۸ کتابی که با خواندن آن‌ها عاشق کتاب‌ها می‌شوید (معرفی کتاب برای شروع کتابخوانی)

۸ کتابی که با خواندن آن‌ها عاشق کتاب‌ها می‌شوید (معرفی کتاب برای شروع کتابخوانی)

شاید در شروع کتابخوانی و پاگذاشتن در مسیر تبدیل شدن به یک کتابخوان حرفه‌ای، هیچ‌چیز مهم‌تر از انتخاب کتاب‌های مناسب برای مطالعه نباشد. سوالی که معمولا توسط افراد در این مرحله مطرح می‌شود این است که چه کتابی بخوانم یا برای مطالعه از چه کتابی شروع کنیم و همانطور که در پست چگونه کتابخوان شویم گفتیم، اهمیت کتاب خوب خواندن کمتر از اهمیت کتابخوانی نیست.

اگر سوال شما هم این است که برای شروع چه کتابی بخوانیم ، این پست را تا آخر دنبال کنید. در این پست، کتابهایی را به شما معرفی می‌کنیم که می‌تواند در مسیر شروع کتابخوانی برای شما مفید باشد. کتاب‌هایی که به احتمال زیاد برای شما جذاب است و شما را به مطالعه کتاب‌های بیشتر ترغیب می‌کند و معیارهای دیگری مانند حجم مناسب و نه چندان زیاد در آن رعایت شده است. البته هیچ‌وقت فراموش نکنید که ایده پیشنهاد کتاب تنها در ابتدای مسیر کتابخوانی می‌تواند به شما کمک کند و در ادامه این مسیر، این شما هستید که باید به سوال چه کتابی بخونم پاسخ بدهید و لیستی از کتاب‌های مورد نظر خود برای مطالعه را بر اساس نیازهایتان تهیه کنید.

در ادامه چند کتاب برای مطالعه را به شما پیشنهاد می‌دهم که امیدوارم از مطالعه آن‌ها لذت ببرید :

 

۱. قلعه حیوانات، جورج اورول

کتاب قلعه حیوانات - معرفی کتاب برای شروع کتابخوانی

روزی حیوانات یک مزرعه که از ظلم صاحبشان به تنگ آمده‌اند، تصمیم می‌گیرند که طغیان کرده و کنترل مزرعه و زندگی خودشان را به دست بگیرند …

داستان قلعه حیوانات از همان لحظه شروع شما را درگیر می‌کند و تا زمانی که کتاب را تمام نکنید آن را زمین نمی‌گذارید. جدای از داستان کتاب که تا مدت‌ها با شما می‌ماند، شاید اسم این کتاب را تقریبا از زبان تمام کتاب‌خوان‌ها بشنوید و می‌توانید درباره ماجراهای جالب آن و برداشت‌های خود از این داستان با دیگران صحبت کنید و لذت ببرید.

 

۲. شازده کوچولو، آنتوان دو سنت اگزوپری

کتاب شازده کوچولو - معرفی کتاب برای شروع کتابخوانی

بسیار بعید است که نام این کتاب به گوش شما نخورده باشد یا نقل‌قول‌های آن را در اطراف خود ندیده باشید. شازده کوچولو، کتابی بسیار کم حجم است که می‌توانید بارها و بارها آن را بخوانید و مطمئن باشید هیچ گاه از خواندنش خسته نمی‌شوید.

به شما توصیه می‌کنم که حتما این کتاب را مطالعه کنید و از گفتگوهای شازده کوچولو با موجودات دیگر لذت ببرید.

 

۳. کیمیاگر، پائولو کوئیلو

کتاب کیمیاگر - معرفی کتاب برای شروع کتابخوانی

کتاب کیمیاگر شما را با خود به سفری دور و دراز می‌برد که می‌توانید از تک تک ثانیه‌های این سفر نهایت لذت را ببرید. چیزی که این کتاب را بسیار جذاب می‌کند، داستان پر کشش و در عین حال مفهوم ساده‌ای است که به آن پرداخته می‌شود. مفهومی که عرفا و فیلسوفان زیادی از آن سخت گفته‌اند و شاید روایت آن در قالب داستانی بتواند به شما بسیار کمک کند.

بدون شک پس از مطالعه این کتاب، شما تشنه مطالعه داستان‌های جذاب دیگر می‌شوید و این خود شروع مناسبی برای مسیر کتابخوانی است.

 

۴. دنیای سوفی، یوستین گردر

کتاب‌های فلسفی اغلب کتاب‌هایی پر حجم و با نثری خسته کننده و مبهم هستند و خوانندگان حرفه‌ای خود را می‌طلبند. اما برای خیلی از ما این سوال پیش می‌آید که بهترین کتاب برای شروع فلسفه و مطالعه در مورد آن چیست؟

کتاب دنیای سوفی، با یک نثر ساده و داستان بسیار جذاب از زندگی یک دختر کوچک کنجکاو که به دنبال کشف دنیای پیرامون خود است، سعی می‌کند مفاهیم و نظریه‌های فلسفی را از قرن‌های دور تا به امروز روایت کند و شما را با آن‌ها آشنا کند.

حتی اگر به دنبال مطالعه جدی فلسفه هم نیستید، به شما پیشنهاد می‌کنم که این کتاب را مطالعه کنید و از دنیای جذاب آن لذت ببرید.

 

۵. راهنمای کهکشان برای اتو‌استاپ‌زن‌ها، داگلاس آدامز

کتاب راهنمای کهکشان برای اتواستاپ زن ها - معرفی کتاب برای شروع کتابخوانی

نمی‌دانیم موجودات فضایی واقعا وجود دارند یا نه، اما برای یک لحظه تصور کنید که این موجودات یک روز در آسمان سیاره ما ظاهر شوند و برای احداث یک بزرگراه کهکشانی، زمین را نابود کنند!

راهنمای کهکشان برای هیچ‌هایکرها یکی از کتاب‌های بسیار جذاب ژانر تخیلی است که شما را به یک سفر بین ستاره‌ای می‌برد. داستانی که پر از هیجان و شوخی‌های خنده‌دار است و در قالب همین ماجراها، گاهی مفاهیم پیچیده و عمیقی را مورد بررسی قرار می‌دهد.

شاید برای شما جالب باشد که ایلان ماسک هم مطالعه این کتاب را به شدت به دیگران پیشنهاد می‌دهد و شعار خانوادگی‌اش، شعار پشت جلب این کتاب است : هول نشوید.

 

۶. ناتورِدشت، جی. دی. سلینجر

کتاب ناتوردشت - معرفی کتاب برای شروع کتابخوانی

اولین بار این کتاب را در ۲۲ سالگی خواندم و پس از زمین گذاشتنش با خودم فکر کردم که چرا انقدر دیر به سراغ این کتاب رفتم. داستان یک نوجوان آمریکایی طغیان‌گر که تنها در سه روز اتفاق می‌افتد و شما با این نوجوان همراه می‌شوید تا از سرنوشت او پس از اخراج شدنش از مدرسه آگاه شوید.

داستان این کتاب با این‌که در سه روز اتفاق می‌افتد، شما را وادار می‌کند تا در چند ساعت و بدون وقفه تمامش کنید و پس از مطالعه شاید با خود بگویید «باید دوباره بخوانمش».

 

۷. نفحات نفت، رضا امیرخانی

کم نیستند تحلیل‌گرانی که از مشکلات اقتصادی کشور صحبت می‌کنند و از دیدگاه‌های مختلف به آن می‌پردازند. رضا امیرخانی در این کتاب، با قلم روان و جذابش به دنبال ریشه‌یابی بسیاری از مشکلات اقتصادی کشور می‌رود که همان نفت است.

این کتاب که به صورت یک مقاله بلند نوشته شده است، با داستان‌های مختلف خود سعی می‌کند به خواننده‌، مشکلات یک ساختار نفتی و چگونگی پدید آمدن این مشکلات را نشان دهد. این کتاب به شما کمک می‌کند تا دید بهتری نسبت به اطراف خود پیدا کنید و نسبت به مساله ارزش آفرینی طور دیگری فکر کنید.

 

۸. هنر شفاف اندیشیدن و هنر خوب زندگی کردن، رولف دوبلی

شماره ۸ در واقع دو کتاب از یک نویسنده است. هنر شفاف اندیشیدن و هنر خوب زندگی کردن نام دو کتابی است که توسط رولف دوبلی نوشته شده است و در واقع لیستی از مهارت‌ها و اشتباهات تصمیم‌گیری و نکاتی در مورد بهتر فکر کردن است و شاید بتوانیم آن را یک جعبه ابزار جامع برای تصمیم‌گیری بهتر بنامیم. این دو کتاب شامل فصل‌های کوتاهی هستند که با یک داستان سعی دارند به شما درس‌های مهمی را منتقل کنند. فصل‌های کوتاه این کتاب‌ها باعث می‌شود که تجربه مطالعه آن‌ها برای شما خسته کننده نباشد و سبک داستان‌گویی دوبلی شما را با خود تا پایان کتاب می‌کشد.

مطمئن باشید که بعد از مطالعه این کتاب، نوع نگاهتان به زندگی و بسیاری از تصمیم‌هایتان تغییر خواهد کرد و از عینک جدیدی که این کتاب به شما می‌دهد نهایت لذت را خواهید برد.

 


تاسیس وبلاگ شخصی و نوشتن در مورد کتاب‌هایی که می‌خوانید میتوانید کمک بسیار زیادی به کتاب‌خوان شدن شما بکند.

تاسیس وبلاگ و  نوشتن در آن بسیار ساده‌تر از آن چیزی است که تصورش را می‌کنید.

میتوانید کتابی رایگان در همین مورد را دریافت کنید:

دریافت کتاب رایگان در مورد وبلاگ‌نویسی


 

شاید دوست داشته باشید مطالب دیگر ما در زمینه کتاب و کتابخوانی و معرفی کتاب‌های ما را هم دنبال کنید:

#کتاب

۸ کتابی که با خواندن آن‌ها عاشق کتاب‌ها می‌شوید (معرفی کتاب برای شروع کتابخوانی)
۴٫۳۱ (۸۶٫۲۵%) ۴۸ votes

دیدگاه ها

 1. امین

  سلام ببخشید من میخوام یک نمایشگاه کتاب در حد یکی میز در ایام محرم در هیئت حالمون برای ترویج کتاب خونی با تخفیف و بدون نیت سود و درآمد بگذارم
  میخواستم در مورد تهیه کتاب راهنماییم کنید

 2. محمدرضا

  سلام به همه هموطنان کتاب خون و با تشکر از معرفی کتاب ها
  باید بگم که بعد از خوندن و البته تحلیل چندین کتاب و صحبت با خوانندگانشون فهمیدم که واژه «کتاب خوب» برای هر کس یه تعریف داره، کتاب باید با توجه به سن،علایق و شخصیت فرد متناسب باشه تا بتونه در زندگیش تاثیر مثبتی داشته باشه و اونو به سطح بعدی زندگیی و فکری،شخصیتی ببره. ممکنه کتاب x واسه بنده خیلی جداب و عالی باشه و زمین نزارمش ولی همون کتاب اصلا به دل دوستم نشینه
  پس علاقه و شخصیتتون رو تووو انتخاب کتاب حتما در نظر بگیرید و قبلش مشورت کنید

 3. مهین

  سلام به نظر من کتاب بامداد خمار عالیه یک کتاب ایرانی که مکملش کتاب شب سراب هست که این دوکتا ب از دهان دو شخصیتی که در داستان زن وشوهر هستن بیان شده عالیه من لذت بردم از خوندن کتاب و این مطلب میرسونه زود قضاوت نکنید و مسئله ای هست با زمان و صحبت حلش کنید .

 4. امین

  سلام
  نویسنده هایی که من را وادار به کنجکاوی , فضولی و کتاب خواندن کردند
  اریک فون دنیکن نویسنده سوییسی با آثارش نه تنها من بلکه میلیون ها نفر در سرار جهان را به تامل و تفکر دوباره ای که آیا ما در جهان هستی تنها نیستیم و روایت های تاریخی از گذشتگان آیا پیامی برای ما به جا گذاشتند
  کارلوس کاستاندا نویسنده آمریکایی با مایه درونگرایی و ارتباط با محیط پیرامون از طریق درون
  موریس مترلینگ کتاب “زندگی زنبور عسل , مورچه , موریانه” که آدم متحیر میکنه و میگین عجب دنیایی !
  جورج اورول با کتاب معروف “۱۹۸۴” و “قلعه حیوانات” داستان هایی از پادآرمان شهری
  ممنون از وبسایت شما

 5. Robab

  با عرض سلام.کتاب ملت عشق و نیمه ی تاریک وجود هم کتاب های خوبی هستن. از خوندنشون پشیمون نمیشید. و میتونه طرز تفکرتون رو تغییر بده و دیدتون رو نسبت به زندگی و دیگران و خودتون عوض کنه.البته بستگی به موقعیت شما و سطح درک شما هم داره.

 6. حسين

  سلام
  کتاب ۷ عادت انسانهای موثر از استفان کاوی هم کتاب خوبی هست که من ازش نکته برداری کردم و سالیان سال هست که به دردم خورده

 7. مریم

  چه جااالب منم دقیقاً با اینا شروع کردم به کتاب خوندن و تو مدت کمی شدن ۱۱ تا کتاب با این ترتیب: شازده کوچولو- قلعه حیوانات- کوری- *کیمیاگر* – *سیذارتا* – احتمالاً گم شده ام- ناطور دشت- جاناتان مرغ دریایی- چشمهایش- تسلی بخشی های فلسفه.
  دعا کنید بتونم با همین سرعت پیش برم و کلللی کتاب بخونم تا جوونم دلم میخوام بیشترین بهره رو ببرم.

 8. نیلوفر

  درود بر همه دوستان گرامی. من شخصا زیاد اهل کتاب نبودم ولی الان خدا رو شکر سعی می کنم فرصت که میشه کتاب بخونم. با نظر دوستی که فرمودن کتاب خوب کتابیه که آدم نتونه زمین بزارتش موافقم همینطور کتابی که معرفی کردن. کلا آثار میچ آلبوم ورای ادبیات گیرایی که داراست به دلیلی پرداختن به مباحث انسانی و اخلاقی دوست داشتنی هستن. مثل ارباب زمان ، ذره ای ایمان داشته باش ، پنج نفری که در بهشت ملاقات می کنید…. آثار ریچارد باخ رو هم دوس داشتم. جاناتان مرغ دریایی ، پندارها ۱ و ۲ ، یگانه… کتاب بیگانه آلبر کامو هم برام جالب بود. ایکاش یه پست قرار بدین ؛ کتاب هایی در حجم کم ولی با محتوا. کتابهایی که برای هدیه دادن مناسب هستن. ممنون. برقرار باشد

 9. مقداد

  در مورد کیمیاگر باید بگم فارق از نظرات دوستان باید گفت قرار نیست هر کس هر کتابی رو خوندصد در صد قبول کنه که تمام مطالب درسته کتاب اساسا برای تفکر بیشتر است

 10. مائده

  سلام
  من میخوام بین هنر خوب اندیشیدن و همر خوب زندگی کردن یکی رو بگیرم به نظرتون کدومش رو بگیرم؟
  ممنون میشم سریع تر راهنماییم کنین

 11. بهاره

  با سلام
  من کتاب کیمیاگر رو خوندم چند بار هم خوندم به نظرم کتاب خوب و جالبیه
  و میتونه خیلی کمک کنه حالا چرا شما این نظر و دارین در تعجبم
  هرکس عقیده و نظر خودشو در مورد کتابای که خونده بیان میکنه و دلیل نیست که کتاب بد یا خوب باشه
  نظر هرکسی محترمه اما اینجور کوبوندن یه کتاب به نظر من جلوه خوبی نداره
  ممنون از سایت خوب و کتاب عالی که معرفی کردین

 12. سمیه

  سلام
  باید بگم که کتاب خوب از نظر من کتابیه که وقتی دستش گرفتی نتونی بزاری زمین:))))
  در مورد خودم وقتی داشتم کتاب سه شنبه ها با موری میخوندم اصلا متوجه گذر زمان نشدم و کلی هم مطالب جدید ازش یاد گرفتم
  به دوستان عشق کتاب این کتاب رو معرفی میکنم

   1. سمیه

    ۳>
    سپاس از شما

    دوستانی که علاقه مند به مطالعه کتاب های غیر داستانی هستند، وبسایت cfbk.ir رو هم پیشنهاد میدم. نمونه ایرانی و رایگان blinkist هستن و بنظر من که کارشون خوبه.

 13. کاوه

  سلام و عرض ادب
  کتابی خوندم تحت عنوان “آینه ای در تاریکی” از شهاب میردار. اسم نشرش رو یادم نیست. این کتاب تلفیقی از ادبیات و فلسفه هست. به قدری استادانه مسایل فلسفی رو در چیزهای کوچک جای داده و به قدری عمیق هست که آدم رو به خلسه می بره.
  داستانش در مورد تصاویر ذهنی یک آدم هست که به شکل ماهرانه ای به زندگی وصل می کندش و … خلاصه خیلی جالبه.
  بنظرم ارزش خوندن داره.

   1. رها

    سلام من هم این کتاب ر و مطالعه کردم بنظرم کتاب متفاوتی هست . نگاه جالبی به جبر های روزمرگی داره که مدادم ما با اونها روبرو هستیم. تفاوت نگاه نویسنده به ساده ترین اشکال زندگی و عمیق شدن در اونها جان بخشیدن به بی ارزش ترین تصویرها . و پرداختن به جزئیات تحسین برانگیز هست.

    کتاب از نشر مایا هست. میشه ازناشر یا ۳۰ بوک سفارش تلفنی بدید.

 14. موسوی

  با یک ذهن بسته کتاب کیمیاگر قطعا کتاب فراماسونری به نظر می رسد دوست عزیزی که اسم هم نداری.ولی همین کتاب در دوران نوجوانی می تواند طعم معنویت را به نسل امروز بی هدف و بی اعتقاد بچشاند .

 15. کاربر

  سلام ؛ مدیر عزیز و کاربران گرامی توجه داشته باشید که کتاب ” کیمیاگر” کتابی بی ارزش ؛ زرد و ارزش خواندن ندارد و نویسنده کتاب آدم فرقه گرا و در این اثرش هم پر از نمادها فراماسونری هستش؛ امیدوارم مدیر محترم توجه و دقت کافی در معرفی کتاب داشته باشد؛ و کاربران عزیز در انتخاب کتاب از افراد صلاحیت دار کمک بگیرن با تشکر .

  1. بهاره

   درود
   به نظرم کیمیاگر کتاب خوب و عالیه
   ادم و به فکر وادار میکنه ، در تعجبم که شما چرا همچین نظری دارین
   و اینک بهش میگین زرد بی انصافیه محضه
   شاید شما دوست نداشتین یا به قول خودتون فرقه گرا بود اما در نظر خیلی از خواننده شاید اینطور به
   نظر نرسه ، پس لطفا ی طرفه به قاضی نرین
   من این کتاب و به دوستان پیشنهاد میکنم که حتما بخونن

 16. امیدی

  بنده هم کتاب قلعه حیوانات را به تازگی خوانده ام اما نظرم کاملا با شما متفاوت است و به نظر من کتاب فوق العاده مزخرفی آمد . لایه های زیرین این کتاب سعی دارد مردم را از هرگونه انقلاب و دگرگونی بر حذر دارد چرا که پس از تحمل سختی ها و مشکلات فراوان که حتی بدتر از وضع موجود است شما در نهایت به همان نقطه اول باز می گردید .

  1. امین

   متن پیام “امیدی” را خوندم
   باید اعتراف کنم تا حالا از این زاویه به قضیه نگاه نکرده بودم. !!
   نگاه هوشمندانه ای بود.
   این کتاب چند لایه است
   در ظاهر پیام عمومی داره که همه ما فکر میکنیم
   در لایه دوم این داستان نظر ” امیدی ” صدق میکنه !

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *