کتاب از آنتوان دوسنت اگزوپری را بخوانید، نکته‌ای مناسب با سن و سال‌تان در آن پیدا می‌کنید.

این کتاب یکی از همان کتاب‌هایی است که همه‌ی مردم باید حداقل یکبار آن را بخوانند، البته یک بار مطالعه برای این کتاب بسیار کم است. ساختار لایه لایه‌ای این کتاب ایجاب می‌کند که هر خواننده این کتاب را چندین بار و در فواصل زمانی متفاوت بخواند زیرا با هر بار مطالعه درک تازه‌ای از این کتاب خواهد داشت. 

 

کتاب مناسب سن 11 سال

شازده کوچولو گفت:  ولی تو گریه خواهی کرد!

روباه گفت: درست است.

-پس حاصلی برای تو ندارد.

-چرا دارد. رنگ گندم زارها

سپس گفت:

– برو دوباره گل ها را ببین. این بار خواهی فهمید که گل خودت در جهان یکتاست. بعد برای خداحافظی پیش من برگرد تا رازی به تو هدیه کنم.

توصیه میکنم با خواندن این کتاب دنیای شازده کوچولو را تجربه کنید‌. 

 

برای خرید و دانلود نسخه کاغذی کتاب برای نوجوانان ۱۱ ساله می توانید از لینک زیر اقدام کنید:

 

۷-ماتیلدا:

 ماتیلدا دختر کوچولوی کم‌نظیری است که رولد دال ما را به سفر به دنیای او دعوت می‌کند. حتی اگر کم سن و سال نیستید، اما هنوز دلتان جوان است و می‌خواهید یک کتاب خوب با تصویرگری‌های جذاب بخوانید ماتیلدا انتخاب مناسبی است.

کتاب داستان برای نوجوانان 11 ساله

 ماتیلدا دختر باهوشی است که علاقه‌ی خیلی زیادی به خواندن دارد و به قول بعضی‌ها خوره‌ی کتاب است! او مهارت‌هایی مثل راه‌ رفتن، حرف زدن و خواندن را خیلی زودتر از بچه‌های دیگر یاد گرفته است. 

جالب است بدانید، کتاب خواندنی «چارلی و کارخانه‌ی شکلات سازی» توسط همین نویسنده یعنی رولد دال نوشته شده است که البته اگر به فیلم هم علاقه داشته باشید، می توانید با دیدن فیلم این کتاب نیز ماتیلدا را بیشتر بشناسید و لذت برید. 

ناگفته نماند که در مورد شناخت بهتر و توضیحات بیشتر این کتاب، این لینک هم مفید می‌باشد.

برای خرید و دانلود نسخه کاغذی کتاب برای نوجوانان ۱۱ ساله می توانید از لینک زیر اقدام کنید:

 

۸-ماجراهای تن تن:

این کتابچه راهنمای کاملی درباره تن‌تن و ماجراهای هیجان‌انگیزش است. بعید به نظر می‌رسد کسی اسم تن‌تن را نشنیده باشد،‌ او شخصیت اصلی یکی از مشهورترین کتاب‌های کمیک‌ جهان است که سال‌هاست محبوبِ اهالی ادب و فرهنگ است.

کتاب داستان برای سن 11 سال

در مقدمه این کتاب می‌خوانیم: «تن‌تن همه‌مان را عاشق خبرنگاری کرد!» این جمله‌ای است که هندی بروس خبرنگار نیویورک تایمز درباره تن‌تن گفته است.

جمله‌ای که می‌تواند حس و حال همه طرفداران تن‌تن را بیان کند حتی آن‌هایی که شانس این را پیدا نکردند تا مثل قهرمان محبوب‌شان خبرنگار شوند. برای طرفدار تن‌تن بودن هیچ آداب و ترتیبی لازم نیست، کافی است یکی از کتاب‌هایش را پیدا کنید و چند صفحه‌ای از آن را بخوانید مطمئن باشید خیلی زودتر از آنچه فکر می‌کنید تبدیل به یکی از طرفداران پر و پاقرص تن‌تن شده‌اید.

این مجموعه ۲۳ جلدی از زمان انتشار تا کنون یکی از پرفروش‌ترین کتاب‌های نوجوان در سراسر جهان بوده است. به بیش از ۷۰ زبان ترجمه شده و بیش از ۲۵۰ میلیون نسخه تا کنون فروش داشته است. در این کتابچه با تن‌تن و میلو همراه می‌شویم و کنار دوستانِ تن‌تن به دورتا دور دنیا سفر می‌کنیم.

برای خرید و دانلود نسخه کاغذی کتاب برای نوجوانان ۱۱ ساله می توانید از لینک زیر اقدام کنید:

 

۹-پنج داستان:

به نظرم حتی اگر جلال آل‌احمد را اصلا نمی‌شناسید و در سن نوجوانی هستید، حداقل حتما داستان گلدسته ها و فلک از این کتاب را مطالعه کنید.

پنج داستان، عنوان یکی‌دیگر از مجموعه ‌داستان‌های جلال آل‌احمد است.

هرکدام به چند ماجرا از زندگی راوی داستان که پسربچه‌ای به‌نام عباس پسر یک آخوند است. داستان اول با عنوان گلدسته‌ها و فلک شرح شیطنت‌ها و کنجکاوی‌های کودکانه عباس است.

کتاب برای سن 11 سال

حس کنجکاوی کودکانه مدام او را تحریک می‌کند که از گلدسته نیمه‌کاره مسجد کنار مدرسه بالا برود و برای رسیدن به این هدف؛ خطراتش را هم به‌جان می‌خرد و حتی از فلک‌ شدن ناظم مدرسه هم ترسی به خود راه نمی‌دهد و وقتی موفق می‌شود، مجازاتش را هم به‌راحتی می‌پذیرد.

 راه‌یافتن به بالای گلدسته تمام ذهنش را پر کرده و برایش به‌صورت یک هدف درآمده است.

برای خرید و دانلود نسخه کاغذی کتاب برای نوجوانان ۱۱ ساله می توانید از لینک زیر اقدام کنید:

 

۱۰-بینوایان:

کمتر کسی در دنیا وجود دارد که نام کتاب فوق العاده زیبای بینوایان را تا به حال نشنیده باشد. بینوایان نام زیباترین رمان نوشته شده به قلم ویکتور هوگو، نویسنده فرانسوی است . کتاب بینوایان یکی از بزرگترین کتاب های جهان در قرن ۱۹ بود و هنوز هم بعد از گذشت سال ها، همواره در لیست بهترین کتاب های دنیا قرار دارد.

بینوایان اثری است که در ۱۸۶۲، یعنی شسصت سالگی ویکتور هوگو به وجود آمد و وقتی نوشتن رمان خود را به پایان رساند، به قدری از کارش رضایت داشت که می‌گفت دیگر هراسی از مردن ندارد؛ چرا که رسالت خود را به پایان برده است.

در این کتاب نام ژان وال ژان زیاد دیده می شود، فردی که ۱۹ سال حبس را پشت سر گذاشته است، ۵ سال برای دزدیدن یک نان برای خواهر و خانواده اش! و ۱۴ سال به دلیل فرار های متعدد از زندان.

 کتاب بینوایان تا به حال چندین بار به صورت تئاتر و فیلم نیز به روی صحنه اجرا به نمایش کشیده شده است که می‌توانید با دیدن این فیلم لذت خود را دوچندان کنید. 

برای خرید و دانلود نسخه کاغذی کتاب برای نوجوانان ۱۱ ساله می توانید از لینک زیر اقدام کنید:

 

در نهایت:

 این مجموعه کتاب های معرفی شده برای نوجوانان ۱۱ ساله حاصل تجربه ها و تحقیق های بنده و دیگران هست که امیدوارم برای همه خوانندگان مفید واقع شود. امیدوارم بعد از خواندن این یادداشت دید خوبی نسبت به این کتاب ها پیدا کرده باشید. 

البته فراموش نکنید که به اندازه تمام افراد روی زمین حتی بیشتر، کتاب برای خواندن هست و سلیقه‌ی آدم ها با هم تفاوت دارد و همین تفاوت ها هست که دنیا را  قشنگ تر می‌کند. 


مطالب مرتبطی که می تواند برای شما مفید باشد :

بهترین کتاب های توسعه فردی 

بهترین کتابهای ماجراجویی ترسناک برای نوجوانان

بهترین کتاب‌های علمی تخیلی برای نوجوانان


 

مجددا تاکید میکنم اینها کتابهای پیشنهادی من بود و شاید از نظر شما بهترین کتاب‌ های مناسب سن ۱۱ سال کتابهای دیگری باشد.

اگر شما هم کتابی خوانده اید و احتمال می‌دهید مطالعه آن می‌تواند به خواننده های این یادداشت کمک کند، در قسمت نظرات بگویید که لیست بهترین کتاب‌های نوجوانان شما، شامل کدام کتاب‌هاست؟

کتاب‌هایی که اینجا معرفی شد را خوانده‌اید؟ نظرتان در مورد آن‌ها چیست؟


این مطلب توسط امین عزیزی پور نوشته شده است.

دیدگاه ها

 1. سمانه

  من وقتی تو اون سن و سال بودم عاشق کتاب ماجراهای ناگوار بودم. ردیف اتفاقات بد هم ادم رو با زندگی واقعی بیشتر اشنا می کرد هم ذهن رو به بازی می گرفت. مجموعه تن تن هم تصویر سازی های معرکه ای داشت و می شد ساعت ها تصاویرش رو نگاه کرد.

  1. نویسنده
   پست
   امین

   بله دقیقا این دو کتابی که گفتید یکی از جذاب ترین کتابها برای نوجوانان هستن
   خیلی ممنون از وقتی که برای این مطلب گذاشتید و مهتر از اون نظر خودتون رو اعلام کردید
   ارادتمند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *