کار نکن، قسمت چهاردم: عادل فردوسی پور هم سالهاست “کارنکردن” را “انتخاب کرده”

عادل، زمانی که دانشجوی سال سومِ مقطع کارشناسیِ مهندسی صنایعِ شریف بوده، کارِ رسانه  ای را با نوشتن برای روزنامه ابرار ورزشی در سال ۷۲ آغاز کرده. او حتی وقتی در بهترین دانشگاه این مملکت درس میخوانده، تصمیم گرفته به دنبال علاقه اش برود، حتی اگر ربطِ مستقیمی به رشته تحصیلی اش نداشته باشد.

او مسیرِ چندان همواری هم در پیش نداشته، پایان سال ۷۳، بعد از چندین بار آزمون، به صدا و سیما راه می یابد و بعد از آن ۵ سال زمان لازم است تا به مرور مردم او را بیشتر بشناسند و در سال ۷۸ با برنامه نود، جایی برای خودش در قلبهای مردم باز کند. برنامه نود با سابقه ترین برنامه صدا و سیمای ایران است. حتی در این روزهای بی رونقِ این رسانه، عادل، مشتریهای خودش را دارد.

عادل، مسیرِ مورد علاقه اش را انتخاب کرده و به تعبیرِ من سراغ کارنکردن رفته، بنظرم همین زندگی او با شغلش باعث شده تا اینقدر گزارشهایش شنیدنی شوند. عادل، برخلاف اکثر گزارشگرانِ فوتبالی، لازم نیست چندان مواظب گزارشش باشد.

او خودش را زندگی میکند و لذتی که از فوتبال می برد را برای بینندگان هم تعریف میکند، نتیجه اش هم معلوم است: گزارشهایی صمیمی و دلنشین.

عادل، در روزهایی که فارغ التحصیلان دانشگاهی در این مملکت خیلی کمتر از امروز بوده اند و حتما با شرایطی که داشته میتوانسته شغل خوبی هم داشته باشد (مرتبط به رشته دانشگاهی اش)، مسیرش را کج کرده و برای رسیدن به جایگاه کنونی اش سالها زحمت کشیده. احتمالا در ابتدای راه، کسانی هم او را نصیحت کرده اند که به بیراهه! نرود، اما او مسیرِ خودش را رفته. آیا ما هم جرات چنین تغییر مسیری را داریم؟

مطلب فوتبالی دیگر:

خاطره بازی فوتبالی

منابع: ۱ و ۲


شما هم می‌توانید داستان کارنکن خودتان را بسازید، روی لینک زیر کلیک کنید:

[maxbutton id=”2″ url=”http://bit.ly/2HkNgBV” text=”نقشه راه کارنکن” ]

دیدگاه ها

 1. Pingback: مهندسی بیکارم، چه کنم؟ (درباره بازار کار مهندسی و مسائل مرتبط) - امین آرامش

 2. نویسنده
  پست
  امین آرامش

  جواد جان
  ممنونم ازت بابت نوشتن نظرت و بیان اون جمله زیبا.
  فکر کنم عادل کارش از علاقه گذشته، این بشر دیوونه فوتباله و البته پشتکار فوق العاده بالایی هم داره. یادمه یه جا میگفت تمامی بازیهای لیگ ایران (که اکثرا بازیها چندان دیدنی نیستند) رو هم نگاه میکنه.

 3. جواد عزیزان

  امین جان
  الان داشتم میز کارم رو مرتب می کردم به جمله ی زیبای زیر برخورد کردم که گفتم برای تو هم نقل کنم.
  موفقیت تنها یک راه بیشتر ندارد و اینکه زندگی را آن طور که دوست دارید بگذرانید(کریستوفر مورلی، روزنامه نگار و نویسنده). به نظرم عادل خان نیز نمونه و الگوی یک فرد موفق در جامعه است که به دنبال علاقه اش رفته است و نتیجه اش رو دیده است.
  نکته ی جالب ایی که می تونم به این قسمت از “کار نکن” اضافه کنم اینکه عادل خان حتی موضوع پایان نامه لیسانس اش رو در زمینه فوتبال و با عنوان “مدل سازی آماری پیش بینی نتایج رقابتهای فوتبال” به راهنمایی استاد گرانقدر دکتر اخوان نیاکی انتخاب کرده است.

 4. فواد انصاری

  امین جان اتفاقا دیشب عادل داشت توی شبکه ورزش صحبت می کرد و می گفت – طرفداران رئال از برد تیمشون بیشتر خوشحال میشن یا از باخت بارسا بعد به چند تحقیق در این موضوع اشاره کرد. بعد همین سوال رو از گزارشگر روبرویی پرسید . میدونی ازون سوالهای چالش ذهنی آقای شعبانعلی.
  با خودم گفت فرق فردوسی پور با سایر گزارشگران جدا از عشق و علاقه همین مطالعه های او هست که واقعا گزارش را دلچسپ میکند.
  ممنون که بازم در مورد این موضوع نوشتی

  1. نویسنده
   پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *