شغل های رشته ریاضی و ۷ نکته مهم در مورد رشته ریاضی فیزیک

شغل های رشته ریاضی و ۶ نکته مهم در مورد رشته ریاضی فیزیک

زمانی که در حال مطالعه این مطلب هستید به احتمال زیاد سوالات و دغدغه‌های بسیار زیاد و متفاوتی در ذهن شما وجود دارد و به موضوعاتی مانند مشاغل رشته ریاضی فیزیک، آینده شغلی رشته ریاضی فیزیک، رشته‌ های پردرآمد ریاضی فیزیک و … فکر می‌کنید.

از طرفی اطرافیان، معلمان و دوستانتان سلایق خودشان را به شما تحمیل می‌کنند و از فواید رشته‌های تجربی یا ریاضی به شما می‌گویند و شغل های رشته ریاضی فیزیک یا تجربی را با آب و تاب برای شما تعریف می‌کنند و از طرف دیگر احتمالا شما هم نمی‌دانید که علایق شما چیست و دوست دارید که در نهایت چه کار کنید.

چیزی که معمولا در مورد شغل های ریاضی فیزیک می‌شنوید این است که برای ورود به رشته ریاضی هم باید یک سری پیش‌نیازها مانند علاقه به کار با اعداد و فرمول‌ها، توانایی تجسم ذهنی بالا و علاقه به درس‌های معمول این رشته مانند ریاضی و فیزیک را داشته باشید.

اما جدای از این‌که رشته ریاضی برای چه کسانی مناسب است آیا واقعا همه چیز به همینجا ختم می‌شود؟ آیا برای انتخاب رشته و ورود به مشاغل مربوط به رشته ریاضی و دیگر رشته‌ها تنها دانستن همین نکات سطحی کفایت می‌کند؟

در این پست می‌خواهیم از تجربه‌ای دست اول از تحصیل در رشته ریاضی و پس از آن رشته‌های مهندسی و بازار کار رشته ریاضی فیزیک حرف بزنیم. این متن با همکاری دو فارغ التحصیل از دانشگاه‌های شریف و امیرکبیر نوشته شده. با ما همراه باشید. 🙂

بعد از بیان نکات لازم و صحبت درباره رشته‌های مهندسی، در انتها لیستی از پرطرفدارترین رشته‌های مرتبط با رشته ریاضی فیزیک هم برای شما قرار داده‌ شده است.

۱. ریاضی بخوانم یا تجربی؟

واقعیت این است که دلیل انتخاب رشته شما کاملا به خود شما بستگی دارد. این که باید چه پیش‌نیازهایی داشته باشید و هر رشته چه آینده‌ای دارد و … همگی نکات فرعی هستند که در اکثر موارد هم اشتباه هستند. اما به هر حال در دوران دبیرستان انتخاب‌های شما محدود به چند گزینه خاص هستند و باید از میان گزینه‌های ریاضی‌فیزیک، تجربی و انسانی یکی را انتخاب کنید.

برای اینکه انتخاب شما راحت‌تر شود بهتر است به این نکته مهم توجه کنید که رشته تحصیلی شما در مقطع دبیرستان لزوما مشخص کننده شغل نهایی شما نیست. شاید در این مقاله چندین بار به این نکته برگردیم و به نظر می‌رسد که تکرار کردن آن مفید باشد.

همانطور که در پست ریاضی یا تجربی اشاره کردیم تصور اینکه ما یا باید پزشک شویم و یا مهندس و راه دیگری وجود ندارد، به شدت اشتباه است و تمام مردم از همین دو راه کسب درآمد نمی‌کنند و دنیای حرفه‌ای و شغلی بسیار گسترده‌تر از آن است که تنها در دو بسته‌بندی محدود جا بگیرد.

[مطلب مرتبط : آینده شغلی و بازار کار : ریاضی یا تجربی ؟ (ده نکته در مورد انتخاب رشته و حرفهای مرتبط)]

فقط دکترها و مهندس‌ها پولدار نمی‌شوند!

این تصور که اگر دکتر یا مهندس نشوی کارت در زندگی ساخته است را دور بریز!

 بی‌نهایت مسیر شغلی وجود دارد، که اگر درست انتخابشان کنی، قطعاً به موفقیت در شغل و زندگی می‌رسی.

در دورۀ طراحی مسیر شغلی، با روش‌های معتبر و کاربردی کمکت می‌کنم که مسیر شغلی‌ ایده‌آل خودت را بسازی.

۲. از تجربه دیگران استفاده کنید، به شرط رعایت یک نکته مهم

از اساسی‌ترین کارهایی که می‌تواند به شما در انتخاب درست کمک کند، استفاده از تجربیات دیگران در مرحله تحقیق در مورد رشته ریاضی فیزیک و آینده شغلی آن است.

صحبت با دیگران می‌تواند به شما کمک کند که شغل های مربوط به رشته ریاضی را بهتر بشناسید و متوجه شوید که رشته ی ریاضی فیزیک چه شغل هایی دارد و مهم‌تر از آن تصورات اشتباه خود در رابطه با آینده شغلی رشته مورد نظر خود را کنار بگذارید.

با دیگران صحبت کنید. اما نه با هر کسی. اگر به رشته خاصی مانند مهندسی برق یا مکانیک علاقه‌مند هستید شاید به نظر برسد که صحبت کردن با دانشجویان رشته برق یا مکانیک می‌تواند به شما کمک کند تا آگاهانه‌تر انتخاب کنید. اما این تصور درست نیست.

شاید دانشجویان بتوانند به شما کمک کنند تا بدانید که در رشته ریاضی چه شغل هایی وجود دارد و در رشته خاص آن‌ها چه مسیرهایی هست اما مطمئنا نمی‌توانید از یک دانشجوی رشته برق، مشاوره مناسبی برای رشته مهندسی نرم‌افزار یا حتی آینده شغلی رشته مهندسی برق بگیرید.

دانشجویان یک رشته خاص، به دلیل جوی که در آن قرار دارند، اغلب در پی دفاع از انتخاب‌های خود هستند و به دلیل کمبود تجربه کاری در رشته خود، نمی‌توانند تصویر درستی از آینده شغلی رشته مورد نظر را به شما بدهند. در واقع وقتی که شما از یک دانشجوی مهندسی مکانیک در مورد خوبی‌ها و بدی‌های مهندسی مکانیک می‌پرسید، با دلایل خاص آن شخص برای انتخاب رشته مهندسی مکانیک مواجه می‌شوید و نه چیزی بیشتر.

سعی کنید با فارغ‌التحصیلان رشته مورد نظر خود صحبت کنید. فارغ‌التحصیلانی که چه در زمینه رشته تحصیلی خود مشغول به کار هستند و چه در زمینه‌های دیگر می‌توانند دید بسیار خوبی را به شما بدهند و شما را در گرفتن تصمیم‌ بهتر کمک کنند.

۳. دلیل ادامه تحصیل خود را بدانید

شاید بتوان گفت که مهم‌ترین مولفه در تصمیم‌گیری برای انتخاب رشته، دلیل شما برای ادامه تحصیل است. شاید شما برای گرفتن پذیرش از دانشگاه‌های خارج از کشور قصد ادامه تحصیل داشته باشید و شاید برای فرار از سربازی و شاید هم برای ساختن آینده شغلی بهتر و رسیدن به درآمد خوب و شغل مناسب.

هر دلیلی که دارید را مکتوب کنید و حداقل با خودتان شفاف باشید. یک مشاور شغلی یا تحصیلی با پیش‌فرض درآمد بهتر، ممکن است به شما بگوید که رشته هوافضا بسیار خوب است اما اگر هدف شما اپلای کردن باشد با وارد شدن به این رشته متوجه می‌شوید که اشتباه کرده‌اید و شرایط گرفتن پذیرش با این رشته کمی سخت‌تر است.

۴. ریاضی تنها محدود به مهندسی نیست

بله، برای ورود به رشته‌های مهندسی بهتر است که رشته ریاضی فیزیک را انتخاب کنید و رشته‌های مهندسی بر اساس تصور عموم از شغل ‌های پردرآمد رشته ریاضی به حساب می‌آیند و به نظر برخی افراد هم کارهای رشته ریاضی محدود به همین مهندسی می‌شود.

اما باید این نکته را هم در نظر داشته باشید که آینده شغلی رشته ریاضی فیزیک تنها محدود به رشته‌های مهندسی نیست. همینطور خانم‌هایی که به دنبال فضاهای کاری متفاوت‌تری از آقایان هستند و دغدغه دانستن رشته های دانشگاهی ریاضی برای خانم ها را دارند نیازی نیست که به دلیل فضای کاری مهندسی از این رشته‌ها بترسند.

شاید بد نباشد بدانید که در سال‌های اخیر اکثر فارغ‌التحصیلان رشته‌های مهندسی در مقطع کارشناسی ارشد یا فوق لیسانس خود وارد رشته‌های اقتصاد و مدیریت کسب و کار یا MBA می‌شوند. علاوه بر این رشته‌هایی مانند حسابداری و آمار و مدیریت مالی و … هم بخشی از رشته‌هایی است که دانش‌آموزان رشته ریاضی فیزیک می‌توانند در دانشگاه به تحصیل در این رشته‌ها بپردازند.

پس ذهن خود را محدود به رشته‌های مهندسی و کار در کارگاه‌ها یا آزمایشگاه‌ها نکنید و بدانید که انتخاب‌های شما می‌تواند بسیار بیشتر باشد.

۵. چند تجربه و مشاهده شخصی

شاید بد نباشد که به چند تجربه شخصی در رشته‌های مهندسی اشاره کنیم اما توجه کنید که این‌ها تنها تجربیات شخصی است و لزوما خود واقعیت نیست و برای رسیدن به یک تصمیم بهتر، باید با اشخاص مختلف با پیش‌زمینه‌های مختلف و تجربیات متفاوت صحبت کنید تا تصمیم بهتری بگیرید.

 • رشته مهندسی و علم مواد (متالورژی)

تجربه خود من از تحصیل در رشته مهندسی و علم مواد (متالورژی) در دانشگاه صنعتی شریف شاید نمونه جالبی باشد. تصوری که در ابتدا از این رشته داشتم، تکنولوژی‌های بسیار پیشرفته و آزمایشگاه‌های مجهز بود که البته آنقدرها هم درست از آب در نیامد.

شاید در طول ترم ده‌ها بار از زبان اساتید می‌شنیدیم که تکنولوژی‌های روز دنیا در این رشته در کشورمان وجود ندارد و ده‌ها سال هم از تمام دنیا عقب هستیم (که البته اشتباه هم نبود).

علاوه بر این تلاش برای تولید مقاله بیشتر و بیشتر و تبدیل شدن اساتید و دانشجویان به ماشین تولید مقاله، این رشته را هم همانند بسیاری رشته‌های دانشگاهی دیگر، درگیر خودش کرده است.

اما از نظر شغلی باید گفت که محیط‌های شغلی مرتبط با این رشته بیشتر حالت کارگاهی و همینطور آزمایشگاهی دارد و بسیار نیاز به تجربه در این زمینه وجود دارد و از نظر شباهت، بسیار به فضای شغل‌های وابسته به رشته مهندسی مکانیک نزدیک است.

اگر شما خانمی هستید که می‌خواهید در رشته ریاضی فیزیک ادامه تحصیل دهید بهتر است بدانید که فضاهای کار کارگاهی و این دسته از شغل های رشته ریاضی فیزیک برای خانم ها مناسب نیست. شاید بد نباشد که برای آشنایی بهتر با این فضا قسمت اول رادیو کارنکن را گوش کنید یا پست ۱۸ سری کارنکن را مطالعه کنید.

 • رشته مهندسی نفت و یا کار با سایر مدارک مهندسی در صنعت نفت

تجربه امین آرامش از اشتغال ۲-۳ ساله در این صنعت نشان می‌دهد:

۱- در مورد بازار کار بخش خصوصی در صنعت نفت، اوضاع سالهای اخیر به هیچ‌وجه همانند سالهای پررونق گذشته نیست. از طرفی به دلیل پایین آمدن قیمت جهانی نفت (و صرفه نداشتن برداشت نفت در پاره‌ای موارد)، حتی در کشورهای دیگر هم شاهد تعدیل برخی نیروهای فنی هستیم. به این مورد، اوضاع بحران‌زدۀ دولت و عدم پرداخت معوقات شرکت‌های پیمانکار را هم اضافه کنید. بعضا شاهد عقب افتادن بیش از چندین ماه حقوق در شرکت‌های خصوصی این حوزه هستیم.

۲- استخدام‌های دولتی در این صنعت هم رونق گذشته را ندارد. البته شرکت‌های دولتی به لحاظ میزان و زمان پرداخت، تغییر چندانی به نسبت گذشته نکرده‌اند. اما شرایط خاص کاری برای نیروهای حفاری، اکتشاف یا بهره‌بردای هم از جمله مواردی است که حتما باید برای انتخاب شغل‌های مربوط به این حوزه به آن توجه کنید.

 • رشته مهندسی هوافضا

واقعیت این است که بخش اعظم شغل‌های جدی‌تر این حوزه در حوزه شغل‌های دولتی است. البته هستند کسانی که در بخش خصوصی این صنعت هم فعالند. اما تعدادشان بسیار کمتر زا فعالین بخش دولتی است. خوب است که پیش از انتخاب این رشته به خاطر احساس علاقه به آن، در مورد جزییات این موقعیت‌های شغلی و شرایط استخدام در آنها اطلاعات کافی کسب کنید تا بعدا سرخورده نشوید.

 • رشته‌های علوم پایه

مشخص است که میزان تقاضا برای رشته‌های علوم پایه مانند ریاضی و فیزیک، بسیار کمتر از میزان فارغ التحصیلان این رشته‌هاست. در انتخاب این رشته‌ها هم (به صرف داشتن علاقه) کمی احتیاط کنید و حتما با فارغ التحصیلان این رشته‌ها مشورت کنید.

۶. سخن آخر

در این نوشته تلاش کردیم دید شما را نسبت به انتخاب رشته و مسیر شغلی آینده بازتر کنیم. شاید شما هم در جمع‌های دوستانه و فامیل بسیار شنیده باشید که شخصی، بخش قابل توجهی از عمر خود را به تحصیل در یک رشته گذرانده و اکنون هم در یک کار نامرتبط مشغول است.

بهتر است بدانید که در اغلب کشورهای پیشرفته دنیا هم وضع به همین صورت است و رشته تحصیلی شما لزوما ارتباطی با آینده شغلی شما ندارد. هرچند بهتر است که در رشته‌ای تحصیل کنید که می‌توانید در آن کار مناسبی را هم پیدا کنید تا دچار اتلاف زمان و هزینه نشوید.

اما انتظار اینکه حتما این اتفاق برای شما بیفتد، انتظاری واقع‌بینانه نیست. پس در انتخاب رشته در نظر داشته باشید که بهتر است بیش از حد به خودتان سخت نگیرید و با صحبت با دیگران و استفاده از تجربیات آن‌ها مسیری را برای خود انتخاب کنید که از آن لذت می‌برید.

یادتان نرود در هر رشته‌ای که وارد دانشگاه شدید، بیش از عنوان رشته، به این توجه کنید که باید صاحب مهارت باشید. در بازار کار امروز صرف داشتن مدرک، شما را به شغل مناسب نمیرساند و بدون مهارت، بیکار می‌مانید.

اگر فکر میکنید یادگیری مهارت کار سختی است و تلاشهای گذشته شما برای یادگیری مهارت (مثل زبان انگلیسی یا یک نرم‌افزار) به شکست منجر شده، باید پیش از هر چیز یادگرفتن را یاد بگیرید.

[مطلب مرتبط : دوره آنلاین یادگیری اثربخش]

پس از اینکه یادگرفتن را یاد گرفتید برای شما یک پیشنهاد ویژه وجود دارد:

پیشنهاد ما این است که حتما سری هم به قسمت‌های مختلف کارنکن بزنید و داستان شغلی آدمهایی را بخوانید که با شغلشان زندگی می‌کنند و رضایت شغلی دارند:

الان اگر کسی از شما بپرسد چه شغل هایی در رشته ریاضی وجود دارد شما می‌توانید با توجه به مطالبی که گفتیم مواردی را به جز رشته‌های معمول مهندسی نام ببرید و با نگاهی به لیست رشته‌های زیر هم می‌توانید دید بهتری نسبت به شغل هایی که در رشته ریاضی وجود دارد و با تحصیل در این رشته می‌توانید به این حوزه‌ها وارد شوید به دست آورید.

۷. لیست رشته‌های پرطرفدار رتبه‌های زیر ۵۰۰۰ (منبع)

 • مهندسی برق
 • مهندسی مکانیک
 • مهندسی کامپیوتر
 • مهندسی عمران
 • مهندسی شیمی
 • مهندسی صنایع
 • مهندسی هوافضا
 • مهندسی معماری
 • مهندسی مواد و متالورژی
 • مهندسی نفت
 • مهندسی پزشکی
 • علوم کامپیوتر
 • فیزیک
 • ریاضیات و کاربردها
 • مهندسی پلیمر
 • ریاضی
 • مهندسی شهرسازی
 • مهندسی ساخت و تولید
 • مهندسی دریا
 • مهندسی نقشه برداری
 • آموزش ابتدایی
 • مهندسی انرژی
 • مدیریت
 • شیمی
 • علوم مهندسی
 • اقتصاد
 • دکتری پیوسته و بیوتکنولوژی
 • روان‌شناسی
 • حسابداری
 • فیزیک مهندسی
 • مهندسی راه آهن
 • مهندسی معدن
 • ایمنی صنعتی
 • معماری داخلی
 • مهندسی ماشین‌های صنایع غذایی
 • مهندسی نساجی

بعد از خواندن این مطلب چه کنم؟

یادتان نرود که برای رسیدن به شغل مناسب، تحصیل در رشته خوب دانشگاهی، کافی نیست.

داشتن شغل مناسب و رضایت‌بخش مستلزم توجه به سه پارامتر بسیار مهم است. مطلب زیر را در این مورد حتما بخوانید:

دیدگاه ها

 1. نیکی

  سلام
  من یه چند وقت دیگه انتخاب رشته دارم
  و بین ریاضی و علوم موندممیگن اکثر فارغ التحصیلای رشته ی ریاضی بیکارن و هیچ وقت ۱۰ درصد نیست که تو همیشه کار داشته باشی دوم اینکه قبولی توی رشته ی علوم خیلی کمه چون تقلب زیاده البته که تو همه رشته ها انجام میشه ولی تو تجربی بیشتره و اینکه من خودم حس میکنم به ریاضی علاقه دارم وون در که میتونم ساعت ها بخونمش و از لذت ببرم و مهم ترین نکته اینکه فک نمیکنم بتونم تجربی رو اینطور بخونم
  اما از چیزی که میترسم اینکه اخرش هیچ و پوچ بشه تمام زحمتام و اینکه من زینه ی مهاجرت هم خیلی زیاده
  به من پیشنهاد میکنین کدوم رشته رو برم

 2. Z

  سلام من امسال کلاس دهم رو پشت سر گذاشتم و رشتم تجربی هست و تیزهوشان درس میخونم.با درس خوندن توی رشته تجربی مشکل خاصی ندارم ولی از شغل های رشته تجربی خوشم نمیاد مثلا پزشکی رو دوست ندارم،از کار کردن توی مطب و بیمارستان و… خوشم نمیاد ولی عاشق فیزیک هستم و واقعا هم توی فیزیک استعداد دارم و از هوا فضا هم خوشم میاد ولی زیاد به بازارکار رشته ریاضی آشنا نیستم و خب میدونم که کار زیادی نیست مخصوصا برای دخترا توی ایران. من الان واقعا گیج شدم اگه که رشته تجربی رو ادامه بدم و حتی پزشکی قبول بشم علاقه ای ندارم و اگه برم رشته ریاضی آینده شغلیم معلوم نیست و از طرفی خانوادم هم دوست دارن که تجربی رو ادامه بدم.ممنون میشم اگه کسی درمورد تجربه خودش درمورد رشته ریاضی کمی توضیح بده یا کسی هست که قبلا پزشکی رو دوست نداشته ولی الان از شغلش لذت ببره؟

  1. مریم

   من امسال دهمم ریاضی ام، تو تیزهوشان میخونم ولی واقعا اگه بخوای تو تیزهوشان بخونی خیلی سخت میشه

  2. Reza

   سلام
   تصمیم تون رو گرفتید
   منم مثل شما به فیزیک علاقه دارم الانم یازده ریاضی یم اما نمیدونم کدوم رشته مهندسی رو انتخاب کنم

 3. Z

  سلام من امسال کلاس دهم رو پشت سر گذاشتم رشتم تجربی هست و تیزهوشان درس میخونم و با خود تحصیل توی رشته تجربی مشکل خاصی ندارم ولی از شغل هایی که مربوط میشه به تجربی خوشم نمیاد مثلا پزشکی رو دوست ندارم،از کار توی بیمارستان و مطب و…خوشم نمیاد. و عاشق فیزیک هستم و واقعا هم توی فیزیک استعداد دارم،از هوافضا هم خوشم میاد ولی متاسفانه با بازار کار رشته ریاضی زیاد آشنا نیستم و خب میدونم که کار زیادی نیست مخصوصا برای دخترا توی ایران و از طرفی هم خانوادم دوست دارن که رشته تجربی رو ادامه بدم واقعا گیج شدم اگه بخوام برم رشته ریاضی آینده شغلی من معلوم نیست و اگه برم تجربی حتی اگه پزشکی قبول بشم علاقه ای بهش ندارم. ممنون میشم کمی از تجربه های خودتون درمورد رشته ریاضی بگین یا کسی بوده که از پزشکی خوشش نیاد اما بعد از پزشک شدن واقعا از شغلش لذت ببره؟

 4. هلنا

  سلام
  خب راستش خیلی به کمک احتیاج دارم ک نهم هستم و خیلی گیج شدم. و دخترم
  فقط یک یا دو روز دیگه وقت دارم برای انتخاب رشته و جداً میترسم و خیلی استرس دارم اول اینکه پدرم میخواد من دکتر بشم ولی زورم نمیکنه فقط میخواد بعدا پشیمون نشم
  بعد اینکه من درسم توی ریاضی در حد ۱۸ یا ۱۹ هست ولی ۲۰ نه
  فیزیک رو نه دوست دارم نه بدم میاد
  ولی علوم اینطوری نیست برام من فقط قسمت هایی که مربوط به بدن انسان باشه رو دوست دارم و زیست اونم قسمتی که مربوط به گیاهان ها باشه و دلم نمیخواد درباره ی کرم ها و قورباغه ها بخونم یا بدن ماهی رو تشریح کنم ولی اگه مجبور باشم چرا میخونمشون ولی خب خیلی دوست ندارم ….
  و اینکه شنیدم تجربی فقط برای کسایی هست که خانواده شهید هستن یا ایثارگری دارن که من هیچ کدوم رو ندارم
  هیچکسی رو هم ندارم که رشته ش تجربی باشه یا دانشجوی تجربی باشه که حداقل ازش کمک بگیرم بعدا اگه پشیمون شدم و جداً نمیدونم چی کار کنم .
  شغل های ریاضی فقط مهندسی معماری و شغل های تجربی فقط زشته ی تغذیه رو دوست دارم و داروسازی .
  چون الان استرس دارم و هرکس بهم ی چیز رو میگه نمیدونم علاقه م چیه و میترسم‌ پشیمون بشم و
  اگه تجربی بردارم از خواهر دوقولوم که میخواد ریاضی بر داره جدا میوفتم و خب خیلی برام سخته
  و اگه ریاضی بردم نمیدونم موفق میشم یا نه میترسم بعدا ازش زده بشم.

  میشه خواهش کنم لطفا بهم کمک کنید .

 5. یسنا

  سلام
  اول اینکه ممنون از مطالب خوبتون واقعا مطالبتون عالیه .
  من یه دختر کلاس نهمی هستم چند وقت دیگه انتخاب رشته دارم و نمیدونم چه رشته ای رو انتخاب کنم .
  ۱_خب من نمره هام توی تمام درس ها ۱۹ و ۲۰ هست
  به سیاست علاقه دارم ولی از درس های مطالعات ،عربی،فارسی زیاد خوشم نمیاد
  علوم رو خیلی دوست دارم مخصوصا زیست شناسی
  ریاضی هم خیلی دوست دارم مخصوصا جبر و معادله ها
  به هنر و کارهای عملی مثل ساخت و ساز ،سرهم کردن وسایل و ساختمون سازی هم علاقه دارم
  به کامپیوتر و امنیت و اطلاعات هم خیلی علاقه دارم … اینقدر علاقم شدیده که ممکنه ساعت ها پای کامپیوتر بشینم و اصلا خسته نشم
  پرستاری هم خیلی دوست دارم و اکثر تابستون هارو توی کلاس های هلال احمر میگذرونم
  مدیریتم خیلی عالیه .. جوری که حتی خانوادمم برای مدیریت از من کمک میگیرند
  پشتکارم خیلی قویه و تا کاری رو به اتمام نرسونم دست از اون کار نمی کشم
  یه چیزی که توی کار واسم مهمه اینه که تقریبا هیجان داشته باشه
  واقعا گیج شدم که بین علایقم کدوم گزینه رو انتخاب کنم .. مطالب زیادی ام خوندم ولی باز به نتیجه ی مطلوب نرسیدم

 6. علیرضا

  با عرض سلام و ادب

  بنده جایی رو میخواستم پیدا کنم‌ که درد و دل کلیه فارغ التحصیل های رشته ریاضی فیزیک در دانشگاه رو براتون بگم امیدوارم این رو منتشر و های لایت کنید که بقیه دانش اموزان استفاده و دچار اشتباه در آینده نشوند،

  تحصیلات بنده بدین ترتیب بوده لیسانس برق دانشگاه امیر کبیر و ارشد فیزیک دانشگاه شریف و ارشد مجدد بیو الکتریک امیر کبیر و دکتری نانو در پژوهشکده مواد شریف ، در طول تحصیل با خیلی از رشته های متفاوت ریاضی هم دوست و هم اتاقی بودم و نزدیکا از آینده کاری و تحصیلی هم دیگر اطلاع هر چند کم ولیکن قابل توجهی داشتیم ، دوستان بنده فعلا دوره دکتری رو تموم نکردم ولیکن آینده کاری که برای من وجود داره تقریبا هیچه ! و فقط باید مهاجرت کنم که اونم هزینه های خودش رو داره ! بطور کلی بگم رشته های ریاضی با معدل ۲۰ در بهترین دانشگاه های ایران هم به اصطلاح هیچ آینده ای رو برای شما تضمین نمیکنه ! در رابطه آینده رشته ریاضی اگه رک تر بخوام بگم یعنی بیخود عمرتون رو هدر تدهید اگر قصدتون فقط شغله! ساده ترین پیراپزشکی و حتی پرستاری حقوقی بالاتر و تضمین شغلی ۱۰۰% داره نسبت به کسی که رتبه ۱ ریاضی بود و شریف یا هر کجا بخواد تا دکتری بخونه ! این تحریف نیست ! کافیه برید بیشتر کاری که فارغالتحصیل های ریاضی اونم اگه باشه گیرشون بیاد نهایت حقوق۴ ۳ اونم در حد هیچ ! لطفا اگر دنبال کار و آینده ای روشن هستید سراغ ریاضی به هیچ وجه ممکن نیایید مگر اینکه خانواده بخواد شما رو حمایت مال کنه و بتونید از ایران برید ! چیزی هم به اسم فول فاند هیچی نخواد برای گرفتنش به پول ایران لازمه ۲۰۰ حداقل هزینه بشه ! پس خارج از ایران به همین سادگی نیست ! موفق باشید و بیشتر دقت کنید

 7. فاطمه

  بنده به شخصه دخترم و نمونه درس خوندم و الان هم دهمم و با توجه به علاقم به ریاضیه نهم و سال های قبلش، رفتم رشته ی ریاضی ولی الان پشیمونم چون رشته ی ریاضی محدود به ریاضی نیست و فیزیک و شیمی هم اولویتن
  فیزیک رشته ی ریاضی نسبت به تجربی سخت تره پایه ی دهم
  پس اگه فقط علاقه به ریاضی دارین رشته ی ریاضی نرین
  ولی اگه فیزیک روهم علاقه دارین حتما برین رشته ی ریاضی چون بقیه ی رشته هاهم سختیه خودشون رو دارن

  1. مطهره

   رشته مهندسی IT چند سالی هست که از کنکور کارشناسی حذف شده.
   برای اینکه این رشته رو بخونید زمانی که لیسانس گرفتید باید در آزمون ارشد it شرکت کنید.

 8. Zahra

  ⛔⛔⛔⛔⛔
  سلام من از کوچیکی درس ریاضی روی پژوهش سرا خوندم
  و خیلی زیاد به درس ریاضی علاقه دارم ?
  درس فیزیک و شیمی رو هم وقتی که کسی برام توضیح میده واقعاً خیلی دوستشون دارم
  ?مشکل من در انتخاب رشته بین تجربی و ریاضی تجربی تعداد داوطلبین و رقابت سخت و زیاد داره
  اما فکر میکنم ریاضی رو با حس خودم بیشتر دوستش دارم
  و اما همه میگن موقعیت های شغلی به درد من که دخترم نمیخوره و شغلشون توی استان خوزستان درست برای دختر نیست
  اگر هست و می تونید دلایلی برام بیارید
  که بتونم خانواده رو راضی کنم به این رشته
  ممنون میشم کمکم کنید
  واقعاً قلبا من فکر می کنم رشته ریاضی موفق تر میشم آینده رشته ریاضی توی استان خوزستان چطوره
  و چه مشغله‌های خوبی داره
  کجا میتونم مثلاً کار کنم یا کسب درآمد داشته باشم

  اگر حتی توی استان دیگه هم باشه بعدا جور میشه ولی مهم الانه که اگاهانه رشته انتخاب کنم

  1. Zahra

   اگــــر بتونید بــــرام شفــاف ســــازی کنـــــید چون مـــــدارس غــیر دولتــــی میخــچواهم بخــچونم انتخــــاب رشـــته رو ت ایـــن روزا بایـــد بزنـــم?

   لطفا هرکی اطلاع داره بگه❤❤

 9. فاطمه

  سلام وقتتون بخیر و ممنونم از تهیه این پست و این موقعیت من نهم نمونه دولتی ام تمام نمراتم ۲۰ و نمی تونم از روی نمرم انتخاب رشته کنم به درس خوندن و کار کردن خیلی علاقه دارم ولی میشه گفت دنیای ریاضی رو خیلی دوس دارم ولی چون دخترم و به خاطر کمبود شغل های مناسب خیلی منو نهی می کنن الان من واقعا نمی دونم باید چیکار کنم و از طرفی اصلا وقت ندارم واقعا ممنون میشم یک فردی ک میتونه و اگاهی درستی در این مورد داره منو راهنمایی کنه

  1. Zeinab

   سلام وقت بخیر
   لطفا به کسی که در زمینه شغلی هم جنسیت زدگی میکنه اصلا توجه نکنید ما خیلی از خانم های موفق در زمینه شغلی خودشون رو داریم و هر روز هم تعدادشون بیشتر میشه چون فرهنگ سازی گسترش پیدا کرده
   برای قانع کردن خانوادتون هم خانم های موفق تو زمینه شغلی که تعدادشون کم نیست رو معرفی کنید و بهشون بفهمونید که هیچ چیزی غیر ممکن نیست
   درباره استان خوزستان خیلی اطلاع خاصی ندارم ولی همه استان ها جا پیشرفت دارن و اگر نمیتونید به اون پیشرفت مورد نظرتون برسید خب میتونید در استان های مجاور دیگه دنبار کنید
   رشته ریاضی شغل های زیادی داره ولی شما تنها تو زمینه ای پیشرفت میکنید که واقعا خیلی بهش علاقه دارید چون حاضر میشید همه جوره در اون تلاش کنید
   موفق باشید

 10. نازنین

  سلام دوستان
  من امسال کلاس هشتم هستم و ریاضی و علومم هم خوبه و در رشته های علوم پایه در فیزیک هم استعداد دارم و هم علاقه بهش دارم
  و اینکه با اینکه دخترم ولی دست به آچارم و استعداد و خلاقیت خاصی در رباتیک و مکانیکی دارم
  با توجه به معیار هایی که گفتم برای من رشته ی ریاضی فیزیک مناسبه. درسته؟

 11. سارا

  سلام لطفا کمکم کنید..من دخترم نهم تیزهوشان هستم و من یکی دوماه دیگه باید انتخاب رشته کنم ولی خیلی سردرگمم..من هیچ اطلاعات خاصی درباره دانشگاهها یا زیرشاخه های رشته ها ندارم…وقت زیادی هم ندارم
  من به ریاضی علاقه دارم و ریاضیمم خوبه.. اما به فیزیک نه علاقه دارم و نه فیزیکم خوبه البته نمیدونم ک این ب معلمم ربط داره یا نه..خب من یجورایی به نجوم علاقه داشتم ولی حس میکنم عااقم خیلی سطحیه و حتی اطلاعات دربارشم خیلی ندارم?و اینکه میگن بازار کار ریاضی هوب نیست..اصلا نمیدونم چیکار کنم من دوست داشتم بورسیه بشم..لطفا لطفا اگر میتوانید راهنماییم کنید واقعا سردرگمم

  1. Zeynab

   سلام وقت بخیر
   برای اطلاع درباره زیر شاخه های رشته ها پیشنهاد میکنم که تو گوگل سرچ کنید و تمام مشاغل هر رشته ای جداگانه مطالعه بفرماید و هر کدوم که (علاقه) داشتید دنبال کنید
   درباره فیزیک عرض کنم که تو رشته های تجربی و ریاضی فیزیک مشترکه و با تلاش زیاد میتونید این درس رو به خوبی یاد بگیرید چون بیشتر مفهومی و حل معادله هست من خودم رشتم ریاضی فیزیکه و فیزیک برام سخت نیست فقط مبحث زیادی داره که نیاز به تمرین به صورت همواره هست
   در مورد بازار کار بگم که این رشته پیگیری زیادی نیاز داره و خلاصه در مدرسه و دانشگاه نمیشه برای مثال کسانی که معماری میخونن بیشتر نرم افزار های معماری رو بلد نیستن و باید خارج از محیط دانشگاه این رشته رو دنبال کنن برای همین که میگن مخارج این رشته کمی زیاده و اگه علاقه ای بهش نداشته باشید زود خسته و کلافه میشید و چون در ده های ۸۰ و تا اواصت ده ۹۰ خیلی ها برای حالا جایگاه مهندسی و اسمش یا چون فکر میکردن پول خیلی زیادی داره ( البته اینطوره ولی برای کسی که واقعا تو کارش خوبه و صبر زیادی داره ) و حرفه ای نبودن تو زمینه شغلی و… این رشته بازار کار خوبی برای بعضی ها نداشت ولی در عوض یکی با تلاش خیلی زیاد و تجربه خوب قیمت یک نقشه طراحی معماری رو تا ۵۰ میلیون هم گرفت ولی در اخر میگم که همیشه علاقه خودتون رو دنبال کنید چون متمعن باشید تو هر زمینه ای که علاقه زیادی داشته باشید موفق ترین میشید تو اون زمینه و بازار کارتون خیلی خوب میگیره

 12. Saghar

  سلام
  من امسال انتخاب رشته دارم و دارم شفاف سازى میکنم ببینم برم تجربى یا ریاضى . معدل علوم تجربى و ریاضیم ، هردو ٢٠ بوده. به دروس تجربى واقعا علاقه دارم و میخوام پزشکى زیبایى بخونم ، از طرفى میدونم که بیشتر از ١٠ سال طول میکشه تا تخصص بگیرم و برم مطب بزنم و میگن که واحد ها و طرح هاش واقعا سخت و طاقت فرساننن . ریاضى رو نه اینکه دوست نداشته باشم اما واقعا درس هاى زیست برام خیلى جذاب تر بوده . به هوش مصنوعى که از گرایش هاى مهندسى کامپیوتره فکر کردم و اونم دوست دارم . مشکلم اینحاست که هنوز بین این دوتا گیرم . کمکککک ???

  1. Zeinab

   دنبال کردن علاقتون هرچند طولانی باشه ولی شیرینه
   هوش مصنوعی تو ایران متاسفانه خیلی پیشرفتی نداره ولی اگه امکانش رو دارید که خارج از کشور این حرفه رو دنبال کنید خیلی موفقیت زیادی داره

 13. ava

  دوستان حتما بخونید
  وقتی داشتم کامنتارو میخوندم همه میگفتن تجربی پولسازه!
  جا داره به یه نکته ای خیلی دقت کنیم
  اینکه ما میگیم تجربی رشته پولسازیه اصلا اینطور نیست! اون ادم موفق و پولساز بوده که تونسته از رشته تجربی برای خودش پول بدست بیاره و تلاش کرده! ما هم تلاشاش رو میزاریم به پای پولساز بودن اون رشته! ما فقط پزشکان موفق رو میبینم وگرنه خیلی از کسایی که پزشکی خوندن امروزه بیکارن! برای مثال خیلی ها فک میکنن رشته طراحی دکوراسیون اصلا بدرد نمیخوره(توی ایران) ولی امروزه طراحانی هستن که امروزه چندین برابر یه پزشک درامد دارن!
  یادتون باشه خودتون یه رشته رو موفق میکنید نه اون رشته شمارو!
  اگه هم میبینید میگن بازار کار مناسب نیست خودتون برای اون رشته تلاش کنید و خارج از کشور برید و هیچوقت خودتونو محدود نکنید

 14. ava

  سلام دوستان من یه راهنمایی میخواستم
  من کلا از فیزیک متنفرم و اصلا دوست ندارم ولی ریاضی دوست دارم و الان هم پایه نهمم و تا چند ماه دیگه ۳ سال ایندمون رقم میخوره و من واقعا موندم
  و اینکه زیست و زمین مخصوصا زمین رو دوست دارم ولی واقعا نمیدونم
  انسانی هم خیلیییی دوست دارم به خاطر دروس عربی و ادبیات و تاریخ و ….. اما متاسفانه چون المپیاد میرم فقط میتونم برم ریاضی یا تجربی(المپیاد شیمی)
  ولی خوب شغل هایی که ریاضی داره رو خیلی دوست دارم میخواستم بدونم به نظرتون با اینکه از فیزیک متنفرم برم ریاضی؟

 15. masa

  سلام اگه کسی اطلاعی داره لطف کنه راهنماییم کنه
  من پایه نهم هستم و به دبیری شیمی علاقه دارم رشته ریاضی رو انتخاب کردم سوال من اینه که میتونم از رشته ریاضی دبیر شیمی بشم و اگر بله حداقل رتبه مورد نیاز در کنکور چقدر باید باشه؟؟؟

 16. Hana

  سلام من همه می گن ریاضی م خوبه ولی مشکل یک جای که نمی تونم به معلم خودم صابت کنم
  من هوش م خوبه
  می ترسم برم رشته ریاضی سخت باش
  من مهندس بودن دوست دارم مخصوصا مهندس معماری رو
  من باید به خاطر ترسی دارم دور آروزه مو خط بکشم و برم آیا یک رشته دیگه ؟؟؟

  1. iman

   سلام. ببین منم اول ورود به این رشته خیلی استرس داشتم که نتونم از پس درس ها بر بیام. اما بعد از اینکه یکم از مباحث رو یاد بگیری برات مثل یه بازی میمونه. تو رشته ریاضی درس های مختلفی از جمله شیمی/فزیک و… هست اما مهمترین اونا ریاضی که هرچقدر هم تو این زمینه خوب باشی یا نه باید علاقه داشته باشی به این درس!!! اگر به ریاضی علاقه داری به نظر من بهترین رشته هست چون گرایش های متفاوتی داره تو زمینه شغلی و…(یه دنیا متفاوت)

   1. سارا

    من به ریاضی خیلی علاقه دارم و ریاضیمم خوبه اما فیزیکو نه علاقه دارم و نه اینکه توش خوبم..بنظرتون میتونم برم رشته ریاضی؟

 17. مهدیه

  خوش به حالت
  من که احساس می کنم این قدر ضریب هوشیم کمه که از درس و. زندگی موندم
  دلت برام نسوزه برو دنبال کارت ،،،
  منم یه روزی می فهمم باید چی کنم
  فعلا که دهنم ولی امروز تصمیم جدی گرفتم تغییر رشته بدم .
  با هوش کمم می رم جلو
  من تلاشمو می کنم
  همین خوبه …

  1. ftm

   اینکه فکر میکنی هوشت کمه یکی از بدترین مشکلاتی هست که برای خودت به وجود میاری.با این حرفت فقط جلوی پیشرفت خودت رو میگیری رفیق…
   هیچ کس….هیچچ کس کم هوش نیست
   تو یکی از بهترین و باهوش ترین خلقت های خدایی

 18. زهرا

  سلام رضا
  به نظرم بررسی کن که هر کدوم از رشته‌های تجربی و ریاضی در دانشگاه چه رشته‌هایی دارند و از روی علاقه و توانایی‌هات تصمیم‌گیری کن.
  درس ریاضی خیلی درس مهمیه. حتی اگر رشته تجربی رو انتخاب کنی باز هم اهمیت این درس بالاست. چون سوال‌های کنکور به شدت محاسباتی شده‌اند و درصد ریاضی در کنکور تجربی خیلی می‌تواند تاثیرگذار باشد.
  حتی به جرات می‌تونم بگم خیلی از بچه‌های رشته تجربی ریاضی بهتری نسبت به بچه های ریاضی دارند.
  و این که درک می کنم، نداشتن دبیر خوب چقدرمی‌تونه تاثیرگذار باشه ولی می‌تونی از کلاس‌های خصوصی استفاده کنی و یا راحت‌تر از اون کتاب‌های کمک آموزشی درسنامه‌دار که خیلی می تونن کمک کنند.
  تمرین کن و تمرین کن. ریاضی درس تاثیرگذاریه. در هر رشته‌ای. از دستش نده.

 19. F.e

  با سلام. من کلاس نهم هستم و امسال انتخاب رشته دارم .نمره ریاضی و علوم من در در این ۳سال ها ۲۰ بوده و من در انتخاب رشته میان ریاضی و علوم تجربی مانده ام و نمی دانم کدام یک را انتخاب کنم .اگر میشود راهنمایی کنید .باتشکر از شما و مقاله ی خوبتون .

  1. iman

   سلام. (این یه نظر شخصی)
   به نظر من درس های دانشگاهی هر دوتا رشته رو برسی کن ببین به کدوم علاقه داری
   بعد فروانی شغل هر کدوم یعنی ببین کدوم رشته اون شغل هایی رو که دوست داری هست
   قدم آخر علاقه بین درس های اصل تجربی(زیست) و ریاضی(هندسه) کدوم بیشتره از رو اون انتخاب کن.
   امیدوارم همیشه موفق باشی.

 20. ثمین

  من پایه هشتمم و عاشق معما و فرمول و متنفر از درسای خوندنی من می خواستم برم ریاضی میگن تو که تمی خوای معلم بشی تو ریاضی برات آینده ی شغلی خوبی نداره بعد من می خوام تو رشته ای پر از معما و شغلی پر از معما داشته باشم چیکار کنم اونوقت و مطمئنم تو رشته ی ریاضی موفق میشم کمک میکنید

  1. مهدی

   سلام.رشته ریاضی فقط برای معلمی نیست که.رشته ریاضی توش مکانیک و برق و اینا رم داره یا حتی کامپیوتر.اینم هست که رشته ریاضی همه چیز توش داره.حتی میشه داخل رشته ریاضی فیزیک هم بخونی ریاضی رشته خوبیه ولی علاقه میخواد کسی که علاقه نداشته باشه تو ریاضی هیچی نمیشه

 21. مهدی

  سلام اسمم مهدی.من امسال نهمم و از الان خیلی درگیر انتخاب رشته هستم.من به ریاضی خیلی علاقه دارم یا میشه گفت داشتم.امسال دبیرمون در کلاس های مجازی خیلی خیلی کم کاری کرد و من تو این درس افت خیلی بالایی داشتم.همیشه نمره های بالا رو میارم و نفر اول کلاسم.خودم خیلی به رشته کامپیوتر بخش نرم افزار علاقه دارم ولی خانوادم اسرار زیادی دارن که من برم رشته ریاضی.من واقعا تکلیفم روشن نیست.از این میترسم که داخل رشته ریاضی با مغز سقوط کنم و موفق نشم.من مطمئنم که برم کامپیوتر خیلی موفق میشم ولی خانوادم نظر دیگه ای دارن.از ی طرف هم رشته ریاضی،فیزیک داره و من از فیزیک و شیمی و زیست و زمین شناسی نفرت دارم چون از همون اول دبیرای چرت و پرت داشتیم.با فیزیک میتونم کنار بیام.برادرم هم میگه که برای رشته ریاضی نباید خودت رو با امسالت مقایسه کنی.ولی هرچی فکر میکنم امسال ریاضی خیلی درس های مهمی داشت که فقط بخش کوچیکی رو فهمیدم.لطفا راهنمایی کنید.

  1. مهدی

   از ی طرف هم من رشته برق و مکانیک رو هم دوست دارم.و سر یک ۴ راه گیر کردم.توی گوگل هم سرچ کردم دیدم ریاضی همه ی این رشته ها رو تو خودش میگیره.برادرم میگه برم ریاضی تا ۳ سال دیگه بدونم و تجربیاتم بیشتر بشه که کدومش بدردم میخوره.نظر شما چیه؟!

   1. مبینا

    سلام بری کامپیوتر ممکنه پشیمون بشی ولی تو رشته های دانشگاه ریاضی رشته کامپیوترم هس پس پشیمون نیشه درضمن علاقه و انتخابتو نباید پای تدریس معلم و نمره ها اونم تو این دوره قرار بدی واینکه علایق مدام تغییر میکنن ممکنه بری کامپیور بعد پشیمون بشی که دیگه هم نمیشه کارش کردالبته بازم بررسی کن ومشاوره و تست شخصیتم بده

 22. آيناز

  من دیپلم ریاضی هستم.میخواستم ببینم آسانترین رشته چیه من دانشگاه بزنم.چون مغزم کشش درس خوندن نداره.ممنون از راهنماییتون??

  1. پیمان

   طبق چیزایی که از دوستام شنیدم بهترینش که هم نخوای به خودت سخت بگیری و هم برات کار باشه مهندسی صنایعه
   چون خیلی مباحث پیچیده نمیشه و تقریبا از همه درسی گریزی میزنن
   میگن بازار کارشم خوبه

 23. کسی که هیچی نمیدونه :)))

  سلام من دانش اموز پایه نهم هستم و قرار امسال انتخاب رشته کنم???
  ولی من خسته شدم از درس….
  من بارها و بارها توی آزمون ها و جشنواره ها ریاضی شرکت کردم که همیشه جز سه نفر اول بودم…
  اما من نمیخوام بخونم از درس از هرچیزی به نام درس ???
  خوب ریاضی اصن خوندن نداره من که نمیخونم ??
  ولی من توی کلاس یاد میگرفتم مجازی یاد نمیگیرم….??
  و از همه مهم تر نمیدونم باید برم چه رشته‌ای ???
  ب هیچیم علاقه ندارم….
  دوص دارم روانشناسی رو ولی از انسانی و فعل هاشو همه اینا متنفرم …??
  تجربیم حال ندارم بخونم…
  میمو نع ریاضی که بع شغلاش علاقه ندارم…
  اما دوستان واقعا همه‌ی این متنو خوندید؟!
  شما خیلی بیکارید:/
  بهترین کار اینع برید تربیت بدنی کنکورم نداره???
  برم چه رشته‌ای????؟!

  1. دلسا

   ببین نمی‌دونم دختری یا پسر فرقیم نمیکنه ولی با این طرز تفکر به هیچ جا نمی‌رسی کسی که همیشه جزو ۳ نفر برتر ریاضی باشه نمیتونه همچین دیدگاهی داشته باشه
   به نظر من وقتتو برای خوندن تربیت بدنی هم نگیر چون تربیت بدنی هم باید بخونی و هیچ فرقی با تجربی نداره( فرق که داره ولی خب آناتومی بدنش…:/)
   و زیر مجموعه پزشکی
   در آخر شوهر کردن و بهت پیشنهاد میکنم (شوهر پولدار:))

  2. زهرا شاکری

   سلام دوستم. ننوشتی دختری یا پسری. ولی به هر حال اگر پسری بهت پیشنهاد می‌کنم رشته فنی رو انتخاب کنی و از همین الان دنبال یاد گرفتن مهارت باشی. خیلی از این رشته‌ها هم درآمد خوبی دارن و هم انجام دادنشان جذابه. حتی اگر دخترم باشی بازم می‌تونی از رشته‌های فنی انتخاب کنی مثل گرافیک یا طراحی دوخت.
   اگر هم به رشته‌های فنی علاقه نداری، با توجه به چیز هایی که گفتی دو راه داری اگر در نظر بگیریم که دختری، راه اول اینه که یه رشته‌ای رو انتخاب کنی و فقط دیپلم بگیری و تمام و راه دوم: اگر در نظر بگیریم که دوست داری مستقل باشی و تو جامعه حضور داشته باشی، پیشنهاد من اینه که اول چندتا کتاب روانشناسی بخون ببین اصلا به روانشناسی علاقه داری یا نه. چون دید خیلی‌ها از روانشناسی خیلی سطحی و پرته. و اینو در نظر بگیر این روزا فارغ‌التحصیل روانشناسی خیلی زیاده و حتی فکر کنم بدون کنکور بشه ثبت‌نام کرد یا حداقل با رتبه نه چندان جالب. در آخر با توجه به این که می‌گی در درس ریاضی استعداد داری، همون رشته ریاضی رو انتخاب کن چون رشته ریاضی شکوه قبل رو نداره و قبول شدن توش تلاش زیادی نمی‌خواد. و این که خیلی‌ها مثل تو هستن و تو این مرحله علاقه‌شون رو پیدا نمی‌کنن و چیز عجیبی نیست اما دست روی دست گذاشتن و انتخاب نکردن اصلا چیز خوبی نیست. شاید تو مقطع دبیرستان بفهمی علاقه‌ات چیه و شاید حتی موقع انتخاب رشته کنکور هم نفهمی علاقه‌ات چیه.
   اما مواظب باش غول تنبلی بهت چیره نشه. و الان که نمی‌دونی به چی علاقه داری، چیزای مختلف را امتحان کن تا علاقه‌ات رو پیدا کنی. تو ارزشمندی. سعی کن ارزشت رو به خودت ثابت کنی.?
   در ضمن بی‌کارم خودتی??

  3. مهدی

   منم شرایط تورو دارم ولی باید به فکر آیندت باشی.چون اگه هیچی نخونی هیچی هم نمیشی.تربیت بدنی هم برای ی همچین شخصیتی خوبه من علاقه ندارم به تربیت بدنی وگرنه میرفتم.تربیت بدنی برای تو خوبه اگه علاقه داری.اگر علاقه نداری افتضاحه چون من از هفتم معلم ورزشمون فقط متن میداد بخونیم و از همونا هم امتحان میگرفت.خیلی هم شر و ور بود.به نظرم باید توو خودت علاقه ایجاد کنی.من که این کار رو کردم دارم با موفقیت درسمو ادامه میدم فقط مشکل انتخاب رشته بین ۲ تا چیز دارم ولی تو کلا با درس خوندن مشکل داری چون هر رشته ای بری درس خوندن داره و باید زحمت بکشی

  4. ریحانه

   سلام
   هر رشته ای که میری باید بخونی
   رشته ای وجود ندارع که به راحتی بشه ازش گذشت
   من تجربی رو دوست دارم
   اما همش ذهنم مشغوله
   این فیلمه چی میشه
   اون آهنگه خیلی قشنگ بود
   شاید مسخره باشه ولی تنها مانع منه
   ذهنمو خالی کنم می تونم بخونم ⁦=_=⁩

 24. .....

  سلام من پایه دهم رشته ریاضی هستم همیشه عاشق زیست انسانی بودم و قصدم رفتن به رشته رشته تجربی بود.ریاضیاتم خیلی خوب هستش اما از اول بچگی به ریاضی علاقه ای نداشتم تا دو سال اخری که به خاطر معلمه خوبمون با ریاضی کنار اومدم و کم کم ازش خوشم اومد البته فقط تو شرایطی که بلد باشم و بتونم مسائل رو حل کنم و فول باشمشون.از طرف دیگه با اینکه تجربی رو دوست داشتم اما همیشه پایینتر از ریاضی میزدمش و ریاضیم بیست بوده با اینکه ضریب هوشیم هم در حفظیات و هم در ریاضیات به یه اندازس اما همیشه سر ازمون تجربی بدبیاری میوردم.به دلیل رقابت زیاد , ترس از قبول نشدن , جون کندن برای پزشک شدن تصمیمم عوض شدو رفتم ریاضی اما الان با حجم زیاد درسا و خوب نبودن همه دبیر هامون کامل از رشته ریاضی زده شدم ما درحال حاضر فصل سوم ریاضی و تموم کردیم دریغ از ذره ای یادگیری. به دلایلی هم نمیتونم مدرسم رو عوض کنم.از دبیرهای سال قبلمون سر انتخاب رشته که مشاوره میگرفتم میگفتن استعداد هردو رشته رو دارم و از پسش برمیام اما الان واقعا نمیتونم و واقعا با این اوضاع حتی از درس خوندن زده شدم و واقعا حوصلم نمیاد.یه موقعایی با خودم فکر میکنم تغییر رشته بدم ولی با به یاد اوردن سختیایی که پیش رو دارم و به خاطر مطمئن بودنم از اینکه خیلی سخت میتونم تو دانشگاه خوب درس بخونم منصرف میشم.شناختی زیادیم از شغل های ریاضی ندارمو قصدم گرفتن بورسیه یا قبول شدن تو بهترین دانشگاه هستش.اما واقعا تو بین دوراهی موندم خیلی سردگمم و امتحانا شروع شده من هرکدومو بدتر از قبلی گند میزنم به کل الان از همه درسا متنفر شدم کتابو که باز میکنم بخونم حوصلم نمیادو بیخیال میشم.نمیدونم چیکار کنم اگه راهنماییم کنین ممنون میشم.

 25. azita

  سلام من پایه دهم رشته ریاضی هستم همیشه عاشق زیست انسانی بودم و قصدم رفتن به رشته تجربی بود.ریاضیاتم خیلی خوب هستش اما از اول بچگی به ریاضی علاقه ای نداشتم تا دو سال اخری که به خاطر معلمه خوبمون با ریاضی کنار اومدم و کم کم ازش خوشم اومد البته فقط تو شرایطی که بلد باشم و بتونم مسائل رو حل کنم و فول باشمشون.از طرف دیگه با اینکه تجربی رو دوست داشتم اما همیشه پایینتر از ریاضی میزدمش و ریاضیم بیست بوده با اینکه ضریب هوشیم هم در حفظیات و هم در ریاضیات به یه اندازس اما همیشه سر ازمون تجربی بدبیاری میوردم.به دلیل رقابت زیاد , ترس از قبول نشدن , جون کندن برای پزشک شدن تصمیمم عوض شدو رفتم ریاضی اما الان با حجم زیاد درسا و خوب نبودن همه دبیر هامون کامل از رشته ریاضی زده شدم ما درحال حاضر فصل سوم ریاضی و تموم کردیم دریغ از ذره ای یادگیری. به دلایلی هم نمیتونم مدرسم رو عوض کنم.از دبیرهای سال قبلمون سر انتخاب رشته که مشاوره میگرفتم میگفتن استعداد هردو رشته رو دارم و از پسش برمیام اما الان واقعا نمیتونم و واقعا با این اوضاع حتی از درس خوندن زده شدم و واقعا حوصلم نمیاد.یه موقعایی با خودم فکر میکنم تغییر رشته بدم ولی با به یاد اوردن سختیایی که پیش رو دارم و به خاطر مطمئن بودنم از اینکه خیلی سخت میتونم تو دانشگاه خوب درس بخونم منصرف میشم.شناختی زیادیم از شغل های ریاضی ندارمو قصدم گرفتن بورسیه یا قبول شدن تو بهترین دانشگاه هستش.اما واقعا تو بین دوراهی موندم خیلی سردگمم و امتحانا شروع شده من هرکدومو بدتر از قبلی گند میزنم به کل الان از همه درسا متنفر شدم کتابو که باز میکنم بخونم حوصلم نمیادو بیخیال میشم.نمیدونم چیکار کنم اگه راهنماییم کنین ممنون میشم.

   1. بینام

    دوست عزیز این بی حوصلگی شما و اینکه حس درس خوندن رو ندارید بخاطر شرایط موجوده من خودمم رشته ی ریاضی پایه یازدهمم و دختر هستم با این تدریس های مجازی با کیفیت افتضاح و این اوضاع که تو خونه حبس شدیم بیشتر از اینم نمی تونیم از خودمون انتظار داشته باشیم منم از اول سال تحصیلی امسال کلی کتاب تست خریدم و گفتم میخوام خیلی قوی برای کنکور بخونم یک ماه واقعا قوی خوندم و از ابان کامل بیخیال شدم ولی زورکی هم شده هر از گاهی یه سری به کتابام میزنم هنوز خیلی نگران نباشید شرایط برای همه یکسانه و همه بیحوصله هستن ??

    1. Azita

     ممنون بابت درکت ولی در حال حاضر داره سال تحصیلی تموم میشه ولی من هنوز نمیدونم تجربی رو دوس دارم یا ریاضی
     میترسم تغییر رشته بدم برم تجربی ولی وقتی دیدم تواناییشو ندارم نتونم تغییر رشته بدم

     1. Reyheneh

      من نهم هستم وکل درسای علوم و ریاضی رو دوست دارم فیزیک رو هم دوست دارم ولی نه در حد اونا ولی احساس میکنم دبیر خوب داشته باشم میتونم از پسش بر بیام و الان هم واسه ازمون نمونه دولتی و تیزهوشان رشته ریاضی رو زدم و واقعا گیج شدم?از یه طرف از شغلای رشته تجربی خوشم نمیاد و شغلای ریاضیو بیشتر دوس دارم نمیدونم برم تجربی یا ریاضی لطف میکنید اگه راهنماییم کنید دوستان

 26. Abolfazl

  سلام
  من تو سال هفتم هشتم درس میخوندم تا یک دفعه به خودم اومدم و تو سال نهم مخصوصا تو ریاضی یه خورده ترکوندم چون تو دو هفته کل ریاضی نهم رو یاد گرفتم و رفتم برای امتحانات ترم و فهمیدم خیلی تو ریاضی مهارت دارم و کم کم علاقه هم پیدا کردم
  و الان دارم ریاضی فیزیک میخونم ولی به هندسه و شیمی چون معلم خوبی ندارم و یاد نمی گیرم و علاقه ام به این دو درس کم میشه
  من چون از استعدادی که تو ریاضی داشتم اومدم ریاضی و الان واقعا نمیدونم چه شغلی به دردم میخوره که درآمدش خوب باشه
  اگه میشه یه راهنماییم کنید در رابطه با شغل ایندم
  ممنون

  1. زهرا شاکری

   سلام دوست من.
   راجع به رشته‌های ریاضی فیزیک اطلاعی ندارم ولی به نظرم چیزی رو انتخاب کن که بهش علاقه داری.
   چون اگر به دنبال علاقه‌ات بری، به احتمال زیاد درآمد خوبی هم خواهی داشت.
   حتی پزشکی که به کارش علاقه نداشته باشه، نمی‌تونه درآمد خوبی داشته باشه.
   در آخر بهت توصیه می‌کنم حتما پادکست های کارنکن رو گوش کن. خیلی می‌تونه کمکت کنه.

 27. مهدی

  سلام امین جان،من یه چند ماهیه با رادیو کارنکن حال میکنم،احساس میکنم به مدیریت وتجارت علاقه دارم،کلا شم کارآفرینی دارم،امسال وقت انتخاب رشتمه،دوست دارم کار آفرین شم،یا یه استارتاپ داشته باشم در آینده.اما نمیدونم برم چه رشته ای،راستشو بخوای تو یه شهر کوچیک توی یه استان محرومم وخیلی نمیتونم مهارت یاد بگیرم.اگه میتونی تو ایمیلم راهنماییم کن،ممنونم

 28. ...

  سلام من کلاس نهم هستم از بچگیم عاشق کار هایی بودم که چیزی رو درست کنی وقتی بزرگ تر شدم اول میخواستم برم تجربی ولی خب هشتم که رفتم زیاد از علوم خوشم نمیومد بیشتر ریاضی رو دوست داشتم مهندسی هوا فضا نظرم رو جلب کرد ولی خب من زیاد از این رشته چیز خاصی نمی دونم و واقعا سردرگم هستم که این رشته رو برم یا نه من هفتم معدلم افت کرد و شدم ۱۹٫۲۰ ولی توی هشتم دوباره معدل اومد بالا ۱۹٫۶۴ به ریاضی نهم هم علاقه خاصی دارم ممنون میشم راهنماییم کنید بعد توی بعضی از رشته ها خانم خیلی کم می گیرند میخواستم بدونم این رشته هم این جوری هست

 29. ابوالفضل معارفی

  درود بر تمامی شما دوستان گرامی…
  شاید در ابتدا کمی مسخره به نظر برسه.اما بنده کلاس هفتم هستم و درباره تمامی رشته های دانشگاه اطلاع دارم.از پایه اول ابتدایی تا به امروز نمراتم بسیار عالی بودند.بنده از ۴ سال پیش یعنی کلاس سوم دبستان به رشته کیهان شناسی و فیزیک نظری و مهندسی هوا و فضا علاقه مند شدم.مطالعات بسیار زیادی در این سه زمینه دارم.در واقع هر وقت که دو کتاب ریاضیات و علوم رو بازمیکنم، از شوق بال در میآورم.اما خب علاقه به این دو در پایه نهم تقسیم بر یک خواهد شد??از این رو بنده علاقه بسیار زیادی به رشته ریاضی دارم و امیدوار هستم که روزی در بخش مهندسی شاتل و راکت های ناسا و بخش تحقیقات هسته ای سرن در نزدیکی ژنو کار کنم و یک کیهان شناس خبره شوم.برای تمامی شما دوستان آرزوی سرافرازی را دارم.موفق و موید باشید.

 30. ??????

  ولی دوستان هر چقدرم بالا باشید ، ریاضی یا تجربی یا هر رشته شاخ دیگه ای خونده باشید ؛ اخرش حسابدار تعیین میکنه که چقدر بهتون حقوق بده?پس خیلی دست بالا نگیرید???

  1. رضا

   سلام دوستان،برم سر اصل مطلب…من کلا علوم و دوس دارم دوس دارم از بدن انسان سر دربیارم نمره ریاضی با علومم خوبه امسال هشتم هستم و سال دیگه انتخاب رشته دارم و دغدغه پیدا کردم که برم چ رشته ریاضی یا تجربی ریاضی پارسالمم خوب بود ولی امسال دبیرمون خوب نیس بخاطر همین نسبت به ریاضی سرد شدم میخوام بخونم حوصله ندارم…لطفا راهنمایی کنین

 31. Amir

  سلام من از بچگی به رو رباتیک علاقه داشتم بیشتر به ساختن.
  من به ریاضی و فیزیک علاقه دارم .
  ولی از الکترونیک زیاد خوشم نمیاد.
  این یه ساله به نمای ساختمان و طراحی علاقه پیدا کردم و عاشق طراحی یه ساختمان مدرن هستم.
  من برم دو راهی گیر کردم که دانشگاه رو چیکار کنم امسال دارم میرم کلاس نهم و میخواهم رشته ی ریاضی بردارم
  ولی زیاد به هندسه علاقه ندارم ولی به معادله و زاویه ها علاقه دارم
  اگه میشه لطفا راهنمایی کنید که چه شغلی را بردارم در دانشگاه
  معدلم در نوبت اول شود ۱۹.۳۶ به دلیل یه اشتباه استرس داشتم رو زیست فیزیکو اشتباه زدم مگرنه میشودم ۱۹.۵۰
  نوبت دومم ۱۹.۸۳
  لطفا راهنمایی کنید من خیلی علاقه دارم به خارج از کشور رفتن
  با کشورهایی مثل المان.دانمارک.امریکا

 32. عاطفه

  سلام وقتتون بخیر من فارغ تحصیل رشته تجربی ام و باید بگم ک نظام جدید هستم ولی امسال ب دلایلی نتونستم کنکور بدم
  اما حالا تصمیم گرفتم ک با سوابق تحصیلی رشته ریاضیات و کاربرد ها رو بخونم و در کنار دانشگاه قراره چن تا نرم افزار رو یاد بگیرم ک بعد از فارغ التحصیل شدن ب واسطه مدرک دانشگاهی و نرم افزار های کامپیوتری ک گرفتم بتونم برم سر کار
  اما متاسفانه اطلاعات دقیقی راجب این رشته ، ب جز چیزی ک توی اینترنت نوشته میشه ندارم
  و الان واقعا موندم چکار باید بکنم ثبت نام بکنم یا ن؟
  ممنون میشم اگر در این زمینه بتونید بهم کمک کنید

 33. محمد

  خب دوستان هر رشته ای میخوایید برید باید حتما تلاش کنید ولی الان رشته تجربی قبولی خیلی سخته … حتی ممکنه بعد از دانشکاه نتونید به شغلتون برسید اما از رشته ریاضی کاملا مشخصه که آینده بهتری در نتظارش هست و چند سال دیگه تکنلوژی پیشرت خیلی زیادی میکنه و خیلی ها به طرف رشته ریاضی میرن … بهتره ما پیشتازشون باشیم و اول شروع کنیم که بهتریناش گرمون بیاد … و خب قطعا همه شغل رو میخوان برای پول … کسی بگه من شغلمو دوست دارم و عاشقشم اصلا اینطور نیست و اون عاشق پولیه که گیرش میاد …

  1. مهدیه

   به نظر من پول معیار اصلی انتخاب رشته یا شغل آینده نمیتونه باشه و اگه علاقه رو چاشنی نکنیم امکان نداره بتونیم حتی درس خوندن رو ادامه بدیم.
   در ضمن من کلاس هشتمم و به رشته افسری خیلی علاقه دارم اما خیلیا دست به دست دادن منصرفم کنن
   چرا؟
   چون وکالت درآمد بیشتری داره
   چون پس فردا شوهرم اجازه نداد برم سرکار افسردگی میگیرم
   چون بچه هام ول میشن
   چون دشمنام زیاد میشن
   اما من هیچکدوم برام مهم نیست
   آدمی که با برنامه پیش بره میتونه هم زندگیشو حفظ کنه هم میتوه به هدفش و علایقش برسه
   من آدمیم که اگه مهندس یا وکیل یا معلم بشم احساس میکنم برای جامعم مفید نبودم
   سعی کنید هدفتون رو طوری برنامه ریزی کنید که در آینده زندگیتون به هم نریزه و همه چیز رو در کنار هم داشته باشید هم همسر و بچهاتونو و هم کاری که این همه سال واسه رسیدن بهش درس خوندید و خرج کردید.
   مطمئنا با برنامه ریزی درست همه چی ممنکنه

 34. ariana

  من واقعا بین رشته های ریاضی و تجربی موندم من تا هفتم ریاضیم خوب نبود از هفتم تا نهم ریاضیم خوب شد و از یک طرف به علوم علاقه دارم ولی به رشته خاصیش علاقه ندارم و از یک طرف دیگه هم به کامپیوتر علاقه دارم ولی همه میگن از ریاضی برم ولی من علاقه زیادی به ریاضی و هنوز شغل ایندم رو هم انتخاب نکردم
  شما نظرتون چیه؟

  1. امیر

   یه سکه بنداز
   یه طرف بری ی طرف نری
   مهم نیس آخرش چی.میاد مهم اون وسطه که دلت چی میخواد بیاد
   امتحان کردن جواب میده

 35. حمیدرضا

  سلام من امسال هشتمم تموم شد لطفا بخونید و راهنماییم کنید.من عاشق خلبانیم ولی خب میترسم برم خلبانی قبول نشم چون واقعا سخته قبول شدنش هفتم و هشتمم ۲۰ شدم. از حسابداری یکم خوشم میاد ولی خب همجا سابقه میخواد و اوایل حقوقش کمه و بعدا هم جوری نیس که بشه زندگی کرد. تجربی هم آدم پیر میشه تا تموم شه دیگه بخاطر همین ریاضی ور میدارم.به نظرتون من من چه شغلی برم اگه خلبانی قبول نشدم که آینده و حقوق خوبی داشته باشه ؟ لطفا جواب بدید

   1. ariana

    اگه به کامپیوتر علاقه داری برو چون درامد خوبی هم داره
    یا هوافضا که زیاد درموردش نمی دونم ولی به خابانی هم نزدیکه.

 36. DINA

  سلام من واقعاگیج شدم من دوست دارم مهندس معماری بخونم ولی اگه از ریاضی بردارم فقط توش هندسه و امارو،،، اینا داره و اصلابه نظرم خیلی کم به معماری ربط داره اگه هم از فنی بخونم میگن حتما نمرش کم شده ولی خب من به هنر علاقه شدیدی دارم و فک نکم رشته فنی درامد زیادی داشته داشته باشه همه میگن رشته مهندسی بردارم درصورتی که به ریاضی علاقه ندارم لطفا یکی کمکم کنه?

  1. parand

   سلام برو سراغ رشته ای که دوس داری به حرف بقیه هم اهمیت نده منم الان دهم ریاضیم و عاشق معماریم ولی بخاطر این وضعیت مجازی میخوام بعد از امتحانات نوبت تغییر رشته بدم برم هنرستان رشته ی دلخواهم اینجوری بهتره برام
   اتفاقا هنرستان یا فنی سریع تر میتونی وارد بازار کار بشی یکم درمورد رشته ی دلخواهت تحقیق کن

  2. مریم

   اتفاقا رشته های فنی خیلی درامد داره فک میکنی اوه خلاقیتت خوب باشه موفق میشی منم نهمم امسال انتخاب رشته دارم و من خودم از بچگی عاشق طراحی و نقاشی بودم ک البته بگم نقاشم هستم تو زمینه رنگ روغن و ابرنگ و ب شدت ب طراحی لباس علاقه دارم اما میگن اینکه بری توش موفقیت توش خیلی صبر میخواد و ریسک بزرگه چون ممکنه موفق نشی الان من نمیدونم چیکار کنم درسمم خوبه معدلم واسه هفتم وهشتم بالای نوزده و نیم شد از اونجا ب دندانپزشکی هم یکم علاقه دارم اما خیلی سخته

 37. امیر

  سلام تو برو سراغ علاقت و استعدادت می تونی اگه رشته حسابداری خوب نیس حقوقش برات بری رشته های دیگه مهندسی .
  وقتر به پزشکی هم علاقه نداری من توصیه می کنم نری چون هر چقدرم حقوقش زیاد باشه و تو علاقه ندتشته باشی نمی تونی موفق باشی.

 38. آناهیتا

  من کلاس هشتم رو تمام کردم و تا الان همه ی کارنامه های نبته اول و دومم بیست شدن ولی هنوز جواب نبت دومم نیومده ولی نبت اولم بیست شدم به رشته ریاضی علاقه دارم بخاطر رشته معماری من عاشق معماری اینکه در آینده خانم مهندس بشم …ریاضیم خوبه و تا حالا کمتر ۱۸ نگرفتم و علووم هم خوبه و اونم مثل ریاضیه از ۱۸ کمتر نشدم اما درس میخونم که این نمره هارو می گیرم خییلییی درس میخونم اما از طرف مادرم خیلی تحت فشارم که میگه باید رشته تجربی رو انتخاب کنم و حتی یکی از فامیل هامون که همسن منه نهم رو تمام کرده و تجربی میخونه و بهش علاقه داره …من عاشق معمارییییم به حدی که تصورشو نمیکنید و میخوام در آینده شغل پردرآمدی داشته باشم میترسم که اگه ریاضی بخونم موفق نباشم برای کنکور و خیلی دوست دارم بورسیه بگیرم برای خارج حاظرم برای رشته ی معماری برم کلاس زبان من از زبان متنفرم ولی به عشق معماری میرم ولی لطفا راهنماییم کنید ….مامانم میگه میفرستمت بیش مشاور تحصیلی ….ولی من میترسم اگه رشته ریاضی برم موفق نباشم….اگه میشه کمکم کنید

   1. M. M

    سلام
    من دختری ۱۵ ساله هستم که درگیر انتخاب رشته و تعیل شغل اینده خود با جایگاه مناسب در ایران و درامد خو هستم
    علاقیات من نسبت به تدوین گردی و عکاسی است و به شدت از رشته تجربی فراری هستم
    به نظر شما من چه رشته ای بخونم که در اون موفق بشم؟

  1. GF

   سلام خواهرم به هر رشته ای که علاقه داری برو و به خانواده ات هم در مورد آینده شغلی هم بگو ولی متاسفانه در زمان حال و در این تحریم های اقصادی بحث اول علاقه نیست به کاری برو که پول توش باشه

 39. ابراهیم

  سلام من دهمی هستم علاقه زیادی به هوافضا دارم اما پدر و مادرم پاشون رو کردن تو یه کفش که باید پزشک شم در صورتی که علاقه زیادی به پزشکی ندارم درواقع اصلا علاقه ندارم اما نمیتونم پدر و مادرم رو راضی کنم به نظرتون چی کار کنم
  لطفا کمکم کنید

  1. ava

   من هم یکی از دوستام به همین مشکل خورده بود میخواست بره انسانی اما پدر و مادرش اجازه نمیدادن
   در اخر هم مشاور مدرسمون باهاش صحبت کرد و حل شد
   پیشنهادم مشاور هست

 40. S. D

  من بین رشته های ریاضی و تجربی گیر کردم تجربی دوست دارم اما از طرفی به فیزیک و برنامه نویسی علاقه دارم و احساس میکنم که استعداد هردو رو دارم. من و برادرم خیلی شبیه هم هستیم اون میگه برو فیزیک اما بقیه میگن برو تجربی. من میدونم که برنامه نویسی و مخصوصا فیزیک متاسفانه در ایران اینده خوبی نداره و وقتی با خودم فکر میکنم که مثلا در اینده برای من دعوت نامه بیاد و من میتونم در خارج پیشرفت کنم احساس خوبی داره چون هم علاقشو دارم هم استعداد اما اگه یه وقت فکر ها و نقشه هام اونطور که فکر میکردم پیش نرفت و تو ایران موندم و بیکار شدم چیکار کنم یعنی میترسم که رشته ریاضی رو انتخاب کنم
  لطفا کمکم کنید

  1. ariana

   دقیقا من هم همین طور هستم هم به علوم علاقه دارم و هم به کامپیوتر ولی از ریاضی به شدت می ترسم که از پسش بر نیام ولی فعلا رشته تجربی رو انتخاب کردم ولی هنوز شک دارم

 41. Asma

  سلام خسته نباشید و ممنون در مورد این مقاله خوبتون.
  من کلاس نهمم یعنی الان دارم امتحانات پایان سال رو میدم .من واقعا موندم بین رشته ریاضی و تجربی .به هردوشون علاقه دارم به تجربی بیشتر به دلیل اینکه آینده شغلی بهتری داره اما در این رشته رقابت زیاده.درسمم خوبه علاقه زیادی هم به ریاضیات دارم .تجربی رو هم خیلی دوست دارم .راستش من به مشاور اعتقادی ندارم و از نظر خودم اون چیزی که قلبم بهم الهام میکنه از همه بهتره و مشکل من الان اینه که بین یه دوراهی موندم تجربی یا ریاضی!
  از طرفی میخوام برم تجربی اما ترس از قبول نشدن تو کنکور مثل خوره به جونم میوفته.
  و از طرفی دیگر میخوام برم ریاضی اما همه بهم میگن ریاضی آینده شغلی نداره و من واقعا در این مورد خوف کردم.
  نمی دونم چیکار کنم برم ریاضی یا برم تجربی ممنون میشم شما به عنوان اولین مشاور تحصیلیم منو راهنمایی کنید.

  1. abolfazl

   سلام دوست عزیز اگه میخوای بری رشته‌ریاضی یا اگر علاقه دارید میتونید در اینده مهندس‌برق.مهندس‌مکانیک.مهندس‌شیمی‌و….
   بشید‌ولی اگه‌میخواهید‌برید رشته تجربی‌اینده‌شغلی ندارد چون همه‌افراد‌دران‌رشته‌هستندوشانس اینده‌دار‌شدن بسیار‌کم‌است‌واز‌همه مهم‌تر اینه‌که علاقه‌داشته‌باشی موفق‌باشی

  2. ariana

   سلام
   من مشاور رفتم و مشاورها به من گفتن که رشته ریاضی الان اینده بهتری داره ودرسته در تجربی واقعا رقابت زیاد هستش ولی به نظر من شما برو تجربی اگه به خودت اعتماد داری و می دونی که از پسش بر میای برو رشته تجربی اگه چیزیو بخوای و براش تلاش کنی می تونی
   موفق باشی.

 42. Raha

  سلام
  خییییییلی درگیر انتخاب رشته دبیرستانم هستم چند روز دیگه آزمون های ورودیه و من هنوز نمیدم ورودی برای چه رشته ای بنویسم خودم به نظرم به ریاضی علاقه مندم با اینکه تا هفتم ریاضیم خیلی بد بود و با زود بیست میشدم ولی الان به قول دبیرمون سلطان ریاضیم به تجربی اصلا علاقه ای ندارم و میمونه ادبیات و ریاضی
  ریاضی به خاطره علاقه و ادبیات به خاطره آینده شغلی ولی همیشه این بهم فشار میاده سه سال سخت ترین درس هارو مثل عربی و ادبیات و تاریخ روبخونم فقط به خاطره شغلی که میشه از طریق ریاضی هم بهش رسید.خیلی تو آچمزم نمیدونم چه شغلی میخوام نمبدونم چیکاره دوست دارم بشم نمیدونم اگه ادبیات برم و در آخر هم شغل خوبی نداشته باشم میتونم بازم ادامه بدم یا نه
  امین جون کمک لطفا??
  درضمن پادکست های رادیو کار نکن هم عالیههه?

 43. Me

  وااای مثل من منم عاشق هوافضا و مهندسی و کلا ساخت یک وسیلم ولی مشکل اینه که اکثر آدم ها میگن اگه هدفت تو آینده کتر کردن و شغل هست نرو هوافضا چون حوضه شغلی برای خانم حدودا۲۰٪که اکثرا هم تا اونجا نمیکشن اینقد محیط مردونست?

 44. Cenk

  سلام من کلاس دهم هستم رشته ام تجربی هست کلاس نهم که بودم علاقه زیادی به تجربی داشتم اما حالا می بینم سخته و میترسم کنکور قبول نشن علاقه به ریاضی و فیزیک هم درونم ایجاد شده نمیدونم چکار کنم بین دوراهی موندم

 45. Melika

  سلام
  خواهش می کنم پیامم رو بخونید و راهنماییم کنید.
  من ملیکا هستم،امسال هشتم رو تموم کردم و میخوام برم نهم.
  توی مدرسه عادی درس میخونم،چون بخاطر یک سری دلایل نتونستم آزمون مدارس خاص شرکت کنم و برم اون مدارس.
  از کلاس پنجم به بعد،انگار که مغزم تکون خورد و کلا تغییر کردم و انگار که مسیرم رو توی درس خوندن پیدا کردم.
  خیلی درس خون هستم،معدل هفتم هر دو نوبت ۲۰ شدم و معدل امسال هشتم رو هم نوبت اول ۲۰ و نوبت دوم رو هم که هنوز ندادن.
  معدلم هر دوسال،بالاترین معدل مدرسه بود و سنجش هم سال پیش هر دو نوبت اول شدم،اما این نمیتونه به نظرم دلیل محکمی برای‌ هوش بالا باشه،نمیدونم.
  استعداد های دیگه ای هم توی نویسندگی و زبان هم دارم و کلاس زبان هم بزرگسالان میخونم.
  بین تجربی و ریاضی گیر کردم.من عاشق ریاضیاتم،من از کلاس اول عاشق ریاضی بودم،واسه من ریاضی مثل سرگرمیه،یک دنیای شگفت انگیزه.عاشق اعدادم،عاشق ضرب و جبر و توان و هندسه و…اصلا همه چیز.وقتی ریاضی میخونم،عشق میکنم و لذت میبرم.اما برعکس از علوم متنفرم.از خوندن علوم حالم به هم میخوره و هر وقت لای کتاب رو باز میکنم،دوست دارم آتیشش بزنم(در این حد!) اما توی همه ی درس ها نمره ۲۰ میگیرم و این کار رو سخت کرده.راستی زبانم هم خیلی خوبه و سه چهار سال دیگه مدرکم رو می گیرم.
  هر کسی یه چیزی میگه،ریاضی کار نیست،تجربی رقابت زیاده و سخته،واسه ما دخترا هم که میگن ریاضی محیطش مردونست و این حرفا.
  داشتن یک شفل پردرآمد در آینده،تنها هدفم از درس خوندنه،تنها هدفم همینه.اگه خدای نکرده پس از رفتن به دانشگاه و گرفتن مدرک و انقدر بدبختی کشیدن شغل پیدا نکنم،به جرئت میگم که ممکنه کارم به خودکشی بکشه(انقدر کار و درآمد برام مهمه).
  وقتی به پدرو مادر خودم نگاه میکنم که هر دو لیسانه ان،ولی مامانم بیکار و بابام که شغلش هیچ ربطی به مدرکش نداره،حالم از این درسا و این دنیایی که همه انگار اومدن توش تا رویاها و آرزوهاشون خاکستر بشه،به هم میخوره.از یک طرف دیگه هم اگه چند سال دیگه،یکی از همکلاسی هام منو تو خیابون ببینه و بفهمه بیکارم،حتما میگه:عه ملیکا؟؟تو که خیلی زرنگ بودی؟؟نخبه مدرسه بودی،پس چی شد؟
  هر لحظه،هر ثانیه،این فکر دیوونم میکنه و دوست دارم خودم رو بکشم،نمی خوام در آینده یه آدم شکست خورده باشم.
  نمی خوام با کلی زحمت و درس خوندن،از آخر بیکار شم.هیچکس نمیدونه من تو این دوسال راهنمایی که اونقدرا هم مثل سال های بعدی مهم نیست چی کشیدم.چه شبایی که واسه نمره ۲۰ تو درس علوم و ..بیدار نموندم.چه شبایی که واسه المپیاد و سنجش بیدار نموندم.چه استرس هایی که نکشیدم.من از کلاس هفتم بخاطر یه استرس یهویی بخاطر درس،موهام شروع به ریزش کرد و تا الان که فکر کنم یک سوم موهام رو از دست دادم.
  یه چیزی هم بگم،میدونم تست های ریاضی هم سخته،اما تجربی واقعا سخت تره.
  من امسال هر سه المپیاد رو شرکت کردم،ادبیات فقط یک هفته خوندم و تست زدم شدم ۷۱ درصد،علوم یه روز فقط نگاه کردم شدم ۱۷ درصد،ریاضی هم راستش حتی لای کتاب رو هم باز نکردم،حتی یک صفحه هم نخوندم و تست هیچی نزدم(هیچی اصلا)شدم ۴۵درصد،که اگه میخوندم به جرئت مطمئنم بالای ۸۰ درصد میشدم،ولی به یک دلیلی نتونستم بخونم. توی علوم پنجم و توی ادبیات و ریاضی تو مدرسه اول شدم و مرحله بعد ادبیات و ریاضی قبول شدم،اما واسه کرونا کنسل شد.
  نمیدونم چه شغلی توی آینده میخوام داشته باشم،اما فقط می خوام پر درامد باشه و ازش لذت ببرم،از کار تو بیمارستان و مطب بیزارم،حالم از اینجور کارها و فضاها به هم میخوره،اصلا دلش رو ندارم به خدا.
  دیوونه شدم،نمیدونم چیکار کنم،ولی خیلی مهمه،آینده کاریم از هر چیزی توی زندگیم برام مهم تره.اگه ریاضی برم،به احتمال زیاد بورسیه شرکت میکنم تا بدونم که حتما بعدش کار هست،ولی من میخوام یه کار پردرامد داشته باشم،دایی خودم خودش بورسیه قبول شد و الان مهندس مخابراته،وضعش هم خیلی خوبه،ولی بازم نمیشه گفت خیلی این شغل پر درآمده،خیلی بشه ده میلیون دیگه!
  شاید با خودتون بگید چرا انقدر دنبال پولی؟من عقده پول دارم،از بچگی داشتم،هیچوقت از زندگیم راضی نبودم و همیشه بخاطر پول. توی خانواده پولداری نبودم،ولی خیلی فقیر هم نبودم خدا رو شکر،ولی اصلا راضیم نمیکنه. از فقر متنفرم،از بیکاری متنفرم،درسته دخترم ،اما به اندازه یه پسر واسه کار آیندم نگرانم،مهم ترین مسئله زندگیمه.
  راستش درمورد بورسیه خارج از کشو تابحال فکر نکردم،چون راستش اعتماد به نفسم پایینه و با اینکه همه معلم ها و دوستام قبولم دارن و توانایی هام رو باور دارن،خودم خودم رو باور ندارم و نمیدونم چرا،ولی شاید بتونم قبول شم،واقعا نمیدونم،مشکل زبان هم ندارم چون تا اون موقع مدرکم رو می گیرم و فول میشم تو زبان،اما به خودم باور قلبی ندارم که بتونم،کاش اعتماد به نفسم بالا بره و بهتر شم.
  خواهش میکنم جوابم رو بدین و کمکم کنید،مسئله آینده یه نفره که انقدر براش مهمه.
  توروخدا نگید برید این مطلب رو بخونید یا این فیلم رو ببینید،یک جواب قطعی به من بدید بگید من باید چیکار کنم؟؟؟
  ممنون میشم اگه توی مهم ترین مسئله زندگیم کمکم کنید.

  1. مهدی

   سلام! هنوز سال دیگه هم مونده برای فکر کردن ولی اینطوری که گفتی به نظرم تو رشته ریاضی بری موفق میشی یا برو ادبیات حقوق یکی از اینا ادبیات دیگه بقیش بدرد نمیخوره !

  2. ناشناس

   سلام من هم دخترم و وقتی همسن تو بودم همچیم دغدغه ای رو داشتم نمی دونم پیامم رو می خونی یانه ولی به نظر من برو رشته ریاضی رشته تجربی خیلییییی متقاضی داره و قبولیش برای دانشگاه های خوب سخته مخصوصا برای ماها که وضعیت مالی مون عادیه و خیلی توانای شرکت تو مدارس خاص و کلاس های کنکور رو نداریم یه جور میشه گفت رقابت تو رشته تجربی نابرابره ولی به نظرم رشته ریاضی این طوری نیست رشته ریاضی هم رشته های پولساز کم نداره من خودم دوازدهمم و رشتم ریاضیه و برای دانشگاه رشته مهندسی شیمی رو انتخاب کردم از طرفی همه رشته های مهندسی هم که محل کارش سر ساختمون نیست که خیلی هاش تو دفتر کار ازمایشگاه و غیرس امیدوارم نظراتم بهت کمک کنه و نکته اخرم اینکه انقدر حرص و جوش نخور

  3. .

   امیدوارم بخونی!
   ببین تجربی همش بیمارستان و مطبه بزارش کنار
   انسانی هم وکالت تهشه ک درامد بالایی داره ینی همش پوله ولی خب باید ادمه شناخته ای باشی تو بالاشهرا ک اینم بدردت نمیخوره فک کنم
   میمونه همون ریاضی
   اگه کسی هست کمکت کنه از نظر مالی برو مهندسی عمران بخون خیلی خوبه از نظر کاری تو فقط باید خرید مصالح انجام بدی یا ی نفرو بگیری انجام بده و نظارت بر کار ساختمونی ک به عهدته و درآمد خوبی داره از نظر من
   پدر من قبلا پیمانکار تجربیه ی جورایی همون عمرانه قبلا کارشو ول کرد الان ۲ ساله دوباره داره کار میکنه و الان ی شاستیه زیر پاش
   منم مثه تو دیوونه شدم از ای دغدغه ها?
   ب اسرار پدرم عمرانو برداشتم و امیدوارم موفق بشم
   فکر بورسیه رو هم نکن فک کنم تک رقمی هارو بورسیه میکنن ک اونم ایران بورسیه نمیکنه کشورایی ک طالبتن بورسیت میکنن

 46. Zahra

  سلام من دهم ریاضی هستم و واقعا به رشتم علاقه دارم
  قبل از اینکه بیام رشته ریاضی چون هنوز توی حال و هواش قرار نگرفته بودم اصلا از رشته های مهندسیش خوشم نمیومد و صرفا فقط بخاطر علاقم به ریاضی و فیزیک به این رشته اومدم و هدفم این بود که از طریق ریاضی برم تربیت معلم
  ولی وقتی اومدم دهم نظرم کاملا برگشت و به رشته های مهندسی مخصوصا هوافضا هم علاقه پیدا کردم ولی از اینکه همش میگن برای دخترا بازار کار نداره نگرانم
  الان واقعا توی دوراهی بدی گیر کردم. تربیت معلم یا مهندسی هوافضا
  ممنون میشم کمکم کنین

  1. مهدیه

   سلام
   من الان کلاس نهم هستم…
   و دقیقا خصوصیاتم مثل شما هست.
   منم واقعا نمیدونم برم رسته علوم انسانی یا ریاضیات؟
   و دوست دارم معلم بشم و به ریاضی خیلی علافه دارم ولی میترسم..
   لطفا کمک کنید?

   1. سنتوریست

    سلام من دهمم و رسته ریاضی یه بیست روز دیگه مدرسه ها باز میشه واسه همین الان نمیتونم نظر بدم سخته یا نه برام مهمم نیی.
    نظراتتونو خوندم و باید بگم که سه سال دیگه کنکور داری و مطمعن نیستی نظرت درباره علاقت و نقشه هات برای اینده غیر تغییر یا نه تغییر میکنه خیلیا بودن که من میشناسمشون که نهم علاقشون یه چی بوده و توی دبیرستان نطرشون عوض شده یکی نهم مهندسی مکانیک دوست داشت رفت ریاضی و همه وجناتشم در نظر گرفت یازدهم نظرش عوض شدو خواست موسیقی بخونه چون رشته ریاضی رو انتخاب کرده بود دستش باز بوده تا برای موسیقی خوندن توی داتشگاه بره کنکور هنر بده
    در ضمن اصل دانشگاس دبیرستان مقدمس
    یه چیز دیگه برای انتخاب رشتتون یه چیزایی رو باید در نظر بگیرین
    علاقتون
    شغل در اینده و در امد خوب
    و مطمعن شین که اوه یه وقت پشیمون شدین راه برگشتیم باشه
    به حرفا نظرای بزرگتراتونم گوش کنین
    و در اخر زیره بار حرف زور نرین?

 47. حنانه

  سلام
  من یازدهم ریاضی ام
  من میخواستم تغییر رشته بدم و برم رشته تجربی در این دو سال من زیست دهم و یازدهم رو هم کار کردم اما ریاضی و منطق رو هم دوست دارم
  من به کار تحقیقاتی علاقه دارم به اینکه هر روز با یه چالش روبه رو باشم الان به شدت بین رشته ی ریاضی و تجربی گیر کردم من تجربی رو برای کارهای تحقیقاتی در حوزه پزشکی دوست دارم از طرفی به یک سری رشته های مهندسی همیشه علاقه داشتم اما به خاطر اینکه محدودیت هایی برای خانم ها وجود داشته مجبور بودم صرف نظر کنم مثل هوافضا و مکانیک و کامپیوتر
  از طرفی برای من محیطی که دارم درس میخونم هم مهمه یعنی دوست ندارم هر دانشگاهی برم سطح علمی دانشگاه خیلی برام مهمه
  من هم به رشته ریاضی و هم به تجربی علاقه دارم و از پس هر دو رشته برمیام و در هر دو استعداد دارم ( استعداد رو بررسی کردم که میگم تست استعدادیابی دادم )
  پول مهمه ولی نه خیلی من یه زندگی متوسط ولی با کاری که بهش علاقه دارم رو ترجیح میدم. با اون رشته ای که خوندم حال کنم نمیخوام شعار بدم ولی من علم رو دوست دارم بیشتر یادبگیرم
  هدف من از تجربی پزشک شدن و کار کردن توی بیمارستان نیست و از ریاضی یه کارمند نیست من دنبال تحقیقم یه چیزی بسازم یا بهبود بدم
  الان بین ریاضی و تجربی گیر کردم بررسی که میکنم به برابری میرسم هر کدام مزایا و معایبی دارند مشاوراتی که دیگران بهم دادند ثمره نداشته یه سری میگن درس خوبه برو تجربی از طرفی بخاطر بازار کار یه سری هم ریاضی چون قبولیش راحت تره الان
  الان هم هدفم از کامنت گداشتن این نیست که بهم بگید برم ریاضی یا تجربی الان میخوام بدونم در کدام حوزه فعالیت تحقیقاتی بیشتره ؟ اگه هوافضا بخونم مسیری برام هست تا بتونم در این حوزه فعالیت کنم ؟
  اگر کسی رو میشناسید که در این حوزه تحصیل کرده لطفا بهم معرفی کنید .

  1. یلدا

   سلام نمی دونم اینو بعدا میخونی یا نه ولی اگه بگم که من و نو ذهن ها و علاقه هاتمون دقیقا شبیه همه دروغ نگفتم ، شاید بار ها شده که کابوس دیدم که توی یه محیط و پشت یه میز کار کردم و هیچ هیجان و چالشی رو توی ایندم ندارم و بعد با ترس و لرز بیدار شدم ، از طرفی هم اطرافیانم میگن که خیلی دارم به خودم سخت میگیرم ، اما واقعا دوست دارم بیشتر از اینکه پول در بیارم یه تغییری رو حداقل برای یه محله ایجاد کنم و عاشق نوآوری و کار کردن با سخت افزارم و دوست دارم کاری که میکنمو با دستام لمس کنم و توی محیط پر هیجانی باشم .
   اما بعد از تحقیقاتی که کردم مناسب ترین رشته ای که پیدا کردم رشته ی هوافضا بود ولی از هر کسی که میپرسم میگمن که محیطش رو طوری مردونه ساختن که هیچ خانمی توش دووم نمیاره .
   از طرفی خانوادم دارن فشار میارن که یه کار دولتی در اینده حتما داشته باشم .
   (راستی دهمم و رشتمم ریاضیه )
   خوشحال میشم اگه این رو خوندی بیای و بیشتر باهم صحبت کنیم و شاید یه کمکی به هم کردیم .
   ellery_y@
   اینستامه

   1. Reza

    خب منم دقیقا که نگم
    ولی تقریبا عین تویم
    فک کنم الان باید یازدهم باشی
    منم یازدهم ریاضی یم نمی دونم چه رشته ای رو بری کنکور انتخاب کنم و این واقعا برام بده که یه هدف مشخص ندارم

 48. آتوسا

  وای دقیقا مثل من منم ریاضیم هفتم هشتم ضعیف بود نهم‌ خوندم ۲۰ شدم خانوادمم میگن پزشکی
  به انسانی هم علاقه دارم ولی عاشق هوا فضا و ناسا هم هستم

  1. kamelia

   اگه میخوای بدی خارج باید بهت بگم که برو ریاضی.چون اونجا ریاضی خیلی اهمیت بیشتری داره.اونجا یک دکتر رو در حدی میدونن که باید به مردم خدمت کنه ولی مهندس اینطور نیس.ولی بازم خودت میدونی.موفق باشی

  2. ariana

   ببین اگه می خوای بورسیه بشی برو ریاضی چون تو سطح جهان هم شغل های اون خیلی پر درامد تر هستش مثل کامپیوتر
   ولی اگه علومت خوبه باشه هم می تونی بورسیه بشی و فکر کنم تو خارج تو شغل های تجربی هم فکر کنم ازمیشگاهی وولی در هر صورت هر کدومو بری باید معدلت خوب باشه تا بورسیه بشی
   موفق باشی.

 49. حسین فلاحی

  سلام من دانش اموز کلاس نهم هستم به نظرتون من می تونم برم رشته ریاضی فیزیک با این نمره ها معدل هفتم ۱۸٫۶۹ هشتم ۱۸٫۲۶ و نوبت اول نهم هم ۱۸٫۶۴ مرسی

 50. نرجس

  سلام من کلاس نهم هستن و خیلی به نقشه کشی و ماکت سازی علاقه دارم یعنی وقتی یک ماکت خوب درست میکنم کلی کیف میکنم و میخوام برم رشته ریاضی ولی همش بابام بهم میگه نه ریاضی شغل نداره بیکار میشی برو فنی منم خوب درسم خیلی خوب هست پایین ترین معلدم برای هفتم بود که شد ۱۹.۶۴ هشتمم شدم ۱۹.۹۳ و از اینکه بخوام برم فنی می ترسم که بهم بگن حتما درسش خوب نبوده که رفته و اون موقع خیلی بده لطفا یک راهنمایی در مورد بازار کار مهندسی عمران یا مهندسی نقشه کشی یا مهندسی معماری برای خانم ها بهم بدید
  ممنون میشم

  1. Sara

   ببین عزیزم اگر از طریق هنرستان معماری بخونی خیلی بهتره چون اونجا کار میکنی و میتونی تجربه کار عملی رو داشته باشی ولی اگه از طریق ریاضی بری فقط یه سری دروس هست ک باید حفظ کنی و اونا رو امتحان بدی.
   بنظرم اگه هدفت قطعی هست از طریق هنرستان معماری بخون.اولا اینکه مردم همیشه حرف میزنن ثانیا اینو همیشه ب خودت بگو ک من برای حرف مردم زندگی نمیکنم:) امیدوارم تصمیم درست رو بگیری عزیزدلم:)

   1. نرجس

    سلام خیلی ممنون ولی بهم گفتن از طریق ریاضی بهتر میتونی وارد دانشگاه بشی یعنی واقعا نمیدونم چیکار باید بکنم بزرگترین مشکل زندگیم هست

  2. یک بنده خدا

   سلام من خودم نهمم و داداشم موقع انتخاب رشته اش به حرف بابام کرد و بر خلاف میلش رفت فنی حرفه ای الانم تو کارش بد نیست ولی پشیمون هست به نظرم نظر خودت مهمه و با این نمرات معلومه درسخونی و مخت میکشه به نظرم سمت اون چیزی که میخوای برو و به حرف دیگران که بر خلاف میل خودت هست گوش نده(جسارت نباشه قصد توهین به والدین به خصوص پدران زحمتکش رو نداشتم)

 51. Ahoora

  سلام من سعی کردم علاقم رو پیدا کنم ولی نمیتونم بین دو رشته ی ریاضی و تجربی موندم و نمی دونم کدومو انتخاب کنم

 52. Masoomeh

  سلام از مطالب آموزندتون ممنون من سال یازدهم رشته ریاضی فیزیک هستم به شدت به ریاضی و محاسبات و استفاده از فرمول ها علاقه دارم اصلا بخاطر علاقم به ریاضی بود که این رشته رو انتخاب کردم اما نمیدونم دقیقا چه رشته ای رو واسه دانشگاهم باید انتخاب کنم یا چه شغلی رودر نظر بگیرم ممنون میشم راهنماییم کنید

 53. سجاد

  سلام ممنون از مطالب خوبتون
  من دوست دارم که مهندس هسته ای بشم
  اما از این ترس دارم که چند سال بعد از انتخابم پشیمون بشم درسمم خوبه

 54. M

  سلام تازه با سایتتون آشنا شدم.مقالات مختصر ومفید..دهم تجربی منطقه ۳ تیزهوشان..از بچگی به تمام دوس علاقه داشتم و تجربی انتخاب کردم. از اول راهنمایی با اخترفیزیک و فیزیک تئوریک آشنا شدم انگار نیمه گم شدمو پیدا کردم!!!شروع کردم خوندن‌کتابای آزاد دراین موارد و هرچه میخونم سیر نمیشم حتی زبان اصلی ها که یکم مشکله رو هم واقعا شب و روز میخونمشون.فقط اینکه میدونید تو این رشته آینده شغلی اصلا وجود نداره!! ویدیوهای دانشمندان مختلف رو دیدم..ولی ریاضی نزدم چون:۱_ فکر میکنم اونطور که باید حوصله‌حل یه مسئله برای طولانی‌مدت‌رو‌ندارم۲_ احساسم اینه خیلی رویایی فکرمیکنم که در آینده با دانشمندای بزرگ این رشته نشست و برخاست داشته باشم!!!! چون فیزیک فقط اخترفیزیک و سیاهچاله و…نیست.درمورد آینده شغلی باید واقع بین بود..خصوصا در ایران.ولی مشکلی که هس اینه من اونقدر غرق‌در کتابای فیزیک نظری و …میشم که علاقم به زیست شناسی از بین میره و دیگه نمیتونم درس بخونم..خواهش میکنم ازتون کمکم کنید…

 55. amirali

  سلام
  من الان کلاس دهمم و خیلی به طراحی علاقه دارم مثلا:طراحی سایت،هواپیما،ماشین و …
  اصلا از کار فنی خوشم نمیاد و بیشتر دوست دارم طراحی کنم.
  به نظر شما چه رشته ای تو دانشگاه برای من مناسب تره؟
  ممنون

 56. مهدی

  سلام من در منطقه سه تحصیل میکنم رشتم ریاضیه به مهندسی مکانیک و مهندسی عمران علاقه دارم اما تو امتحانای طرم اول دو تا درس اصلی رو خوب پاس نکردم فیزیک و هندسه معدل ریاضیم خوبه اما فیزیک ن راستش انگار فیزیک اصلا تو کتم نمیره هرچقد میخونم انگار یه خطم نخوندم با این حال تمام هدفام به باد رفته و کلا نا امید شدم ازین که تو دانشگاه دولتی قبول بشم یا بتونم رشته خوبی تو دانشگاه قبول بشم نمیدونم واقعا چیکار کنم خیلی دوسداشتم که دانشگاه دولتی قبول بشم بعد بورسیه کشور های اروپایی بشم اما با این حال فکر نمیکنم این اتفاق بیوفته

 57. سعیده

  سلام…من پایه دوازدهم هستم و رشته تجربی و منطقه سه…و اینکه من از همون سال هفتم علاقه زیادی به مهندسی و حسابداری و خیلی از رشته های ریاضی داشتم..ولی بخاطر خانواده رفتم تجربی و در مدرسه استعدادهای درخشانم هستم ولی واقعن از زیست خوشم نمیاد زیستم خوبه ولی خب علاقه ندارم بخونم و تست بزنم وبا این اوضاع ک پارسال تو مدرسمون دیدم یکی رشته تجربی بود و خیلی میخوندو اخر رفت اموزش ابتدایی و چن تا از یچه ها ک رشته ریاضی بودن و راحت دبیری قبول شدن (کارنامه یکی رو دیدم بالاترین درصدش سی بود)دوست دارم برم رشته ریاضی حتی اگه دبیری قبول شم…اوضاع اقتصادیمون بد نیس میتونم واس ریاضی برم بخش های مهمشو بهم تدریس کنه…درس های مث فیزیک و شیمیم خیلی خوبه…… واقعن به یکی نیاز دارم ک بهم روحیه بده:)

  1. A.S

   منم رشتم تجربی بود اولین کنکور چیزی قبول نشدم
   ولی دومین کنکور رو کنکور ریاضی دادم الان مهندسی برق میخونم
   رشته های پزشکی خیلی عالین ولی باید شرایطشونم در نظر بگیری
   رشته های ریاضی هم قشنگن و دست و بالت بیشتر بازه ک کاری واس خودت کنی
   اینم در نظر بگیر ک باید روی ریاضی و دیفرانسیل و گسستت باید کار کنی

 58. *Mehraneh*

  سلام خسته نباشید
  من درسام رو کم می خونم با همین مقدار درس خوندن نمره های خوبی میگیرم
  به ریاضی علاقه ی زیادی دارم و از علوم هم بدم نمیاد
  از اونجایی که میگن ریاضی بازارکار خوبی نداره و تجربی سخته و خیلی باید برای کنکور خوند و من هم حوصله ی درس خوندن زیاد رو ندارم نمیدونم برای دهم چه رشته ای بزنم و اینکه میخاستم بدونم تجربی بازار کار خوبی داره واقعا یا نه اگر که داره تجربی بزنم!؟؟(بازار کار برام خیلی مهمه)

 59. nazanin

  سلام من به تاریخ و جغرافیا و باستان شناسی خیلیییی علاقه دارم ولی آینده شغلی خوبی نداره برا همین ریاضی میخوام برم اما علاقه ای بهش ندارم نمیدونم چکار کنم

 60. fatemeh

  سلام من امسال نهمم سال ها قبل معدلم بالا تر از ۱۹/۵ شد . دوست دارم رشتمو بزنم ریاضی ولی میگن خیلی سخته و بازار کارش خوب نیست به تجربی هم اصلا علاقه ندارم . از رفتن به ریاضی هم هدف مشخصی ندارم دوست دارم درس بخونم و ازمون بورسیه بدم و هرچه قدر شده تلاش کنم تا قبول بشم .کشور های دیگر هم دانشگاه هاش عالیه و هم بازار کارخوبی داره .اما اگر نتوتنم ازمون بورسیه رو قبول بشم معلم ریاضی شاید بشم واقعا هدایت تحصیلی خیلی استرس داره چون سرنوشتمون درمیونه.

 61. محراب

  با سلام بنده دوازدهم ریاضیم و واقعا خسته شدم از شب بیداری واس نمره خوب که اونم نمیارم هندسه و گسسته وای حالمو بهم میزنن کلی اثبات و چرت و پرت واقعا اگه علاقه ندارید و تو ریاضی ضعیفید حتی بهش فکرم نکنید.

 62. محمد

  سلام
  متن مفیدی بود
  ولی من یه چنتا سوال داشتم من امسال ۱۰ هستم و ریاضی فیزیک انتخاب کردم ریاضی ام همیشه ضعیف بود ولی تو نهم خیلی خوب شدم و به سرم زد که برم ریاضی ( علی رغم میل خوانواده که میخواستن من دکتر شم?) ولی الان حس میکنم که به مباحث فلسفه و.. متون انسانی هم علاقه دارم و از طرفی هم به هوا فضا
  الان نمیدونم برم انسانی یا ریاضی بمونم?
  ممنون میشم کمکم کنید

 63. علی

  سلام با تشکر از مطالب خوبتون . من در خطاطی،طراحی ،نقاشی، ورزش های مختلف و آزمایشات شیمی و همچنین مکانیک خودرو استعداد دارم و توانایی لازم رو برای ادامه ی این علایق دارم و فکر میکنم که تو این راه موفق میشم اما به اصرار مادر و پدرم به رشته های تجربی و انسانی گوش میدم ولی نمیدونم که با نظرات اونا موافقت کنم یا چی؟ الان تو شرایط بحرانی ام و تو هر سه رشته ی ریاضی و تجربی و انسانی موندم که چیکار کنم. همون طور که گفتم به شیمی و داروسازی تو تجربی علاقه دارم، به قضاوت و وکالت توی انسانی و تو ریاضی هم به مهندسی مکانیک خودرو. اگه ممکنه زودتر منو راهنمایی کنین که چیکار کنم. از بس فکر کردم خسته شدم.با تشکر.

  1. امین آرامش

   سلام علی
   در مورد نظر خانواده‌ات این مطلب رو بخون:
   هشت نکته در مورد تعامل با اطرافیان
   برای اینکه بدونی از بین علایق و استعدادهای مختلفت کدوم رو دنبال کنی، حتما این قسمت از پادکست کارنکن رو گوش بده:
   رادیو کارنکن، قسمت سیزدهم: گفتگو با مرضیه سیدصالحی
   (اگر دانلود نشد، قندشکنت رو روشن کن)

 64. alireza

  سلام من نهمی ام معدل ۷و۸ ام خیلی خوب نشد
  اما امسال مطمعنم که امسال عالی میشم
  علاقه بسیار زیادی به ریاضی دارم
  اما پدر و مادرم میگن رشته خوبی نیست و آینده دار نیست اما…..
  باهمه اینها من نمیتونم از ریاضی بگذرم هفتم معدل ریاضی ۱۹ و علوم ۱۸
  هشتم ریاضی ۱۸ و علوم ۱۶
  میتونم با ریاضی موفق بشم

 65. mohammad

  سلام منم ریاضی کلاس هفتمم ۱۱ کلاس هشتم شدم ۱۶ کلاس نهمم شدم ۱۹ وقتی کلاس هفتم بودم حالم از ریاضی بهم میخورد ولی فهمیدم باید با ریاضی عشق بورزی تا بتوانی مسعله رو حل کنی فقط اراده میخواست همین ??الانم دارم میخونم ولی خیلی حال میده

 66. ارام

  سلام دوستان من امسال کنکور دارم و رشتمم ک خب ریاضی اما خب جدیدا فهمیدم کِ بِ خبرنگاری علاقمندم میخواستم بدونم ک میتونم از این رشته و با کنکور ریاضی برم برای خبرنگاری؟!کسی میتونه راهنماییم کنه؟! ادمین محترمه اقایِ امین میشه راهنمایی کنید؟!(خیلی مرسی)

 67. Mahsa

  سلام من خودم امسال دومین سالیه که دارم ریاضی میخونم و خیلی راضیم فقط یه نکته بگم که خیلیی باید تو انتخاب رشته دقت کنید و به حرف هر کسی هم گوش ندید و هر جایی هم نرید مشاوره چون بعضی مشاورا خوب نمیتونن مشاوره بدن و شمارو به راه اشتباه میکشن. به حر ف بعضی ها هم که میگن ریاضی سخته گوش ندید. ریاضی رو فقط با عشق باید خوند وگرنه نمیفهمیش

  1. hamed

   سلام ببخشید من تازه امسال انتخاب رشته کردم رشتم ریاضی هستش .میخاستم ی چن تا سوال ازتون بپرسم چون اطرافیانم بی اطلاع هستن میدونم الان اگ بگم ایدی تلگرامی چیزی بدید شما تو سایت نمیزارید پس لطفا اگ میشه به این ایدی تو تلگرام پیام بدید خواهشا mr_hamed3259@

  2. مرتضی

   سلام ببخشید من ریاضی خیلی خوبه و عالی هست و استعداد فوق العاده ای رو دارم من ساله نهمم و موندم چه رشته و چه شغل پر درآمدی انتخاب کنم فقط میترسم از روزی که دیگه از ریاضی زده بشم وسط راه گیر کنم

 68. سپیده

  مطالب جالبی بود
  ولی دخترایی که به خاطر این که تو ایران اون شغلی که دوست دارن اینده نداره بیخیال میشن باید بگم که کار فقط تو ایران خلاصه نمیشه رشته ریاضی رشته خیلی تاپی هست و برعکس ایران تو بقیه کشور ها از تجربی درامد بالا تری دارع میتونی بجای این که از بازار کار گلایه کنی بشینی و برای رتبه برتر بخونی اون وقت موفقیت خودش سمت تو میاد 🙂
  (این ها فقط نظرات شخصی من هست )

 69. me

  سلام.من امسال هفتمم و تو مدرسه ی استعداد های درخشان می خونم به درس خوندن علاقه دارم مخصوصا رشته ی ریاضی( هوافضا ) طراحی و نقاشیمم که عالیه و گاهی هم بی کار میشم میشینممو شعر و داستان می نویسم دوستا و خانوادمم میگن تجربی بردار اگه تجربی بردارم به مغز و اعصاب و قلب و عروق علاقه دارم ولی حفظیاتم ضعیفه و هر چی حفظ می کنم بعد چند سال یادم میره .ممنون میشم کمکم کنید.

  1. Holden

   من خودم تا هشتم مثل شما سرگردون بودم. یکی دو تا جایزه داستان نویسی برده بودم و چند سال بود که شعر و داستان نوشتن یه قسمتی از زندگی‌م بود. یه زمانی هم میخواستم از ریاضی فرار کنم و برم انسانی ولی الان خودم ریاضی میخونم! حالاچرا اینجوری بودم؟ چون تصوری از دبیرستان نداشتم و هیچ هدفی هم تو زندگی‌م نبود.
   با یه مشاور تحصیلی کاربلد صحبت کن در این مورد. مشاور خودم خیلی رو هدف گذاری تاکید داشت. میگفت باید بدونی دقیقا از زندگیت چی میخوای! وقتی بدونی چی میخوای راه و انگیزه ی رسیدن بهش رو هم پیدا میکنی.
   این دوست و آشناها رو ول کن. مگر اینکه خودشون تو اون فضا کار کرده باشن. تازه اون وقت هم با احتیاط حرفاشون رو بشنو. من هر موقع که از این تصمیمای عجیب و غریب میگرفتم بقیه واسه‌م دست میزدن. هفتم یه مدت میگفتم میرم تجربی هر کی میشنید میگفت تجربی بهت میخوره برو موفق میشی. ولی هیچکس بهم نگفت اینکه از دیدن مستندهایی که درباره ی بدن انسان هستن خوشت میاد دلیل نمیشه تجربی بخونی. خلاصه که حرف زیاده.حتی منم دارم قضیه رو از زاویه دید خودم نگاه میکنم و قرار نیست همه‌ش واسه شما صدق کنه. شما هم تا نهم کلی از این سردرگمی ها خواهی کشید و دوران کنکور هم دوباره همین جریان تکرار میشه.
   خلاصه موفق باشی.

  2. امین آرامش

   سلام
   داستان واقعی آدمهایی شبیه خودتون رو حتما بشنوید.
   رادیو کارنکن یکی از اهداف اصلیش همینه که شما با شنیدن داستان دیگرانی که شبیه شما هستن، تصمیمهای بهتری بگیری.
   قسمت ۱۳ رو حتما گوش بده.

 70. امیررضا

  سلام من امسال انتخاب رشته کردم و ریاضی انتخاب کردم ولی علاقه ام به گرافیک بیشتره آیا می تونم در دانشگاه به گرافیک برم یا نه؟ اگه نه میشه به رشته های کامپیوتری برم و در کنار آن کار های گرافیکی انجام بدم

 71. Hana

  سلام
  من امسال نهمم و رفتم پیش مشاور برای انتخاب رشته
  علاقه اصلی من هنره خودمم نقاشم به موسیقی علاقه دارم ولی میخوام شغلم گریمور باشه
  راجبش تحقیق کردم تمام عیب هاشم میدونم ولی خب دوسش دارم
  نتیجه مشاوره این شد که برم ریاضی چون معدلم همیشه بالای ۱۹.۸۰ میشه
  البته من به رشته های نظری علاقه ای ندارم و میدونم که اگرم برم هنرستان کاری پیش نمیره چون تو ایران به اندازه ی موسسه های دیگه که یاد میدن مدرسه یاد نمیده
  به ریاضی علاقه زیادی ندارم ولی بدمم نمیاد
  میترسم نتونم موفق بشم و نمراتم پایین باشه و از طرفی کنکور ریاضی واسم یه غول شده
  لطفا راجب رشته ریاضی بهم اطلاعات بدین

 72. Moein

  سلام من علوم مهندسی قبول شدم میخوام برا گرایشم برنامه ریزی کنم میخواستم بدونم کدوم گرایش بهتر و فرصت شغلی بیشتری دارد لطفا کمک کنید

 73. فرید

  سلام
  خسته نباشیدمن ۱۴سالمه امسال نهم میخونم خیلی از انتخاب رشته میترسم ریاضی روخیلی دوست دارم ولی خانوادم میگن بروبه رشته فنی چون بازار کارش زیاده میترسم ریاضی بردارم بازارکارش کم باشه من مهندس مجری ساختمانو می خوام بردارم می خواستم بپرسم اینیکه میخوام بخونم سخته یابازارکارش کمه .ممنون

 74. پوریا

  امسال من سال نهم ام و برای انتخاب رشته ام هنوز تصمیم نهایی ای نگرفتم اما تو فکر رشته ی ریاضی فیزیک ام .من ریاضی ام نمیدونم چجور هست چون معلم ریاضی ام خیلی خوب درس میده ولی برا امتحان ها سوال های خارج از کتاب میاره و خییییییللللللی سخت میگیره به خاطر همین نمیدونم ریاضی ام در چه سطحی هست ام اما فعالیت کلاسیم فوق الاده هست و به مطالعه ی کتاب هایی که درمورد فضا و سیارات هست علاقه ی شدید دارم به خاطر همین تو فکر مهندس هوا فضا شدن بودم ولی امروز شنیدم تمام مهندس های هوا فضا در ایران در سفر های فضایی و… باشکست مواجه شدن به خاطر همین و اتفاقاتی دیگه تو ایران مهندس هوا فضایی نیست و همین تصمیم گیریم ر رو خیبیییلی مشکل کرده اگه ریاضی فیزیک بخوانم آخرش از کجا شروع کنم یا چه کار هایی کنم و امثال این و خیییلی اااستترسس دارمممم?
  به نظرتون چیکار کنم اصلا برا انتخاب رشته آرام و قرار ندارم نمیدونم باید چیکار کنم خواهشن راهنماییم کنین

 75. سالار

  باسلام
  من الان پایه نهم روشروع کردم استرس انتخاب رشته دیوونم کرده رشته ریاضی ومهندس عمران روخیلی دوست دارم ولی خانوادم میگن بروبه رشته ای که کارباشه میخواستم بدونم اگه ریاضی بردارم خیلی سخته یا بازار کارش کمه.
  ممنون میشم جواب بدین.

  1. علیرضا

   اگه قبولی تو سه تا دانشگاه تاپ تهرانو تو خودت میبینی برو وگرنه به معدل ۲۰ مدرسه ات نگاه نکن کنکور قراره با بچه های مدارس سمپاد که کلی معلمو امکانات دارند رقابت کنی

 76. سالار

  سلام
  من الان نهم میخونم خییییییلیییی استرس برای انتخاب رشته دارم من یه کم هفتم وهشتم معدلم پایین اومد ولی امسال میدونم خوب میخونم علاقه زیادی به ریاضی دارم ومهندس عمران همه خانواده مخالفن ومیگن نمی تونی ولی من دوسش دارم می خواستم بپرسم این رشته بازارکارش خوبه یا خیلی درصدش کمه که بتونم قبول شم.ممنون میشم جواب بدین

  1. helen

   اصن نگران نباش .
   ریاضی رشته خیلی جالبیه درسته که کلا حلیاته و به نظر خیلیا سخته ولی اگه به حلیات و فرمول و اعداد علاقه مند باشی واست اسون میشه درسته تو ایران الان بازار کار تجربی خوبه ولی میشه تو ریاضیم پیشرفت کرد مثلا اگه بتونی عمران قبول بشی و گرایش آبو انتخاب کنی هم میتونی ایران کار کنی هم بری کشور دیگه

 77. آرام

  سلام
  من امسال دهمم
  وقت ثبت نام ریاضی رو انتخاب کردم اما با توجه به مخالفتهای خانواده و مشاوره بعضی افراد رشتم رو به تجربی تغییر دادم و الان پشیمونم
  علاقه خیلی زیادی به ریاضی و رشته معماری دارم ولی میگن بازار کار خوبی واسه دخترا نداره
  میشه راهنمایی کنین. میگن من تقریبا یه ساله که فکرم درگیره

  1. مهشید

   سلام آرام جان؛ میدونی که در شرایط فعلی بازار کار کشور، آینده تمام رشته های درمانی-بیمارستانی بهتر از رشته های ریاضیه و با توجه به رو به پیری رفتن جمعیت کشور احتمالا تا چندین سال آینده هم متوسط درآمد رشته های درمانی به نسبت مهندسی بالاتره.
   ولی مسئله مهم اینه که رقابت هم در تجربی بسیار سخت شده و الان در دوست و آشنا، چهار پنج تا دختر میشناسم که برای سال دوم و سومه که پشت کنکور برای پزشکی هستند.
   پس فاکتور اول اینه که در کنکور تجربی شانسی داشته باشی یعنی پایه درسیت خوب باشه و بخوای که دو سه سالی زحمت بکشی و هزینه کلاس کنکور قوی بدی. چون اکثرا کلاس و مشاور دارند که قبول میشن.
   درباره مهندسی معماری هم من خودم ارشد معماری هستم و وضعیتش مثه بقیه مهندسی هاست. در دفاتر معماری اگه به نرم افزارهای معماری مسلط بشی برات کار هست ولی حقوق ها نسبت به مدرک تحصیلی و کاری که داری انجام میدی پایینه. نسبت به بقیه مهندسی ها اتفاقا برای دخترها کار بیشتری هست و اکثر دفاتر آقا/خانم بودن براشون فرقی نداره.
   متاسفانه چیزی که در دانشگاه معماری درس میدن از بازار کار دوره و برای آماده شدن برای بازار کار نیاز داری خودت یه سری نرم افزارها رو یاد بگیری و برای آزمون های نظام مهندسی آماده بشی تا کار اجرایی واقعی رو یاد بگیری چون چیزهایی که در دانشگاه یاد میدن معماری هنری-تخیلیه مثلا ممکنه ترم سوم طراحی یک دانشکده داشته باشید؛ در صورتی که هنوز طراحی واقعی و اجرایی یه دستشویی رو هم بهتون یاد ندادند 🙂
   یک نکته دیگه اینکه معماری نسبت به بقیه مهندسی ها شرایط سخت تری برای مهاجرت تحصیلی داره چون پایه هنری داره و ضوابط اجرایی ساختمان هم در هر کشوری متفاوته. تقریبا از همه رشته های مهندسی-علوم پایه میشه راحت تر به دانشگاه های خارج برای دکترا اپلای کرد تا معماری.
   اگه دوست داشتی بهم بگو ذهنیتت از معماری چیه یا فکر میکنی قراره دانشگاه چطوری باشه یا سر کارت چیکار کنی تا بهت بگم تصورت به واقعیت این رشته نزدیکه و واقعا به معماری علاقه داری یا نه.

   1. مینا

    سلام، من امسال کنکوری م و هدفمم معماریه. رشته م ریاضیه و این طوری م نیستش که درسم بد باشه، احتمالا هر رشته ای که بخوام رو توی بهترین دانشگاه ها میارم. نمیخوام ایران بمونم. علاقه به هنر هم واقعا دارم، کار گرافیکی و هنری م کردم، به معماری م میشه گفت بیشتر از بقیه ی رشته ها علاقه دارم. سوال من اینه که آیا احتمال اپلای گرفتن از معماری خیلی خیلی پایینه؟پیشاپیش بابت راهنمایی شما ممنونم:)

  2. Fateme

   من امسال نهمم
   خانوادم میگن برو تجربی ولی من علاقم به ریاضی بیشتره.ولی همینطور که شما میگید بازار کار خوبی واسه دخترا نداره… واقعا نمیدونم چکار کنم که در آینده پشیمون نشم

  3. helen

   با این شرایط یعنی هیچ دختری نباید تو ایران ریاضی بخونه
   اگه به حرف اطرافیان و خانواده باشه تو ایران همه باید پزشک شن
   معماری هم رشته خوبیه هم بازار کار خوبی داره البته باید از دانشگاه خوبی فارغ تحصیل بشی
   ولی بازم به رشته ای که علاقه داری برو اگه به ریاضی علاقه داری صد درصد ریاضی بخون چون واقعا کسی که به ریاضی علاقه داره نمیتونی منطق و زیست و اینا بخونه

 78. Niloofar

  سلام
  من امسال میرم هشتم
  و خیلی هیجان و استرس دارم برای انتخواب رشته
  به تجربی خیلی علاقه دارم مخصوصا مغز و اعصاب ولی من میخوام از ایران مهاجرت کنم و برای همین مجبورم رشته ی ریاضی رو انتخاب کنم(چون مادرم که معلم ریاضیه میگه بچه هایی که میرن ریاضی و تو دانشگاه شریف قبول شن یه راست به کشور های مثل کانادا مهاجرت میکنن )
  من توی ریاضی خیلی خیلی خوبم ولی توی تجربی اصلا خوب نیستم یعنی سخت میفهمم
  اینجوری بگم که من به تجربی علاقه شدید دارم ولی درسم توش خوب نیست
  به ریاضی علاقه معمولی دارم ولی توش عالیه عالیم
  معدل کل هفتمم هم ۱۹/۹۰ شده
  ریاضی هم اگه بخوام بخونم میرم برق یا هوافضا
  تجربیم که حتما مغز و اعصاب
  به نظر شما که مثلا ریاضی رفتین یا تجربی کودوم بهتره
  ما توی خانوادمون هم دو نفر هستن که ریاضی خوندن یکی هوافضا یکی کامپوتر
  دایی خودم هم برق خونده و میگه برق سخته
  الان من چیکار کنم دارم دییییووونننههه میششششممم

  1. امین آرامش

   سلام نیلوفر
   مسیر شغلی توی دنیای امروز، اینقدرها هم که فکر میکنی خطی و سرراست نیست.
   قسمت ۵ رادیو کارنکن گفتگو با یه آدمه که برق شریف خونده. حتما اون رو گوش بده.
   از منوی اصلی سایت بهش میرسی.

 79. Niva

  سلام عزیزم منم یه دخترم و کلاس ۱۰میدونم که کمی ترس داره که وارد این رشته بشی یکیش به دلیل ترس هایی که دیگران ایجاد میکنن و میترسی کم بیاری و دیگری اینکه از کنکور ت میترسی منم پارسال همچین حسی داشتم اما فهمیدم اینقدرام سخت نیست و میزان قبولی توی کنکورت خیلی بالاتر از رشته های دیگست

 80. .

  سلام من دانش اموز پایه نهم هستم جواب ازمون فرهنگ وجواب ازمون نمونه دولتی رشته فیزیک اومده نمیدونم کدومو برم لطفا کمکم کنید از طرفی رشته ریاضی میخوام بدونم بازار شغل برای خانم ها داره یا نه

  1. Niva

   سلام عزیزم منم یه دخترم و کلاس ۱۰میدونم که کمی ترس داره که وارد این رشته بشی یکیش به دلیل ترس هایی که دیگران ایجاد میکنن و میترسی کم بیاری و دیگری اینکه از کنکور ت میترسی منم پارسال همچین حسی داشتم اما فهمیدم اینقدرام سخت نیست و میزان قبولی توی کنکورت خیلی بالاتر از رشته های دیگست

   1. حسین

    سلام
    به عنوان فارغ التحصیل ارشد مهندسی صنایع از یک دانشگاه تاپ دولتی
    به هیچ وجه وارد رشته ریاضی فیزیک و تهش مهندسی و علوم پایه نشید

    اگه میخواهید تهش توی سی سالگی همچنان بیکار باشید و حقوق در حد کارگرم ندن بهتون و نمره چشم تون ۳ تا کم بشه و تهش هیچی، بیایید و وارد بشین

    ایران چیزی بنام صنعت نداره که مهندس بخواد ولی تا دل تون بخواد بیمار داره، یک پرستار به مراتب آینده بهتری داره

    1. sina

     دوست عزیز این افکار شما غلطه من خودم دانشجوی پزشکی هستم من تو دهم معدلم ۱۶ بود تو یازدهم و دوازدهم معدلم یکم بالا رف همه میگفتن برو فنی و فلان ولی من به پزشکی علاقه داشتم به کنکور نزدیک شدم خیلی استرس گرفته بودم من با این نمره میتونم از پزشکی قبول شم؟ تصمیم گرفتم جدی بخونم من با دوستم ک درس اونم خوب نبود صبح ساعت یازده میرفتیم یه خونه ک اجاره کرده بودیم اونجا درس میخوندیم و ساعت دهونیم شب برمیگشتیم اخرش نتیجشو دیدیم میخاسم اینو بگم کنکور هیچ ربطی به شاگرد اول اینا نداره

 81. Roya

  سلام
  من به رشته ریاضی خیلی علاقه دارم و دوس دارم دبیر ریاضی بشم از طرفی تجربیم دوس دارم ولی ب زیست علاقه ی زیادی ندارم همه ی دبیرامم میگن برو تجربی اینقد گفتن که سر ریاضی و تجربی دو دل شدم و نمیدونم چی کنم لدفا راهنماییم کنید تو کدوم رشته موفق ترم

 82. محمد

  سلام من تازه سال نهم رو تموم کردم و با هدایت تحصیلیم که تو تجربی و ریاضی الف شده میتونم هردو رشته رو برم فقط موندم که کدوم رو انتخاب کنم ‌‌‌. درضمن اگه بتونم برای خارج از کشور تحصیل میکنم . به زیست و زمین شناسی علاقه دارم معدل ترم نهمم شده ۱۹٫۷۹ . ریاضیم متوسطه و علاقه ی زیادی بهش ندارم ولی از بعضی شغل هاش خوشم میاد مثل هوافضا و مهندسی نفت . میترسم اگه ریاضی برم بازار کارش خوب نباشه و نتونم خارج از کشور برم دیگه خیلی بد میشه . از طرفی هم تجربی برم فیزیک و شیمیم متوسطه و فکرمیکنم نتونم شغل پیدا کنم چون میدونین دیگه رشته شلوغیه ولی درآمدش خوبه . لطفا راهنمایی کنین این نوجوان ۱۵ ساله رو .

 83. Elahe

  سلام من سال یازدهم هستم رشتم ریاضی میگن سال یازدهم ریاضیش خیلی سخته همه بهم میگن تغیر برو تجربی میشه لطفا راهنمایم کنین که تغیر بدم یا نه ؟

  1. Ezy

   کاملا سخن بیهوده ای هستش….ریاضی یازدهم در درجاتی بسیار از دهم راحت تره و فهمش بهتر به شرطی ک حسابی بخونی

 84. amirizeynab

  سلام بنظر من فقط زندگی کن هر چی باداباد من ک خودم ریاضی فیزیک قبول شدم ودرس میخونم بعدش من خودم طراحی چهره کارمیکنم اگرم توی درس بجای نرسیدم استادنقاشی میشم وبرام مهم نیست درامدش چقدر پس دوستان من فقط از زندگیت لذت ببر همین

 85. امیر

  به نظرمن بری برا خودت کار یادبگیری بهتره چون زمانه یه جوری شده دیگه درس خواندن فایده نداره ما الانه الانه پزشک خیلی زیاد بیکار داریم چه برسه آینده که دکترا(میخواهندفارغ التحصیل شوند) باید با این همه دکتربیکار گدایی کنند من خودم۱۶سالمه وهمه ی رشته ها را آورده بودم رفتم فنی(مکانیک)که خیلی میارزه به بیکارهای پزشکی چون همیشه هست الان همه تاجرهای بازارمدرکشون زیرسیکل است اینم بگه تو رشته های تجربی تو قبولی در کنکور و در دانشگاه مرد کهن و زن فیلسوف میخواهد قبول شی… ولی باز خودم به انتخاب رشته ام شک دارم نمیدانم چه کنم.

  1. فاطمه

   امیر جان بستگی ب علاقه داره. منم ۱۶ سالمه من خیلی استرس داشتم سر انتخاب رشته ام.ولی از هفتم دلم می خواست برم ریاضی درس بخونم. الان ک رسیدم ب ارزوی دوران راهنماییم حالا ترس ازین دارم ک نکنه بازار کار نداشته باشه چون دربارش هیچ اطلاعی نداشتم فقط دوس داشتم مهندس بشم. البته رو بعضیا جو خونواده ام تاثیر میذاره. و اینک منو از رشته ریاضی خیلی ترسوندن. ولی الان حس میکنم ک نسبت ب تجربیای مدرسمون و ادبیاتامون کمتر کتاب دستمونه زنگ تفریحا. و نتیجه امتحانامونم بهتر از اونا. خلاصه ک راضی بودم تا الان. مکانیکم رشته خوبیه واست.

 86. امیر

  به نظرمن بری برا خودت کار یادبگیری بهتره چون زمانه یه جوری شده دیگه درس خواندن فایده نداره ما الانه الانه پزشک خیلی زیاد بیکار داریم چه برسه آینده که دکترا باید با این همه دکتر گدایی کنند من خودم۱۶سالمه وهمه ی رشته ها را آورده بودم رفتم فنی(مکانیک)که خیلی میارزه به بیکارهای پزشکی چون همیشه هست الان همه تاجرهای بازارمدرکشون زیرسیکل است اینم بگه تو رشته های تجربی تو قبولی در کنکور و در دانشگاه مرد کهن و زن فیلسوف میخواهد قبول شی… ولی باز خودم به انتخاب رشته ام شک دارم نمیدانم چه کنم.

 87. HOSSEIN

  سلام من امسال پایه نهم را تموم کردم در هدایت تحصیلی همه الف هستند به جز تجربی که ب گرفتم الان میرم مدرسه خوب ثبت نام کنم میگن چون عضو گروه ب هستی جا برای شما نداریم از طرفی من هم ریاضی دوست دارم و هم تجربی تجربی پزشک عمومی و ریاضی طراح بدنه خودرو ولی در ایران خودتون میدونید در ریاضی کار نیست خب این یعنی چی شما با این هدایت تحصیلی کاری کردید آدم بدبخت بشه من الان مجبورم برم ریاضی دوستام همه تجربی این انصاف نیست در آینده همه ی آنها ثروتمند و من تا آخر عمرم باید بیکار باشم یه فکری به حال رشته ریاضی کنید الان نادر فقیه زاده طراح بدنه خودرو BMW برای ایران خودرو و سایپا طرح بسیار عالی میفرسته ولی این دو اصلا توجهی ندارن بالاخره من باید چیکار کنم برم ریاضی در مدرسه خوب یا برم تجربی در مدرسه ای که امکانات نداره برم ریاضی بیکار میشم و اگر برم تجربی بدبخت تر میشم چون مدرسه ای هست که امکانات نداره و هرچی تنبل هست رفتن اونجا من چه کار کنم

  1. محمد خلیلی

   من الا سال آخر رشته ریاضی هستم و دارم برا کنکور آماده میشم بهت میگم برو رشته تجربی از نظر من خیلی بهتره درسته رشته خیلی شلوغیه ولی بازار کارش خیلی خیلی بهتره.امید وارم بخونی موفق بشی

 88. ی دوست

  من واقعا خجالت میکشم بنویسم ریاضی یا تجربی؟ واقعا ادم سر در گمه نمیدونه باید چیکار کنع میخواد نزاره کار از کار بگذره اما دیره من زدم تجربی ولی امشب یه نفر گفت تو کنکورش با مشکل بر میخوری از طرفی هم من عاشق پزشکی و اون زندگی رویایی هستم که برا خودم تصور میکنم نمیخوام چند سال دیگه به این فکر کنم که دوستام خوندن قبول شدن کاش منم میخوندم و گوش نمیکردم و قبول میشدم و برعکس دلم نمیخواد بخونمو قبول نشم
  دچار یه سردرگمی عجیبی شدم امشب واقعا تازه فهمیدم همه چیز اونجوری که میخوام نیست!و این ینی شروع یه فاجعه

 89. Reza

  سلام امین جان
  سال اینده کنکور دارم رشته ریاضی.
  تو شهرک صنعتی مس سرچشمه سکونت دارم .
  و تمام امتیاز های که بخوام وارد کار خونه بشم رو دارم چون والدینم کارمند همون جا هستن و متولد همون جا هستم .
  می خواستم ببینم به نظر شما مهندسی هایی مثل برق و مکانیک و مواد رو بگیرم همین جا مشغول به کار بشم بهتره ؟!
  یا بخونم برای هوافضا چون واقعا عاشق این رشته هستم می خواستم ببینم به نظر شما روی کدوم سرمایه گذاری کنم بهتره ؟!

  1. امین آرامش

   سلام رضاجان
   دقیقا عاشق چی هوافضا هستی؟ نمیخوام در مورد علاقه تو قضاوت کنم. اما یادت باشه که ممکنه در طول زمان این علاقه کم یا زیاد باشه. مهمه که اطلاع کافی از خودمون و شرایط بیرونی داشته باشیم. (خودشناسی + شناخت بازار کار)
   این دو تا مطلب رو بخون:
   شغل مناسب من چیست؟
   آنچه در دانشگاه به تو نمیگویند

 90. پارسا یارمحمدی

  خانم عزیز اگر انسان در زندگی بخواد حرف دیگران رو اجرا بکنه به هیچ جا نمیرسه!آدم باید حرف همه ی اطرافیانشو بشنوه و بعد خودش تصمیم گیری کلی انجام بده. همه به شما درست میگفتن در رشته ریاضی برای شما مناسب نیست و بنظر من رشته انسانی برید خیلی موفق تر میشوید.

 91. Rozita

  سلام من دانش اموز سال نهم هستم و باید انتخاب رشته کنم ولی نمیدونم بین رشته ریاضی و تجربی کدوم رو انتخاب کنم؟ واقعا انتخاب رشته برام درگیری ذهنی به وجود آورده ولی متاسفانه نمیدونم باید چیکار کنم معدلم امسال شد ۱۹/۵۷ و ریاضی رو ۱۹ و علوم رو ۲۰ شدم . خودم به پزشکی علاقه دارم ولی اطرافیانم میگن کنکور سراسری خیلی سخته و پزشکی دراومدنم غیر ممکنه و میگن برم دبیر بشم ولی علاقه ندارم لطفا راهنماییم کنین ممنون میشم

 92. Zahra

  با سلام
  میخواستم ببینم شانس موفقیتم(از نظر بازارکار، و قبولی توی این رشته) در رشته‌ی مهندسی خودرو چقدره؟
  و اینکه کدوم دانشگاه بهترین گزینس؟
  من دختر هستم و هنوز وارد دانشگاه نشدم

 93. Elahe

  سلام
  من دارم میرم کلاس دهم و موقع انتخاب رشته شروع شده ولی من هنوز نمیدونم چ رشته ه ای برم برعکس حتی درست نمیدونم علاقم ب چیه ب قول معروف مث خر تو گل گیر کردم
  در ضمن همه رشته هارو هم الف آوردم معدلمم ۱۹٫۸۶

 94. N

  سلام
  من میخوام برم دهم …راستش من هدایت تحصیلیم رو گرفتم ریاضی فیزیک الف شدم و علوم تجربی رو ج …خودتون هم که میدونید موضوع الف و ب چی هست …راستش من نمیدونم باید چیکار کنم گیج شدم خانوادم میگن تجربی و که به احتمال زیاد نتونی بری پس باید بهتره که ریاضی بری منم اصلا دوست ندارم و راستش به تجربی علاقه داشتم …نمره هام هم خوب بودن ریاضی ۱۷ شدم ریاضی ۱۸ …حقم نبود که ج بشم … نمیدونم چیکار کنم …راهنماایی درست لدفا

 95. آلاله

  من کلاس نهم هستم و الان هدایت تحصیلیم اومده و من همه ی رشته ها رو الف اوردم ولی نمیدونم چه رشته ای برم که به دردم بخوره ریاضی دوست داشتم برم که همه بهم میگن برای دخترا شغل مناسبی نداره و الان بین رشته انسانی و ریاضی گیر میشه کمکم کنید واقعا زمان ندارم و خیلی گیجم

  1. پارسا یارمحمدی

   خانم عزیز اگر انسان در زندگی بخواد حرف دیگران رو اجرا بکنه به هیچ جا نمیرسه!آدم باید حرف همه ی اطرافیانشو بشنوه و بعد خودش تصمیم گیری کلی انجام بده. همه به شما درست میگفتن در رشته ریاضی برای مناسب نیست و از آنجا که به ریاضی علاقه داری و درسات همه خوبه من پیشنهاد میکنم که بین تجربی و انسانی , تجربی رو انتخاب کنی (حجم ریاضیش هم زیاده).رشته های بیمارستانی زیادی هم داره!

  2. masi

   ریاضی ک بازار کارش از همه رشته ها خراب تره تجربیم داوطلباش زیادن همه هم خرخون ب خاطر همین در اومدن توش سخته از نظر من بری هنر خیلی بهتره چون داوطلباش کمن اکثرا درس خون نیستن بازار کارشم خوبه اگه انتخاب رشته هم کردی تغییر رشته بده و مطمعن باش پشیمون نمیشی چون من خودم همین امسال کنکور دادم و رشتمم تجربی بود و میدونم چ خبره هنرم دوست نداشتی برو انسانی.باور کن اون چیزی ک از علوم و ریاضی تو راهنماعیه با دبیرستان زمین تا آسمون فرق داره

  3. Ghazal

   عزیزم منم مثل تو بودم ودقیقا مشاوراین حرفارو بهم زد حتی اطرافیانمم همه تجربیو پیشنهادکردن منم واقعا گیج شده بودم،تجربیو انتخاب کردم..نمراتم خوب بود ولی هیچ علاقه ای نداشتم دیپلم تجربی گرفتم اما کنکورریاضی دادم
   برو دنبال علاقه ات موفق میشی

 96. matin

  سلام امیدوارم که فرهنگیان قبول بشید.
  در بین رشته های مهندسی رشته های کامپیوتر و صنایع واسه خانما بهترن

 97. فرهنگی

  سلام.من رشتم ریاضی و امسال کنکور دادم راستش خنثی هستم . هیچی دیگه برام مهم نیست چون هدفم فرهنگیان بود و احتمالا بهش نمی‌رسم .و پشت کنکورم نمی مونم می‌خوام ی رشته بخونم ک مناسب دخترا باشه همین ؟چ رشته ای پیشنهاد میکنید؟

  1. فاطمه

   عزیزم هیچ رشته ای دختر و پسر نداره شما بین رشته هایی که میتونی انتخاب کنی بسته به دیدگاه خودت (نمیدونم کارش برات مهمتره یا مثل من از رو علاقت حاضر به سختی کشیدن هستی) انتخاب کن!

 98. زهرا

  سلام من کلاس نهمم میرم دهم. تجربیم اوله ریاضی دوم هردو رو هم دوست دارم هم رشته هم شغل… رشته تجربی کنکوری زیاد داره امسال ۶۰۰ هزار کنکوری داشته که ۳۰ هزار نفر رو میخوان از این لحاظ خوب نیست ریاضی ۶۴ هزار کنکوری داشته ولی میگن برا دختر خوب نیس کلا بازار کاریه خوبی نداره با این اوضاع چه رشته ای خوبه برم???? لطفا کمکم کنید

   1. Amirhos3ein

    اقا گند تجربی در اوردید من با معدل ۱۹/۸۶همه رو الف اوردم ولی انقدر تجربی زیاد شده مگه ما چن تا دکتر میخوایم ریاضی هم که بازار کار نداره من خیلی هارو میشنایم که تو دانشگاه دولتی مدرک فوق لیسانس دارن ولی الان تو اسنپن انسانی هم باید تا… بهونی تا یدونه وکیل بشی که اکثرا معلم میشن که اونم هیچی که هیچی میمونه فنی کاردانش کاردانش که کلا بیخیال ولی باز فنی یع چیزی یاد میگیری بدردت میخوره چون تا دلت بخواد ما دکتر داریم

 99. HASTI

  سلام من امسال کلاس هشتمم ولی به خاطر حرفای بقیه و استرس خودم به خاطر انتخاب رشته از الان دست به کار شدم تا درباره ی همه ی رشته ها تحقیق کنم.بین دوتا رشته ی علوم تجربی و ریاضی موندم و به شغل های جراحی مغز و اعصاب و عمران خیلی علاقه دارم اما نمی تونم بینشون یه کدومو انتخاب کنم.معدل امسالم هم ۱۹٫۷۶ شده و معدل سال پیشم هم بیست بوده.ممنون میشم اگر راهنماییم کنید

  1. علی

   سلام. سال نهم یک آزمون هدایت تحصیلی دارید که باید به اونها پاسخ بدید(چهارگزینه ای هستند) و با توجه به کارنامه ای که براتون میاد و با کمک های مشاور مدرسه می تونید رشته ای که بیشتر به کارتون میاد و می تونید داخل این رشته موفق باشید رو انتخاب کنید.

   1. Asal

    ببینید اقای پارسا این حرفی که توی دهنه همه افتاده و میگن برای خانوم ها تجربی عالیه بازار داره و با ریاضی به هیج جا نمیرسن خیلی اشتباه و غلطه.این جمله “خواستن توانستن است”نشان دهنده ی خیلی چیزاست.دختری ک ریاضی خونده دانشگاشم بره مدرک هم داشته باشه اگه یکم دست بجونبونه کار هم پیدا میکنه
    اگه هم بره خارج از کشور ادامه تحصیل بده که دیگه محشرره!!
    درسته توی ایران اکثر ریاضی فیزیکی های دختر یا تغییر رشته دادن یا کار نمیکنن
    ولی اینو من خودم به شخصه به همه دخترای علاقه مند به ریاضی میخوام بگم!شما اگه بخواین اگه ارااده کنین میتونین بهترینِ خودتون باشید!
    نیاز نیست همه دکتتررر باشن یا وکیل و ..
    شما به علاقتون برسید و درامد براتون اولویت نباشه.
    با ارزوی موفقیت همه شما❤️

 100. Nazanin

  سلام من کلاس نهم هستم ومیخوام انتخاب رشته کنم اولویت اولم ریاضی فیزیک شده وسومم تجربی به تجربی علاقه بیشتری دارم وحس میکنم اگه برم ریاضی فیزیک نتونم فیزیک رو خوب پاس کنم وعلاقه زیادی به دندان پزشکی دارم وهدف اولم اونه به نظرتون بهتره کدوم رشته رو برم؟ومیتونم موفق ترباشم؟

 101. هاله

  سلام
  من میخواهم وارد رشته اقتصاد بشوم به نظرتون از کنکور انسانی شانس قبولی ام بیشتر است یا ریاضی من خودم از درس تخصصی عربی و ادبیات بدم می آید برای همین ترجیح میدهم کنکور ریاضی بدهم و شنیده ام با رتبه نه چندان خوب میشود در یکی از دانشگاه های تهران قبول شد ولی تعداد از پذیرش دانشگاه های اقتصاد از ریاضی نمیدانم چقدر است و چه تعداد دانشجو از ریاضی پذیرش می‌گیرند ؟

  1. matin

   سلام
   چون داوطلبان رشته ریاضی فیزیک علاقه به رشته های مهندسی دارن و خیلی سمت اقتصاد و مدیریت و … نمیرن. به همین خاطر با یک رتبه ضعیف هم میتونید اقتصاد دانشگاه خوبی هم قبول بشید
   موفق باشید

 102. Hannaneh

  سلام من امسال کلاس نهم رو تموم کردم از اواش هم تصمیم داشتم که ریاضی بخونم ولی از وقتی هدایت تحصیلیمون اومد همه میگن برو تجربی بخون حیف این نمرات عالیت(امسال هر دو ترمم معدل کل ۲۰ بود) الان که میخوایم چن روز دیگه مدرسه ثبت نام کنم ولی من هنوز تو انتخاب موندم ممنون میشم راهنمایی کنید(به ریاضی بیشتر علاقه دارم ولی تجربی رم میتونم)اونا هم از لحاظ اینده اینو میگن

 103. Aysa

  سلام آقا امین من الان سال دهمم و تو رشته تجربی تحصیل میکنم اما باگذشت زمان از این رشته زده و خسته شدم و میخوام برم ریاضی من هم تجربی و هم ریاضی رو دوس دارم نمیدونم کار درستی میخوام بکنم یانه مممون میشم کمکم کنین

 104. saba

  سلام،
  من کلاس نهمم و تا چند وقت دیگه قراره انتخاب رشته کنم اما به هیچ رشته یا شغل خاصی علاقه ندارم.بیشتر دنبال شغلی میگردم که درآمد خوبی داشته باشه و شغلی باشه که بعدا از انتخابش پشیمون نشم.معدلم ۱۸/۷۴ شده ریاضیم ۲۰ و علومم ۱۸ شده و زبان خارجی ضعیفی دارم
  ممنون میشم راهنماییم کنید

  1. sajjad

   سلام من سال دوازدهم رشته ریاضی هستم .به شما پیشنهاد میدم اگه دنبال پول توبازار امروز هستید در رشته ریاضی رشته های کامپیوتر و برق رشته های پولسازی اند اما باید خودتون کارکنید و عملا چند سال اول هیچ سودی نخواهد داشت و باید خودتون هزینه کنید اما بعدش فوق العاده است اما اگه درستون خیلی خوبه برین تجربی و بخونین برا پزشکی البته اینم بهتون بگم دبیرستان دوره دوم با اول خیلی فرق داره من معدلم ۱۹/۵۰در دوره اول بود اما الان نزدیک۱۷است اگه سوالی داشتید این ادرس ایمیل منه sajjadmosafer1380@gmail.com

 105. دلارا

  سلام من ی فارغ التحصل رشته تجربی هستم با نمرات عالی
  اما صرفا این رشته رو خوندم بخاطر خواسته خوانوادم
  امسالم دفترچه کنکور نگرفتم چون علاقه ای ن ب پزشکی دارم ن پیرا پزشکی
  اما حالا دارم اساسی ب ایندم فکر میکنم و ب علاقه زیادی ک ب مهندسی نفت و شیمی دارم
  اما متاسفانه ی واقعیت وجود داره و اونم نبود بازار کار کافی هست و ی پرانتز باز کنم ک این رشته ها واسه خانم ها چندان مناسب نیس
  ولی حالا ک نمیدونم چجوری سر از این سایت در اوردم ی راهنمایی میخوام ازتون
  بنظرتون باید تجربی رو ادامه بدم یا برم دنبال علاقم و کنکور ریاضی بدم یا اینکه کلا قید اینارو بزنم و برم ی حرفه یاد بگیرم

  1. امین آرامش

   سلام دلارا
   ببین گفتی: «علاقه زیادی ک ب مهندسی نفت و شیمی دارم»
   از کجا مطئنی به اینها علاقه داری؟ مگه محیط کار واقعیشون رو دیدی؟ حتما پیش از هر تصمیمی با حداقل ۳ تا آدم که تجربه توی اون زمینه کاری دارند (و نه صرفا دانشجوهای اون رشته ها) مشورت کن.
   خیلی وقتها برآورد ما از علاقه‌مون با تجربه کردن تغییر میکنه.

 106. saba

  سلام من سال نهمم و تا چند وقت دیگه باید انتخاب رشته کنم به شغل خاص یا رشته ی خاصی علاقه ندارم و بیشتر دنبال شغل پر درآمد میگردم نمیدونم چه رشته ای رو انتخاب کنم معدلم۱۸/۷۴ شده ریاضیم ۲۰ و علومم ۱۸ شده و زبان انگلیسی ضعیفی دارم. دوست دارم طوری انتخاب کنم که بعدا پشیمون نشم. ممنون میشم راهنماییم کنید?

 107. Mahya

  سلام من دهمی هستم و رشتم هم ریاضی راستش از اول که میخواستم انتخاب رشته کنم خیلی علاقه شدیدی به این رشته داشتم بدون اینکه از کسی مشورت بگیرم و بدون توجه به شغل های این رشته رو خوندم و وقتی وارد این رشته شدم یختی این رشته رو احساس میکنم و میبینم که خیلی سخته و هیچ راه برگشتی وجود نداره میشه یکم لاقل از شاخه های این رشته مناسب برای دختران بگید که یکم بتونم با انگیزه تر درس بخونم خواهش میکنم کمکم کنید

 108. Nadia

  سلام راستش من دانش آموز نهم و معدلم ۲۰ به همه درسای رشته تجربی و ریاضی فیزیک علاقه دارم واقعن بین این دوتا گیر کردم ولی از زیست خوشم نمیاد دلم میخواد برم ریاضی ولی متاسفانه اطرافیانم معتقدن که من باید برم تجربی
  میشه کمکم کنین

 109. میلاد

  سلام من میلاد ۱۶ ساله هستم
  یک ماه دیگه انتخاب رشته میکنم
  من به ارتش خیلی علاقه دارم خواستم بدونم تویه ارتش چه بخش هایی داره و ایا به نفع ما هست بریم این رشته با نه
  ممنون

 110. atena

  سلام
  من کلاس هشتمم باید سال دیگه انتخاب رشته کنم چون انتخاب رشته برام مهمه دارم از همین الان دارم تحقیق میکنم منم مثل خیلی از بچه ها بین رشته ریاضی و تجربی گیر کردم و تصمیم گیری خیلی برام سخت شده من به ریاضی خیلی علاقه دارم دوست دارم برم رشته ریاضی ولی میخام برم تجربی چون از یه طرف همه میگن ریاضی بر دخترا بازار کار نداره از طرف دیگه پدر و مادرم دوست دارن که برم تجربی به نظرتون کار خوبی میکنم؟؟؟؟؟؟؟؟
  اینم در نظر داشته باشین که من از زیست خیلی بدم میاد و مطمعن نیستم که بتونم تو این رشته موفق بشم
  ریاضیمم خیلی خوبه مثلن هیچی درس نمیخونم ولی ریاضیم بیست میشه یا تو ازمونا رتبم خیلی خوب میشه مثلا به بار نفر ۷ تو کشور شدم
  اگه میشه چندتا رشته بر ریاضی که محیطش برا دخترا خوب باشه پیشنهاد کنین

  1. امیر مهدي رکن ابادی

   سلام اتنا خانوم. من الان ۱۸سال هس و رشته ریاضی هم می خونم تو دوره راهنمایی هم ریاضی همیشه ۲۰ بود مث تو توی المپیاد ریاضی هم مقام آوردم ولی بهت بگم ریاضی دهم و یازدهم زمین تا آسمون با ریاضی الانت فرق میکنه مث این می مونه که تو دوره راهنمایی بهت بگن دو دو تا چهارتا بعد یدفعه بیا دهم بگن انتگرال.البته این هم بگم شاید اگه مدرسه عادی درس بخونی بگی حسابان آمار یازدهم ساده اس ولی تو کنکور که عیار خودت معلوم میشه.
   شاید من اگه عقل الان داشتم میرفتم انسانی

   1. آتنا

    سلام
    من رشته ی ریاضی هستم. سال آخرمه و حدود ۶ ماه یا کمتر کنکور پیش رومه. اواسط سال تحصیلی قبل ینی یازدهم کرونا گریبان گیر همه شد و تا الان که دوازدهمم ادامه داره. من علاقه به رشته ریاضی نداشتم.به پرستاری علاقه داشتم ولی چون توانایی روحی مواجه با خیلی از اتفاقات این رشته و شغل رو نداشتم، تصمیم رو به عهده خونوادم گذاشتم. خواهرم برای من تجربی رو پیشنهاد میداد،برادرم که خودش رشته ریاضی و الان آموزش ابتدایی اهواز درس میخونه میگفت ریاضی..و پدرمم میگفت انسانی. من این بار بزرگ و از روی دوش خودم برداشتمو منتظر بودم ببینم چی میشه؟
    بعد از گذشت زمان برای ثبت نام رفتیم مدرسه برای رشته انسانی اما نمیدونم چیشد ک رفتم ریاضی… من چیزی نگفتم حرفیم نزدم یهو پدرم گفت رشتش ریاضی.
    من تا سال یازدهم فقط نمره قبولی درحد ۱۵/۱۶ میگرفتم. هیچ علاقه ای به ریاضی نداشتم ولی زمانی ک مطالعه ش میکردم و یاد میگرفتم لذت میبردم
    کم کم سعی کردم ک اینو ب خودم بفهمونم دیگه باید کنار بیام.
    و الان کنار اومدم. علاقه پیدا کردم و میخام که ادامش بدم.
    سفت و سخت دارم درس میخونم و هدفم دانشگاه تهرانه.
    اما بازم نمیدونم که چی؟؟؟
    نمیدونم که چی میخام بخونم!
    به معماری و نقشه کشی علاقه دارم ولی همه میگن برای ی دختر آینده شغلی نداره…میگم میرم دبیری میبینم من نمیتونم تدریس کنم یک سال و یاد بدم و امتحان بگیرم از کار و زندویم بزنم برای مدرسه و دانش آموزا!! واقعا گعلمی شغل سختیه.
    میگم میرم حسابداری بعد باخودم میگم من ک چیزی ازش نمیدونم…
    باز میرم سمت علایقم همون معماری و نقشه کشی…ولی میگن باید هندست خوب باشه ک من نیست… ولی عاشق هنر و این کارام از همون اول همه میگفتن تو باید بری هنر خیلی هنرمندی… و راستم میگفتن و میگن… لطفا هرکس دیدگاه منو دید جوابم رو بده من شش ماه وقت دارم… دارم درس میخونم با مشاور تو این شرایط کرونا بدون کلاس کنکور و مدرسه و سال تحصیلی ای که معلمم خودمم… و برنامه شادی ک فقط وقتم رو میگیره… لطفا به من بگید من باید چیکار کنم
    مرسی:)

  2. الهام

   سلام دوست خوب
   منم اول بین رشته ی ریاضی و تجربی گیر کرده بودم
   ریاضیم همیشه ۲۰ هست ولی علوم در حد ۱۸٬۱۹
   خودم ریاضی دوست داشتم برم ولی مثل تو به منم میگفتن ریاضی برای دخترا آینده شغلی خوبی نداره ولی وقتی بیستر تحقیق کردم دیدم اصلا آینده شغلی ریاضی از تجربی هم بهتره یا حداقل با علایق من همخونی داره تو میتونی از رشته ی ریاضی بری به رشته های دانشگاهی هایی که این زیر نوشتم و همشونم مناسب دختران
   -رشته ی حسابداری
   – رشته ی دبیری ریاضی
   -رشته ی دبیری فیریک
   – رشته ی مدیریت هتل
   – رشته ی مهندسی پزشکی
   – مهندسی و کاردانی عمران
   – کاردانی و مهندسی معماری
   -مهندسی کامپیوتر
   البته این ها رشته هایی هستن که من ازشون خوشم اومد و بعد تحقیق فهمیدم رسته هایی هستن که برای دخترا مناسبن اگه خودت تحقیق کنی میبینی رشته های بیشتری هستن که دخترونه هم هستن
   اینم بدون که به هیچ وجه نرو دنبال رشته ای که بهش علاقه نداری من خیلی هارو دیدم که به اجبار پدر و مادر رفتم دوسه سال از زندگیشونو تلف کردن و برگشتن دوباره همون رشته ای رو میخونن که بهش علاقه دارن

  3. Dddd

   سلام آتنا خانم

   من دانش آموز سال دوازدهم رشته تجربی هستم ولی تابستون رو کلا برای ریاضی وقت گذاشتم چون میخواستم برای ریاضی ازمون بدم…اصلا و بهیچوجه بخاطر بقیه شغل ایندتو و رشتتو انتخاب نکن چون اگر علاقه نباشه موفقیت بی فایدست و عمرت هدر میره….من خودم علاقم به مهندسی عمرانه ک فعلا از بازارکار خوبی برخورداره اما باید حداقل به سه نرم افزار مسلط باشی..در ضمن اینم بگم ریاضی دبیرستان جوریه که بخوای نخوای تو یه سوال ساده فیزیک یا شیمی یا ریاضی دبیرستان این چیزایی‌ ک میخونیو استفاده میکنی مخصوصا تناسب و مخرج مشترک و قدر مطلق و معادلات!! رو اینا شدیدا کار کن درس رو مفهومی بخون تو رشته ریاضی موفق میشی

 111. علیرضا

  سلام خسته نباشی امین جان
  من ۱۵ سالمه امسال پایه نهم رو قراره تموم کنم
  و تا چند روز اینده هم باید انتخاب رشته کنم
  خیلی خیلی گیج ام
  هم روانشناسی دوست دارم
  هم کامپیوتر
  از ۱۰ سالگی با کامپیوتر و گوشی سر کار داشتم
  زبان های هم مثل php , css , html , java هم بلدم
  به صورت حرفه ای هم سخت افزار و نرم افزار کار کردم
  بیشتر به هک و امنیت علاقه دارم
  ترمینال , ترومکس , کالی لینوکس و در کل هر چی که به کرک و هک مربوط باشه
  ولی همش تو ذهنم و قلبم بین چند چیز درگیرم شاید به قول تو با رشته ها زیاد اشنا نیستم
  و خودم هم دلیلش رو همین میدونم
  اخه هیچ کسی دلش برای ادم نمیسوزه
  ما یه مشاور داریم توی مدرسه مون هیچی به ما نمیگه
  نه کمکی نه راهنمایی نه حتی توضیح های ضروری
  واقعا به تمام معنای کلمه گیجم
  خواهشا کمکم کن
  نمیدونم چی باید برم و چی باید بخونم
  ته دلم همش از رشته ریاضی و کامپیوتر ترس دارم
  نمی دنم دلیلش چیه ولی از رشته کامپیوتر میترسم
  راستش همین الان که دارم این کامنت رو مینویسم احساس میکنم دارم با خودم رو راست تر میشم
  و خودم رو بهتر میشناسم
  بین رواشناسی , کامپیوتر گیر کردم
  و از طرفی من درسم تا سال ششم ابتدایی عالی بود یعنی کلی مقام و لوح دارم از مسابقات هماهنگ درسی توی استان تهران
  کلی مقام اوردم
  ولی سال هفتم و هشتم و همین امسال نهم هم درسم خیلی افت کرد و واقعا درس نمیخوندم
  به درس علاقه دارم , برنامه ریزی هم خیلی خیلی خوب میکنم چه کوتاه مدت چه بلند مدت
  ولی واقعا نمیدنم چرا این سه سال متوالی درس نمیخوندم و فقط فقط به کامپیوتر چسبیدم
  مثلا معدل ترم اول امسالم ۱۷ شد
  ترم دوم هفتم و هشتم ۱۸ و نیم شدم
  خواهش میکنم کمکم کن که بتونم یه اتخاب رشته خوبی انجام بدم یه اتخاب رشته ای که هیچوقت پشیمون نشم
  واقعا از ته دلم ازت ممنونم که همچین شرایطی رو برامون فراهم کردی

  1. امین آرامش

   سلام علیرضاجان
   لطفا این ویدئو رو ببین و به حرفهام فکر کن.
   برای اظهارنظر در مورد این موردی که باید اطلاعات زیادی داشته باشیم که با کامنت و این داستانها میسر نیست.
   ولی من مطمئنم تویی که میتونی اینطوری قشنگ احوالت رو مکتوب کنی، میتونی تصمیم خوبی هم بگیری.
   در مورد تصمیم‌گیری هم لطفا همه مطالب تصمیم‌گیری رو بخون.

  2. Yekta

   سلام من ۱۵ سالمه و چند روز دیگه باید برم برای انتخاب رشته ثبت نام کنم
   راستش از اول قرار بود برم رشته تمربی ولی وقتی هدایت تحصیلیم اومد اصلا انگار شدم آدمی که خیلی به مهندسی عمران علاقه داره و اصلا نمیدونم از کی این حس تو وجدم اومده
   من واقعا جون میدادم برای رشته تجربی ولی الان بین دو راه تجربی و ریاضی مینودم و واقعادارم کلافه میشم و اطرافیانمم دیگه خسته شدن بس که ازشون سوال پرسیدم
   به مشاوره های زیادی زنگ زدم ولی هر دفعه که یه کدوم از اینا رو انتخاب میکردم یک ساعت بعدش باز دچار سردرگمی میشدم
   از یه طرف میگم برم برای مهندسی عمران ولی میگم نکنه از پسش بر نیام از یه طرف میگم برم داروسازی یا پزشکی ولی میگم باید خیلییی درس بخونی تا بتونی از پسش بر بیای
   واقعا نمیدونم باید چیکار کنم و واقعا دارم دیوونع میشم
   هر دفعه فکر میکنم نکنه یه رشته ای رو انتخاب بکنم و وسطای راه که یه عالمه درس خوندم پشیمون بشم و غبطه بخورم
   خواهش میکنم کمکم کنین من صرفا دنبال رشته ای نیستم که پول داشته باشه یا بازار کار داشته باشه چون میدونم هر کی اگه کارشو دوس داشته باشه خودشو به اب و اتیش میزنه که کار مرتبط باهاش رو پیدا بکنه
   من فقط میخوام ۱۰ سال دیگه با افتخار از حرفم حرف بزنم نه از پولی که توش داره

 112. Sina

  واقعا مرسی که اهمیت دادید و جواب دادید
  اول اینکه من به اشخاصی که تو رشته هایی که بهشون شک دارم فعالیت میکنن یا . . . هیچ دسترسی ندارم
  چون یه بچه شهرستانی ام و تو شهر های کوچیک زیاد همچین اشخاصی نیست چون افراد کمی ریسک میکنن و خارج از زندگی روز مره ای که یه حقوق ثابت داره و صد البته مربوط به رشتشون میشه پیدا میشه
  ولی با این حال اشخاص کمی هم میشناسم که خارج از رشتشون هم دارن کار میکنن مثلا یکی از دبی جنس وارد میکرد و میفروخت که یه مدتی هم به خاطر اینکه فضا مجازی رو میفهمیدم با هم همکاری کردیم و یه کانال براش زدم و براش مدیریت کردم ولی بازی کنکور نداشت ادامش بدم
  بعد اینکه من خودم به شدت به خوداموزی معتقدم و همیشه تشنه یادگیری بودم حتی کوچیک ترین چیزا
  اما با این اوضاع اقتصاد الان و . . . الان نمیدونم چه کاری رو میتونم تو دوره دانشجویی بکنم که بتونم وارد دنیای بیزینس و تجارت بشم و شدیدا دنبال ایده هستم که بتونم به آرزوم برسم 🙂

  1. امین آرامش

   چقدر خوب که اهل یادگیری هستی سینا
   مطمئنا اتفاقهای خوبی برات میفته. عجله نکن، به مرور دستت میاد باید چیکار کنی. تا میتونی به دانشت رو اضافه کن.
   کتاب زیاد بخون، میتونی اینترنتی بخری و برات بفرستن هرجای ایران که هستی.
   درسهای ارزش آفرینی سایت متمم رو هم بخون. برای شروع خیلی خوبند.
   موفق باشی.

   1. sara

    سلام من واقعاگیج شدم من دوست دارم مهندس معماری بخونم ولی اگه از ریاضی بردارم فقط توش هندسه و امارو،،، اینا داره و اصلابه نظرم خیلی کم به معماری ربط داره اگه هم از فنی بخونم میگن حتما نمرش کم شده ولی خب من به هنر علاقه شدیدی دارم و فک نکم رشته فنی درامد زیادی داشته داشته باشه همه میگن رشته مهندسی بردارم درصورتی که به ریاضی علاقه ندارم لطفا یکی کمکم کنه

 113. Sina

  سلام امین جان
  چند وقتی میشه که دارم به پادکست های کار نکن گوش میدم و خیلی هم دوستشون دارم و واقعا بهم انگیزه دادن
  من دانش آموز کنکوری رشته ریاضی هستم
  که اوضاع درسام به نسبت خوبه و طبق گفته مشاورا امسال میتونم یکی از دانشگاه های تهران رو بیارم و من خودم به شخصه خیلی طالب رفتن به تهرانم
  یه مشکلی که چند وقته دارم بهش فکر میکنم رشته تحصیلم تو دانشگاه هست
  من خودم عاشق و دیوونه بیزینس هستم و یه مدت تو فضا مجازی کار کردم یه پول ریزی در اوردم
  و خیلی دوست دارم این کار رو ادامه بدم و وارد تجارت بشم و اینکه با کامپیوتر آشنایی دارم و تا یکم از زبان پایتون رو هم رفتم و کلا کامپیوتر رو دوست دارم ولی رشته های دیگرو هم مثل عمران رو دوست دارم هاااا
  حالا سوال اینجاست که من چه رشته ای برم ؟؟؟؟؟؟؟؟؟
  چه رشته ای برم که یک روزی بیام و داستان کار نکن خودمو ضبط کنم ؟؟؟؟
  خیلی دوستون دارم
  مرسی 🙂

  1. امین آرامش

   سلام سیناجان
   چقدر خوندن کامنتت حالم رو خوب کرد. خوشحالم که رادیوکارنکن به دردت میخوره. 🙂
   سینا، اون تصوری که الان از رشته‌ها داری احتمالا با اون چیزی که در واقعیت هست خیلی مطابقت نداشته باشه. یه کاری بکن. با دو گروه حرف بزن: یکی دانشجوهای کارشناسی و ارشد اون رشته‌هایی که شک داری براشون و یکی هم فارغ التحصیلان اون رشته‌ها، اونایی که چندسالی هست مشغول به کارن.
   ببین نظر اونها چیه؟ از واقعیتهای رشته‌شون بپرس.
   یه واقعیتی هم هست سینا، احتمالا تو که رادیوکارنکن رو گوش میدی دیگه الان خودت به این نتیجه رسیدی که صرف‌نظر از رشته دانشگاهی اون زمانهایی که توی دوره دانشجویی برای خودآموزی میذاریم، نقش زیادی توی آینده شغلی ما داره. الزاما هم توی همون رشته دانشگاهیمون کار نخواهیم کرد. چیز بدی همین نیست.
   در نهایت هم این رو بدون که هیچ‌کس به اندازه خودت برات دل نمیسوزونه، دلسوزانه به فکر جمع‌آوری اطلاعات برای این تصمیمت باش. خودآموزی رو هم فراموش نکن. همین پایتون رو هم توش حرفه‌ای شو. شروع خیلی خوبیه.
   بازم برام از خودت بنویس.
   منتظر کامنتهای بعدیت هم هستم.
   مخلصم. 🙂

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *