زنده باد سرسختی

سرسختی

کاش نصف این مقداری که از استعدادیابی و علاقه حرف زده میشود از سرسختی و پشتکار گفته میشد. حالا بر فرض که این معادله‌ی سختِ استعدادیابی هم حل شود، وقتی تلاشی در کار نباشد استعداد به چه کار می‌آید؟

کاش قداستِ تلاش، پیش و بیش از هر چیز در بچگی به ما گوشزد میشد. امان از والدینی که به تلاش نکردن فرزندانشان افتخار میکردند و می‌کنند:

پدر پولدار (۱)

کتاب سرسختی همین الان به دستم رسیده و مشتاق خواندنش هستم. بهانه‌ی نوشتن این پست هم عنوان فصل دوم این کتاب بود: نگذارید استعداد حواستان را پرت کند. دوستانم در نشر نوین این کتاب را ترجمه و منتشر کرده‌اند. (اینجا)

در مقدمه این کتاب از قول نویسنده خطاب به پدرش میخوانیم:

«من هر روز خودم را به چالش خواهم کشید. هر وقت شکست یخورم، دوباره از جایم بلند میشوم. شاید باهوش‌ترین فرد اتاق نباشم، اما سعی‌ام را خواهم کرد که سرسخت‌ترین آنها باشم.»

کاش سرسخت باشیم.

دیدگاه ها

 1. Pingback: شغل مناسب من چیست؟ (بر مبنای مدلی سه‌گانه برای انتخاب شغل) - امین آرامش

 2. Pingback: چرا سرسختی کافی نیست؟ - امین آرامش

 3. محمدجواد بانشي

  امین از زمانی که کتاب هایی تو زمینه خودیاری و آموزش و بکارگیری مهارت ها رو جدی تر دنبال می کنم تاثیر اونها رو به عینه می بینم. هر چند اهمال کاری های سابق هنوز وجود داره ولی به قول خودت مهم اینه که دوباره بلند شیم و ادامه بدیم.
  یه نکته خواستم بگم و اینکه خیلی از افراد هنوز فرق بین کتاب اصیل و بازاری رو نمی دونن و ممکنه فک کنن کتابی مثل شیب یا هفت عادت یا تئوری انتخاب هم مثل کتابای شب بخواب صبح پاشو و تغییر عادتها در سه سوته. البته به لطف متمم و دوستان این مسیر هموار تر شده. پس ممنون که در مورد کتاب هایی که مفید می دونی اینجا می نویسی. توی دسته کتاب هم بذارییشون ممنون تر میشم.

  (البته قبول دارم جوینده یابنده است و شاید برا اینکه یه کتاب خوب پیدا کنی باید چندتا کتاب بیخود بخونی).

  دگر اینکه شخصا نوشته هایی که با مثال هستن یادگیری بیشتری برام داره. مثلا مثال پومودورو توی نوشته قبلیت یا وقتی از تجربیات شخصیت می نویسی خیلی بیشتر توی ذهن میمونه. پس ممنون که اینقدر ساده و روان و جاری می نویسی و مثال میزنی. مثال های بیشتری هم بزنی ممنون تر میشم.

  1. نویسنده
   پست
   امین آرامش

   جواد جان
   از لطفت ممنونم، اینکه تاثیر کتابها رو توی زندگیت بیشتر حس میکنی خبر خیلی خوبیه رفیق.
   بابت مثال هم، چشم. سعی میکنم بیشتر باشه.
   برقرار باشی و سرحال.

 4. مرتضی

  سلام.
  اگر این کتابی که معرفی کردین عنوان اصلیش :
  Duckworth, Angela. Grit: The power of passion and perseverance.

  هستش پیشنهاد میکنم دو لینک زیر رو که دومی ترجمه لینک اول هستش رو مطالعه کنید:
  ۱− http://www.newstatesman.com/culture/books/2016/06/talent-trap-why-try-try-and-trying-again-isn-t-key-success

  ۲− http://tarjomaan.com/vdcg.z97rak9q3pr4a.html

  1. نویسنده
   پست
   امین آرامش

   سلام مرتضی جان
   بله، همین کتابه.
   اون نقد رو خوندم. ممنونم که لیبنکش رو گذاشتی.
   من هنوز کتاب سرسختی (یا به قول نویسنده اون مقاله “عزم”) رو کامل نخوندم. اما حرفِ نویسنده و دغدغه‌اش برای علمی بودن و پرداخته شدن به بخش‌های دیگه رو می‌فهمم، ولی بنظرم برای فرهنگ تنبل‌پرورِ نفت‌خورِ ما به هر روشی که از تلاش بیشتر گفته بشه کار نیکی انجام شده.
   ضمن اینکه بنظرم قائل شدن به نقش بیشتر یا کمتر برای استعداد دردی از ما دوا نمیکنه، بهرحال “سوال مفید” اینه که «حالا با وضعیت الان و استعدادهای الانم چیکار کنم بهتره» که فکر کنم توصیه به تلاش بیشتر در راستای استعدادهام در هر حالت و به هر روشی خوبه.
   بازم ممنون از توجهت دوست خوبم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *