برای کودک ۳ ساله خود چه کتابی بخوانیم؟

کتاب مناسب برای کودکان 3 ساله

در ابتدا بسیار خوشحالیم که در دنیای موبایل و تبلت، کتاب را فراموش‌ نکرده‌اید و برای دلبندتان به دنبال کتاب هستید.

همواره این سوال که چه کتابی بخرم؟ ذهن افراد در سنین مختلف را درگیر می‌کند، اما برای کودکان حساسیت بیشتر است و باید بدانیم کدام کتاب مناسب کودک سه ساله ماست و به رشد فکری او کمک می‌کند.

سه سالگی زمان شروع تغییرات است، کودکان در سه سالگی آمادگی دنبال‌کردن داستان‌های طولانی‌تر را دارند و همچنین مشتاق روایت داستان از زبان خود هستند، در واقع کودکان نوپا، تشنۀ غرق شدن در دنیای داستان‌های تعاملی هستند.

بیشتر کودکان سه ساله از خوردن کتاب دست کشیده‌اند! و آمادۀ بلعیدن محتوا و داستان کتاب‌ها هستند، یعنی والدینی که به دنبال کتاب‌های مناسب برای کودک سه ساله خود هستند می‌توانند از کتاب‌های ساده فاصله گرفته و کودکان را به دنیای قصه‌ها ببرند.

برای کتابخوان‌ کردن کودک، سنین ابتدایی بسیار مهم است. پس این دورۀ سنی را دست‌کم نگیرید و با ما همراه باشید تا در ادامه به شما کتاب های مناسب کودک سه ساله و نوپایتان را معرفی کنیم که در قالب داستان، آموزش‌هایی در بر دارند. خود را آماده کنید که این کتاب‌ها را باید بار‌ها و بار‌ها بخوانید!

 

۱- مجموعه کتاب می‌می‌نی، ناصر کشاورز

کتابهای مناسب کودک سه ساله_می‌می‌نی

از پرفروش‌ترین کتاب‌های مناسب کودک سه ساله می‌توان به مجموعه‌ ۱۲ جلدی ترانه‌های می‌می‌نی و مامانی سرودۀ ناصر کشاورز که توسط نشر افق به چاپ رسیده است، اشاره کرد.

در هر کتاب از این مجموعه، مشکل رفتاری و یا حادثه‌ای برای می‌می‌نی، بچه میمون بازیگوش و شیرین، اتفاق می‌افتد که در نهایت او را باتجربه‌تر می‌کند.

برای تهیه مجموعه کتاب‌های می‌می‌نی از دیجی‌کالا وارد لینک زیر شوید:

 

۲- سفر به سرزمین وحشی‌ها، موریس سنداک

کتابهای مناسب کودکان زیر سه سال_ سرزمین وحشی‌ها

این کتاب از محبوب‌ترین کتاب‌های کودک در سراسر جهان است.

داستان کتاب دربارۀ پسر بچه‌ای است که با پوشیدن لباس گرگی‌اش، شیطنت‌هایش به حدی می‌رسد که مادرش شب او را بدون شام به اتاقش می‌فرستد.  همین آغاز سفر او به سرزمین وحشی‌ها می‌شود.

این کتاب کمک می‌کند تا کودک در دنیای خیالی‌اش به مفاهیمی چون شیطنت، سروصدا‌کردن و وحشی‌بازی فکر کند.

برای تهیه کتاب سفر به سرزمین وحشی‌ها از دیجی‌کالا وارد لینک زیر شوید:

 

۳- کتاب کرم خیلی گرسنه، اریک کارل

کتابهای مناسب برای کودک سه ساله_ کرم خیلی گرسنه

بی‌شک از دوست‌داشتنی‌ترین کتاب‌های مناسب کودک سه ساله، کتاب کرم خیلی گرسنه است که تا به امروز به ۶۵ زبان ترجمه شده است.

این کتاب زندگی یک کرم ابریشم را از زمانی که یک تخم کوچک است تا زمانی که پروانه‌ای زیبا تبدیل می‌شود به زیبایی و سادگی روایت می‌کند و همین سادگی مهم‌ترین دلیل بی‌نظیر بودن این کتاب است.

برای تهیه کتاب کرم خیلی گرسنه از دیجی‌کالا وارد لینک زیر شوید:

 

۴- بازی با انگشت‌ها، مصطفی رحماندوست

کتاب مناسب کودک سه ساله_ بازی با انگشت‌ها

مصطفی رحماندوست در این کتاب  از “شعر”، “بازی” و “قصه” برای آموزش کودکان بهره برده است تا بتوان این کتاب را در دستۀ کتاب‌های آموزشی برای کودکان ۳ ساله دسته‌بندی کرد.

کتاب شامل ۱۶ قصه و ۱۶ شعر از پنج انگشت دست، برگرفته از بازی “لی‌لی‌ لی‌لی‌حوضک” می‌باشد.

انگشت‌ها در هر قصه وارد ماجرای جدیدی می‌شوند و به موجوداتی جدید، جاندار و زنده تبدیل می‌شوند این کتاب کمک می‌کند تا کودکان با گوش دادن به این اشعار و قصه‌ها دایره لغات خود را افزایش دهند.

برای تهیه کتاب بازی با انگشت‌ها از دیجی‌کالا وارد لینک زیر شوید:

 

۵- کتاب مامان بیا جیش دارم، شکوه قاسم‌نیا

کتاب برای کودک 3 ساله_ مامان بیا جیش دارم

نیاز به توضیح نیست که گرفتن پوشک کودک چه کار طاقت‌فرسایی است، اما آماده‌سازی ذهن کودک از طریق شعر و داستان مسیر شما را هموارتر خواهد ساخت.

این کتاب یک کتاب آموزشی برای کودکان ۳ ساله است و شاعر به روشی بامزه و کاربردی، کودک را با لگن و دستشویی‌کردن آشنا می‌کند و با بازی و فعالیت‌های جالب این کار را جالب نشان می‌دهد.

برای تهیه کتاب مامان بیا جیش دارم از دیجی‌کالا وارد لینک زیر شوید:

 

یک تیر و دو نشان!

بی‌تردید کودک سه ساله شما در کنار کتاب‌های داستان، برای پرورش خلاقیت خود، به کتاب‌های رنگ‌آمیزی مناسبی هم نیاز خواهد داشت. رنگ کردن، باعث افزایش قدرت تمرکز کودک و هماهنگی دست و چشم با مغز وی می‌شود. از این نوع کتاب‌ها برای داستان‌سرایی هم می‌توانید استفاده کنید و در واقع با یک تیر، دو نشان بزنید.

کودک را تشویق کنید، علاوه بر رنگ کردن تصاویر، درباره آنها داستان بسازد و برایتان تعریف کند؛ به این روش قدرت تکلم و دامنه لغات وی را نیز تقویت خواهید کرد.

برای تهیه کتاب‌های رنگ‌آمیزی از سایت دیجی‌کالا وارد لینک زیر شوید.

 

در مورد اهمیت رنگ‌آمیزی، در مطلبی دیگر با عنوان «بهترین کتاب های رنگ آمیزی برای کودکان» به این موضوع مهم پرداخته‌ایم که مطالعه آن خالی از لطف نیست.

 


دسته بندی لیست مطالب مرتبط

در مطالب زیر نیز به معرفی کتاب‌های مناسب دیگر در حوزه کودک پرداخته‌ایم:

بهترین کتابهای کودک جهان

بهترین کتاب ‌قصه‌های شاد کودکانه

بهترین کتاب ‌قصه برای کودکان

بهترین رمان‌ها برای کودکان

بهترین کتاب داستان برای کودکان

معرفی کتاب مناسب سن کودک شما

اگر می‌خواهید براساس سن کودکتان کتاب‌های مناسبی را انتخاب کنید، لیست مطالب زیر به شما کمک خواهد کرد، در این لیست به معرفی کتاب‌ها بر اساس ردهٔ سنی پرداخته‌ایم:

بهترین کتابهای مناسب کودکان براساس گروه سنی

همچنین در لیست زیر به معرفی کتاب‌ها بر اساس اینکه کودک شما در چه مرحله‌ٔ تحصیلی قرار دارد پرداخته‌ایم.

بهترین کتابهای مناسب کودکان بر اساس سال تحصیلی

زبان را در ذهن بچه‌ها حک کنید

گرچه می‌گویند که در دوران کودکی به بچه‌ها فشار نیاورید که مطالب زیادی را بیاموزند اما این بدین معنی نیست که از آموزش کودکانمان غافل شویم چرا که مطالبی را که کودکان در دورهٔ کودکی می‌آموزند در ذهنشان حک شده و به سختی فراموش خواهند کرد.

یادگیری علم با طعم شکلات برای بچه‌ها

اگر به دنبال کتاب‌هایی برای کودکان خود هستید که علمی باشند و ذهنشان را درگیر کنند لیست مطالب زیر مناسب شماست، در این لیست به معرفی کتاب‌هایی که از نظر علمی برای کودکان شما مفید خواهند بود پرداخته‌ایم:

گنجینهٔ کتاب‌ها با موضوعات جذاب مختلف:

اگر به دنبال کتابی با موضوع خاص هستید می‌توانید نگاهی به لیست زیر بیاندازید و کتاب مورد نظر خود را پیدا کنید.

به روان کودکمان اهمیت بدهیم

اگر کودکان در محیط سالم و پویا و به صورت مناسب تربیت شوند در آینده انسان‌های بسیار موفقی خواهند بود به همین دلیل در این قسمت به معرفی مطالبی پرداخته‌ایم که به ما کمک خواهد کرد که کودکان خود را به صورت سالم تربیت کنیم.

باشگاه صفر ساله‌ها

در این لیست نیز کتاب‌هایی را که مسائل چالشی این روز‌ها در مورد نوزادان را بررسی کرده‌اند معرفی کرده‌ایم، پس به باشگاه صفر‌ساله‌ها بپیوندید.

چیزی نمانده که نوجوان شوم!

اگر کودکتان در آستانه ورود به دوره نوجوانی است خواندن مطلب زیر را به شما توصیه می‌کنیم، در این مطلب به بررسی کتاب‌های مناسب نوجوانان پرداخته‌ایم:

بهترین کتابها برای نوجوانان

کودکانه‌های ایرانی

اگر به دنبال پیدا کردن بهترین کتابهای ایرانی مناسب کودکان هستید در مطلب زیر به معرفی بهترین کتابهای کودکانه ایرانی پرداخته‌ایم:

بهترین کتابهای کودکانه ایرانی

کودکانه‌های دخترانه

از آنجایی که کودکان دختر روحیات حساس‌تری دارند در مطلب جداگانه‌ای به معرفی بهترین کتابهای مناسب کودکان دختر پرداخته‌ایم که می‌توانید از طریق لینک زیر آن را ببینید:

بهترین کتابهای کودکانه دخترانه


شما هم نظرات خود را دربارۀ کتاب‌های معرفی شده‌ بنویسید.

همچنین دیگر کتاب‌های مناسب برای کودک سه ساله را که می‌شناسید معرفی کنید تا با هم فرزندانی عاشق کتاب و کتابخوانی تربیت کنیم.


این مطلب توسط امیر قنبری نوشته شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *