تست تیپ شناسی مایرز بریگز (MBTI) | به همراه تست آنلاین و رایگان

تست شخصیت شناسی mbti

در این مطلب ابتدا تست شخصیت شناسی MBTI به تفصیل توضیح داده شده و تجربه خودمون در استفاده از اون رو هم براتون نوشتیم. در انتها هم تست آنلاین و رایگان MBTI قرار داده شده است.

اگر شما با این تست آشنا هستید یا به هر دلیلی میخواهید مستقیما به سراغ انجام تست بروید از دکمه زیر برای رفتن به انتهای صفحه استفاده کنید:

تست شخصیت شناسی MBTI چیست؟

تست شخصیت شناسی MBTI از محبوب‌ترین تست‌های شخصیت ‌شناسیه که کاربردهای متنوعی در خودشناسی، انتخاب مسیر شغلی، یافتن استعدادها، مشاورۀ ازدواج و بهبود ارتباطات کاری داره. 

بیش از هفتاد سال از انتشار نسخۀ اولیۀ تست شخصیت مایرز بریگز (MBTI) میگذره و در این سال‌ها چندین بار ویرایش و تکمیل شده. ساده و کاربردی بودن تیپ‌های شخصیتی MBTI باعث شده این تست، پرکاربرد‌ترین تست شخصیت ‌شناسی آنلاین لقب بگیره و مطالب و ویدیوهای بسیاری به زبان‌های مختلف درباره‌ش ساخته بشه.

در پایین صفحه میتونید تست آنلاین MBTI رایگانِ ما رو انجام بدید و تیپ شخصیتی خودتون رو بشناسید.

در این مطلب دربارۀ تست شخصیت شناسی MBTI، تیپ های شخصیتی MBTI و چگونگی استفاده از نتایج این تست در یافتن مسیر شغلی مناسب صحبت می‌کنیم و علاوه بر تست آنلاین MBTI رایگان که براتون تهیه کردیم؛ شما رو با چند سایت خوب دیگه برای تست شخصیت شناسی آنلاین مایرز بریگز آشنا می‌کنیم.

تست شخصیت شناسی MBTI چطور مطرح شد؟

اولین نسخه از تست تیپ‌های شخصیتی مایرز بریگز در سال ۱۹۴۳ توسط یک مادر و دختر به نام‌های کاترین بریگز و ایزابل بریگز مایرز منتشر شد. کاترین از سال ۱۹۱۷ کارش رو بر روی مطالعۀ شخصیت شروع کرد و مطالعۀ کتاب تیپ‌های روانشناختی یونگ در سال ۱۹۲۳ به شکل‌گیری ایدۀ ۱۶ تیپ شخصیتی او بسیار کمک کرد.

هیچکدام از این دو نفر دانش‌آموختۀ روانشناسی نبودند و با علاقۀ شخصی بر روی شخصیت مطالعه میکردند؛ بنابراین تست MBTI به صورت یک تئوری مفهومی در طول چندین سال مطالعه شکل گرفت و بعد از آن در مراکز دانشگاهی مثل دانشگاه برکلی و فلوریدا بررسی شد و با حمایت آنها به ویرایش دوم و سوم رسید.

برای آشنایی بیشتر با تست شخصیت MBTI خوبه نگاهی به این ویدیوی کوتاه و جالب از موسسۀ مایرز بریگز بندازید:

تیپ‌های شخصیتی از نظر یونگ چه هستند؟

تئوری شخصیت شناسی یونگ خصوصا کتاب تیپ‌های روانشناختی یونگ با مطرح کردن مفهوم عملکردهای شناختی نقش زیادی در شکل دادن به تست MBTI داشته‌اند. یونگ عملکردهای شناختی رو نوع مشخصی از پردازش‌های ذهنی میدونست که در انواع شرایط در ذهن فرد فعال میشوند.

یونگ چهار عملکرد روانشناختی اصلی رو با نام‌های «فکری»، «احساسی»، «حسی» و «شهودی» مطرح کرد و برای هر کدوم دو گرایش درونگرا و برونگرا در نظر گرفت و در مجموع به هشت عملکرد شناختی رسید.

برای آشنایی بهتر با عملکردهای شناختی یونگ، خوبه نگاهی به مطلب عملکردهای شناختی یونگ در تکمیل تست شخصیت شناسی MBTI بندازید.

تیپهای شخصیتی MBTI چه هستند؟

مایرز و بریگز بعد از مطالعات گسترده در باب شخصیت به چهار فاکتور اصلی شخصیتی رسیدند که میتونند در کنار هم یک کد چهارحرفی رو ایجاد کنند و بدین ترتیب ۱۶ تیپ شخصیتی به دست می‌آید:

 • درونگرا (I) یا برونگرا (E): نحوۀ جذب انرژی؛ در تنهایی یا در جمع؟
 • شهودی (N) یا حسی (S): نحوۀ دریافت یا بیان اطلاعات؛ کلی‌نگره یا جزئی‌نگر؟
 • فکری (T) یا احساسی (F): نحوۀ تصمیم‌گیری؛ تصمیم نهایی رو با منطق میگیره یا احساس؟
 • منظم (J) یا منعطف (P): نحوۀ ساماندهی مکان و زمان؛ دوست داره نظم و چهارچوب داشته باشه یا آزادی و انعطاف در برنامه‌ها رو ترجیح میده؟

در تصاویر پایین شرح بیشتری از مشخصات هر کدام از این ترجیحات شخصیتی رو میبینید (برداشت شده از مقالۀ جالب معماری و MBTI).

تفسیر تست MBTI چه اطلاعاتی به ما میده؟

پس از انجام تست MBTI تیپ شخصیتی چهارحرفی شما مشخص میشه و طبق اون چهار عملکرد شناختی یونگ برای تیپ شما به دست میاد. هر کدام از تیپ‌های شخصیتی MBTI دارای مشخصاتی هستند که با خوندن آنها میتونید به خودشناسی بهتری برسید. در تحلیل تست MBTI نقاط قوت و ضعف تیپ شخصیتی شما و راهکارهایی برای تقویت نکات مثبت و برطرف کردن نکات منفی داده میشه.

نتایج تست شخصیت مایرز بریگز در مشاوره‌های شغلی، مهارت‌های ارتباطی و مشاوره‌های ازدواج استفاده میشود و شما میتونید مقاله‌ها و ویدیوهای زیادی دربارۀ شغل مناسب هر تیپ و اینکه چه تیپ‌هایی برای ازدواج مناسبند پیدا کنید.

اینکه تا چه حد این تفسیرها قابل اتکا هستند جای بحث داره ولی به شکل کلی میشه گفت استفاده از تحلیل تست MBTI نیاز به شناخت خوب تئوری شخصیت‌شناسی یونگ داره و اگه از متخصص کمک بگیرید یا خودتون در مطالعۀ MBTI عمیق بشید، میتونید در موارد بسیاری ازش استفاده کنید.

نتایج به‌دست‌آمده از تحلیل تست MBTI در چه حیطه‌هایی کاربرد داره؟

حیطه‌های استفاده از آزمون MBTI بسیار گسترده‌ست؛ در همۀ زمینه‌هایی که شناخت شخصیت خود شخص و اطرافیان به کار میاد، میشه از این تست استفاده کرد؛ در زمینۀ یافتن مسیر شغلی که بحث اصلی ماست هم به خوبی میشه از نتایج این تست استفاده کرد.

هر چند از تست MBTI در استخدام و محیط‌های کاری هم استفاده میشه ولی تست نئو به علت دقیق‌تر بودن از نظر عددی و آماری و تست دیسک به علت ساده‌تر بودن تیپ‌های رفتاری، بیشتر مورد استفاده هستند و تست MBTI بیش از هر چیز در خودشناسی، یافتن استعدادها، شغل مناسب و بهبود ارتباطات انسانی استفاده داره.

تست شخصیت شناسی MBTI میتونه چه کمکی به ما در مسیر شغلیمون بکنه؟

ادعای تست شخصیت مایرز بریگز اینه که تیپ شخصیتی در طول عمر تا حد زیادی ثابته و به این صورت ترجیحات ما همیشه بدین صورت برقراره. البته رشد شخصیت در تمام طول عمر وجود داره و به مرور یاد میگیریم چطور از عملکردهای شناختی دیگه استفاده کنیم و خودمون رو بهتر با شرایط مختلف وفق بدیم ولی باز هم ترجیحات پایۀ ما، به قوت خود باقیست.

بنابراین نتایج این تست میتونه در درازمدت قابل استفاده باشه و در تصمیم‌گیری مسیر شغلی به ما کمک کنه. در تحلیل تست MBTI هم به شما یک سری شغل پیشنهاد داده میشه که با خصوصیات اون تیپ شخصیتی سازگارند.

یک نمونه از این پیشنهادات شغلی رو در تصویر پایین میبینید که به نظر نمیرسه این شغل‌ها ربطی به هم داشته باشند و خنده‌دار به نظر میرسه.

البته تمام تفسیرهای تست MBTI به این صورت نیستند و بعضی‌ها پیشنهادات شغلی مرتبط‌تری دارند ولی هیچکس شغل آینده‌ش رو با یک تست تعیین نمیکنه و آزمون MBTI میتونه به شما ترجیحات و اولویت‌های شغلیتون رو واضح‌تر نشون بده تا طبق اونها عناوین شغلی رو بررسی کنید.

۳ نقد اساسی به تست شخصیت‌ مایرز بریگز:

 • انتقاد اول ثابت نبودن نتیجۀ تسته؛ اینکه اگه تست رو مجددا انجام بدید، ممکنه تیپ شما فرق بکنه و این میتونه اعتبار نتایج تست رو زیر سوال ببره.
 • انتقاد دوم تقسیم انسان‌ها به ۱۶ دسته‌ست؛ یعنی همۀ انسان‌ها با تفاوت‌های بیشمارشون رو در ۱۶ تیپ شخصیتی قرار میده. این کار به نظر بسیاری از منتقدان، ساده کردن پیچیدگی‌های روانیه انسانه.
 • انتقاد سوم اینه که در تحلیل تست MBTI به شما یک سری شغل پیشنهاد میشه ولی توضیح دیگه‌ای داده نمیشه و شما نمیدونید با این اسامی مشاغل پیشنهادی چیکار کنید و چه مسیری رو پیش بگیرید.

در اینترنت میتونید بحث‌های زیادی بر سر کاربردی بودن یا نبودن تیپ‌های شخصیتی MBTI ببینید؛ در مطلب ۱۰ پاسخ به انتقادات وارد شده بر تست MBTI یک دفاع جانانه از این تست انجام شده که احتمالا میتونه شما رو برای انجام تست MBTI متقاعد کنه.

استفادۀ غلط از تست شخصیت مایرز بریگز چگونه‌ست و ممکنه چه تبعاتی داشته باشه؟

 • هر چه بادقت‌تر و واقع‌بینانه‌تر جواب بدیم، نتیجۀ نزدیک‌تری به واقعیت میگیریم. اگر بی‌حوصله و بی‌دقت به سوالات جواب بدیم احتمال اینکه تیپ اشتباهی به دست بیاد زیاده.
 • یکی از نکات مثبت تست MBTI اینه که همه تیپ‌ها رو خوب میدونه و نکات مثبت و منفی هر تیپ رو بیان میکنه. ما هم بهتره به همین صورت به تیپ شخصیتیمون مثبت نگاه کنیم و سعی کنیم بهترین خودمون باشیم.
 • مطلق‌انگاری نتیجۀ این تست و بهونه قرار دادن صفات شخصیتی کار نادرستیه؛ داشتن فلان تیپ شخصیتی دلیلی برای خوب نبودن در فلان کار نیست. تست‌های شخصیت شناسی برای خودشناسی بهتر هستند و قرار نیست ما رو محدود و ناامید کنند.
 • برخلاف ساده‌سازی‌هایی که در مطالب موجود در اینترنت انجام میشه؛ درک صحیح نتیجۀ تست MBTI و استفاده از اون در تصمیمات مهم زندگی نیاز به مطالعه و تحلیل داره و زمان میبره.
 • تست‌های خودشناسی برگرفته از تئوری شخصیت یونگ مثل MBTI و آرکی‌تایپ‌های یونگ در مبانی پایه‌ای مشترک هستند و در کنار هم قابل درک هستند ولی تست‌هایی مثل تست پنج عاملی نئو یا تست دیسک، مبانی متفاوتی دارند و در تعریف مفاهیمی مثل درونگرایی و برونگرایی متفاوت هستند و کاربردهای متفاوتی هم دارند.

کجا میشه تست شخصیت ‌شناسی آنلاین MBTI رو انجام داد؟ چند سوال داره و پاسخ دادن بهش چقدر طول میکشه؟

آزمون معتبر که توسط موسسۀ مایرز بریگز ارائه میشه به صورت رایگان در دسترس نیست و ورژن‌هایی که در سایت‌ها به زبان انگلیسی‌ موجوده با پرسشنامۀ اصلی تفاوت دارند و تست‌های فارسی هم اکثرا ترجمه شدۀ همین نمونه‌ها هستند.

به همین دلیل شما تست‌های مختلفی با ۵۰ تا ۸۰ سوال پیدا میکنید که بعضی دو گزینه‌ای هستند و بعضی پنج‌ گزینه‌ای ولی به هر حال اکثرا توان تشخیص درست تیپ شخصیتی شما رو دارند ولی برای اطمینان میتونید در دو سایت تست بدید. زمان انجام تست به نسبت تعداد سوالات متفاوته ولی طبق تجربۀ من، پاسخگویی باحوصله به این تست حدودا نیم ساعتی طول میکشه.

دو نمونۀ فارسی تست MBTI رایگان که من انجام دادم، در سایت‌های کاربوم و خودشناس بوده؛ نسخۀ فارسی سایت ۱۶personalities هم ورژن متفاوت و خوبی از این تسته.

دو نمونۀ انگلیسی تست MBTI رایگان که من انجام دادم در این دو سایت بوده (+ و +). نسخۀ خریدنی سایت personalitymax نتایج مفصلی داره که نتیجۀ تیپ INFJ رو میتونید از اینجا دانلود کنید.

تست‌های انگلیسی جملات ساده‌ای دارند و با سطح متوسط زبان انگلیسی میتونید به خوبی از پس سوالات بربیاید. یک نمونه تست عملکردهای شناختی یونگ رو میتونید در اینجا انجام بدید که نتایجی مثل تصویر زیر خواهد داشت. در همین سایت تست‌هایی وجود دارند که اگه شما بین دو تیپ شخصیتی شک داشته باشید میتونید ازشون استفاده کنید (+).

برای مقایسۀ نتایج سایت‌های ارائه‌دهندۀ تست شخصیت شناسی MBTI، میتونید دو نمونه تفسیر این تست رو از اینجا دانلود کنید: تحلیل تست MBTI کاربوم برای تیپ ENFP و تحلیل تست MBTI جاب ویژن برای تیپ ESFJ.

نتیجۀ تست MBTI من و اینکه چه کمکی به من کرد:

چند بار اولی که تست رو انجام دادم، نتیجه بین INFJ، ISTJ و INTJ تغییر میکرد ولی بعد از خوندن توصیفات تیپ‌های شخصیتی فهمیدم که INFJ درست‌تره و بعد از اون هر بار تست رو دادم، جواب INFJ بود.

هر کدوم از ما در یکی دو حرف از کد چهارحرفی تیپ شخصیتیمون (درونگرا/برونگرا، شهودی/حسی، فکری/احساسی و منظم/منعطف) به طور قطعی در یک طرف طیف قرار داریم و در یکی دو حرف دیگه در میانه‌ها هستیم؛ برای من درونگرا و منظم بودن قطعی بود ولی شهودی و احساسی اونقدر قوی نبود و با خوندن مشخصات تیپ‌ها مطمئن شدم که INFJ هستم.

عملکردهای یونگ برای من به ترتیب شهودی درونگرا، احساسی برونگرا، فکری درونگرا و حسی برونگرا هستند:

عملکردهای شناختی تیپ شخصیتی infj

 • «شهودی درونگرا» نشون میده عملکرد اصلی من در مواجهه با موضوعات جدید از راه کسب و تحلیل ذهنی اطلاعاته و گرایش من به یادگیری مباحث متفاوت رو نشون میده.
 • «احساسی برونگرا» نشون میده من از نظر احساسی دوست دارم روی دیگران اثر بذارم و ارتباط و درک عمیقی نسبت به دیگران افراد پیدا کنم.
 • «فکری درونگرا» نشانگر تمایل به استقلال در کارها و انجام کارهای فکری و علمیه.
 • عملکرد چهارم من «حسی برونگرا»، مربوط به ارتباط مستقیم با جهان خارج، چیزهای تازه و طبیعته.

همینجاست که ارتباط عملکردهای یونگ با تیپ‌های شخصیتی تست مایرز بریگز دیده میشه: درونگرا در Ni و Ti، احساسی بودن در Fe و شهودی بودن در Ni قابل مشاهده‌ست.

وجود عملکرد «شهودی درونگرا»، باعث گرایش به پیدا کردن معنا در زندگی و تفکر و درونریزی زیادی میشه. این عملکرد که عملکرد اول تیپ INFJ به حساب میاد، همیشه زیادی در من فعال بوده و مشکلات خودش رو داشته.

به خاطر عملکرد «شهودی درونگرا» دوست دارم کارم با تحلیل مفاهیم در ارتباط باشه؛ به نوشتن مطالب تحلیلی علاقه دارم و این تمایل در من هست که چند ساعتی در روز رو در آرامش روی موضوعات ذهنیم کار کنم.

چالش INFJها رو عملکرد «احساسی برونگرا» میدونند؛ این عملکرد میخواد ارتباط اثربخشی با دیگران داشته باشه ولی درونگرا و کمال‌طلب بودن نمیذاره این ارتباط شکل بگیره. میشه گفت من همیشه مابین علاقۀ شدید و نفرت نسبت به ارتباطات انسانی گیر افتادم.

عملکرد سوم یعنی «فکری درونگرا» هم در من نفوذ زیادی داره، همینطور در آرزوهای گذشته‌م که میخواستم دانشمند بشم و همیشه دوست دارم در یک زمینۀ علمی عمیق بشم ولی تا الان نشده؛ شاید عملکرد «شهودی درونگرا» نمیذاره و میخواد از مفاهیم کلی سر در بیاره و از این شاخه به اون شاخه میپره و دل به جزئیات نمیده.

عملکرد آخر که «حسی برونگرا» باشه در من ضعیفه؛ بعضی مواقع پیش میاد که حس خوبی از بودن در طبیعت یا فعالیت بدنی داشته باشم ولی اصلا به اندازۀ سه عملکرد اول حسش نمیکنم..

راستش تست MBTI کمک خیلی زیادی به من در درک شخصیتم کرده خصوصا اینکه متوجه شدم تیپ شخصیتی من یکی از کم‌ترین جمعیت‌ها رو داره و این همه تفاوتی که در نحوۀ نگاهم به دنیا با اطرافیان وجود داره طبیعیه و من اونقدر هم خاص نیستم؛ کافیه به یک کانال یوتیوب دربارۀ INFJها برم تا کلی آدم رو پیدا کنم که با وجود همۀ تفاوت‌ها، خیلی شبیه من فکر و احساس میکنند.

تئوری شخصیت ‌شناسی یونگ نگاه من رو به خودم و انسان‌ها تغییر داد؛ البته شاید برای شما به این صورت تاثیرگذار نباشه ولی حتما میتونه کمی به شما در شناخت بیشتر شخصیتتون کمک کنه.


پیش از اینکه تست رو بزنید، خوبه که یک نکته رو حتما بدونید. مستقل از اینکه تیپ شخصیتی شما چیه، شما میتونید مهارتهای مختلف رو یاد بگیرید. دونستن تیپ شخصیتی شما نباید باعث بشه به خودتون برچسب بزنید و از یادگیری مهارتهای مورد نیازتون غافل بشید.

اگر فکر میکنید یادگیری مهارت کار سختیه و تلاشهای گذشته شما برای یادگیری مهارت (مثل زبان انگلیسی یا یک نرم‌افزار) به شکست منجر شده، باید پیش از هر چیز یادگرفتن رو یاد بگیرید.

[مطلب مرتبط : دوره آنلاین یادگیری اثربخش]


تست آنلاین شخصیت شناسی MBTI:

نکاتی در مورد تست آنلاین MBTI:

– این تست از ۷۰ سوال دوگزینه‌ای تشکیل شده و پاسخگویی دقیق به سوالات حدودا بیست دقیقه طول میکشه.
– لطفا سوالات رو بادقت بخونید و هر گزینه که بیشتر به شما شبیهه رو انتخاب کنید.
– لازمه همۀ سوالات رو جواب بدید.
– مبنای سنجش تیپ شما، پاسخیه که شما به سوالات میدید. پس سوالات رو با دقت بخونید و پاسخ بدید. اگه مشخصات اون تیپ شخصیتی به شما شبیه نیست، لازمه دوباره و با دقت بیشتری به سوالات تست پاسخ بدید و به تیپی برسید که تطابق بالایی با شخصیت شما داره.
– در تئوری مایرز بریگز تیپ شخصیتی قابل تغییر نیست بلکه تکامل پیدا میکنه و بهترین تیپ وجود نداره و هر تیپی نکات قوت و ضعف خودش رو داره. نتایج تست MBTI به ما کمک میکنه که به خودشناسی بهتری برسیم و شخصیتمون رو رشد بدیم.

۱٫در یک مهمانی:
۲٫کدام گزینه بیشتر شبیه شماست:
۳٫به نظرتون کدوم وضعیت بدتره:
۴٫کدوم بیشتر بر تصمیماتتون اثر میذاره:
۵٫بیشتر با چی متقاعد میشید؟
۶٫ترجیح میدید چطور کار کنید؟
۷٫چطور انتخاب می کنید؟
۸٫در مهمانی ها معمولا:
۹٫بیشتر به سمت چه افرادی جذب میشید:
۱۰٫به کدوم بیشتر علاقمندید:
۱۱٫در برداشت از رفتار دیگران چه چیز رو اصل قرار میدید:
۱۲٫در برخورد با دیگران معمولا:
۱۳٫شما بیشتر:
۱۴٫شما بیشتر از چی اذیت میشید؟
۱۵٫در گروه های دوستی معمولا:
۱۶٫در انجام کارهای عادی روزمره بیشتر:
۱۷٫به نظرتون نویسندگان بهتره که:
۱۸٫کدوم براتون جالبتره؟
۱۹٫با انجام کدوم راحت ترید؟
۲۰٫کارهایی رو دوست دارید که:
۲۱٫کدوم صفات به شما نزدیکتره؟
۲۲٫در تماس تلفنی:
۲۳٫آمار و اطلاعات:
۲۴٫افرادی که آینده رو بررسی و تحلیل میکنند:
۲۵٫اغلب چطور هستید؟
۲۶٫کدوم بدتره؟
۲۷٫شما معمولا اجازه میدید اتفاقات چطور پیش بره؟
۲۸٫چه موقعی حس بهتری دارید؟
۲۹٫در جمع افراد:
۳۰٫عقل جمعی (چیزی که بیشتر مردم فکر میکنند درسته):
۳۱٫بچه ها به اندازه کافی:
۳۲٫شما راحت ترید طبق چه چیزی تصمیم بگیرید؟
۳۳٫شما بیشتر:
۳۴٫کدوم بیشتر قابل تحسینه:
۳۵٫برای کدوم بیشتر ارزش قائلید؟
۳۶٫ارتباط با افراد جدید در شرایط تازه:
۳۷٫شما معمولا:
۳۸٫شما معمولا:
۳۹٫کدوم راضی کننده تره؟
۴۰٫کدوم بیشتر شما رو هدایت میکنه؟
۴۱٫با کدوم نوع کار راحت ترید؟
۴۲٫تمایل دارید:
۴۳٫کدوم رو ترجیح میدید؟
۴۴٫بیشتر با کدوم پیش میرید؟
۴۵٫بیشتر به کدوم علاقه دارید؟
۴۶٫ترجیح میدید چطور ازتون تعریف کنند؟
۴۷٫در نظر خودتون چه موقع باارزشترید؟
۴۸٫معمولا کدوم رو ترجیح میدید؟
۴۹٫کدوم موقع احساس راحتی بیشتری دارید؟
۵۰٫شما:
۵۱٫به کدوم بیشتر اعتماد میکنید؟
۵۲٫شما بیشتر:
۵۳٫شخصی با کدوم ویژگی برای شما بیشتر قابل تحسینه؟
۵۴٫شما بیشتر مایلید:
۵۵٫بیشتر ترجیح میدید:
۵۶٫در ارتباطات انسانی:
۵۷٫وقتی تلفن زنگ میزنه:
۵۸٫بیشتر در کدوم زمینه به خودتون افتخار میکنید؟
۵۹٫شما بیشتر به سمت کدوم کشیده میشید؟
۶۰٫کدوم خطای بزرگتریه؟
۶۱٫خودتون رو کدوم میبینید؟
۶۲٫کدوم شرایط رو بیشتر میپسندید؟
۶۳٫شما بیشتر:
۶۴٫شما بیشتر:
۶۵٫در نوشتن متن بیشتر:
۶۶٫کدوم براتون سخت تره؟
۶۷٫کدوم رو برای خودتون آرزو دارید؟
۶۸٫کدوم اشتباه بزرگتریه؟
۶۹٫کدوم رو ترجیح میدید:
۷۰٫تمایل دارید که بیشتر:

دیدگاه ها

 1. zari

  به نظر من خیلی این تستا دقیق نیستن
  چون بعضی گزینه ها برای من دوتا جواب داشت مثلا من هم ادم منطقی هستم هم احساسی ولی همه ی تستای شخصیت شناسی جوری این سوالات رو درست کردن که یا ادم منطقی باید باشی یا ادم احساسی
  من همه ی تست هارو زدم اما تایپم اونقد شباهت به من نداره 😕 همه جا آی ان اف پی میشم ولی وقتی مشخصاتشو میخونم با من جور در نمیاد🚶‍♂️

 2. بازیگر اینده تونم

  تیپ شخصیتی من ESFJ
  واقعا رفتم و ویژگی هاشو خونم و خیلی شبیهم بود کل رفتارای من بود
  خیلی ممنونم
  راستی
  ب این تیپ بازیگری هم میاد؟

 3. صبا

  سلام من دقیقا مثل همه ی شما هستم از لحاظ اخلاق و رفتار و… فقط تنها تفاوتی که با شما دارم اینکه همه ی شما توی رشته تجربی و پزشکی هستید ولی من دانش اموز سال یازدهم انسانیم و میخوام مدیریت بخونم
  الان میخوام بدونم که شما توی پزشکی موفق شدید و این تیپ شخصیتی فقط برای شغل پزشکی خوبه ؟
  خوبه که منم برم سراغ پزشکی با اینکه زیاد دوسش ندارم ولی شرط اصلی من موفق شدنمه نه دوس داشتنم ☹
  الان بین پزشکی و مدیریت و موسیقی موندم ☹میشه یه راهنمایی کنید که کدومو انتخاب کنم

 4. سجاد

  با سلام تیپ شخصیتی من ISFJ شد
  می خواستم بدونم شغل مغازه داری برای این تیپ مناسب هست ؟ ممنون می شم کسی جواب بده

 5. Mehdi

  با عرض سلام،
  تیپ شخصیتی بنده ISTJ شد، و بنظرم به من خیلی نزدیک و شبیه هست،
  ممنون از بابت این تست خوب،

 6. ابولفظل

  سلام داداشا وخواهرا خوبین؟
  من دقیقا نفهمیدم چی شد اگه میشه برای من معنی کنید یعنی جی؟
  E/I سه از ده
  J/P هفت از بیست
  N/S شونزده از ۲۰
  T/F نه از بیست
  ممنون میشم اکه جواب دین
  قربونتون 🙂

  1. نازنین زینب اسماعیل زاده

   سلام امیدوارم در این روز های کرونایی سال خوب و بدون بیماری داشته باشید.
   ببینید اقا ابولفضل این اعداد یعنی شما از فوق احساساتتون انقدر بهره گرفتید و شامل شدید.
   مثل یک امتحان که شما از ۲۰ مثلا ۱۷ شدید.
   این تست شخصیت شناسی و یعنی شما احساس های عاطفی و شهودیتون بیشتره.
   منم اولش اینطوری بودم بعد بهش پی بردم.
   امیدوارم که تونسته باشید به شخصیتتون پی برده باشین.

   برای همه عزیزان هم ارزوی سلامتی و تندرستی دارم.

 7. نیکو

  به نظرمن یکی از ایرادات این تست این است که اولا بعضی از سوالات با هم ارتباط دارند و به همین دلیل می توانند تقریبا جواب یکسانی داشته باشد ثانیا جواب بعضی از سوالات الزما نمی تواند الف یا ب باشد برای خودمن جواب ترکیبی از الف و ب بود و من ترجیحا یکی را انتخاب کردم ثالثا بعضی از سوالات لازم بود که جواب سومی هم داشته باشند چون مثلا درمورد خودم دربعضی از مواقع جواب نه الف بود نه ب بلکه گزینه سومی بود که وجود نداشت

   1. farnaz

    بله دقیقا توی مردها خیلی کمه اما توی خانوما زیر یک درصد امکان intj شدن هست . منم intj هستم و شاید یکی از دلایلی که دوست هام خیلی کمن همین تیپ شخصیتی باشه. دخترا اکثرا احساسین درست برعکسه من ک تحت هر شرایطی بازم منطقی ام . 🙂

 8. mon

  عالی بود ممنون
  دوستان تیپ شخصیت شما اسمی مخفف انگلیسی دارد که با کلیک بر روی کادر سرخ میتوانید خصوصیاتتون رو مشاهده کنید

  1. زهرا

   مال من که نصف درست بود نصف غلط گفت که به کارهای مدیریتی علاقه دارید و موفقید خوب درسته ولی نوشت شغلی که برام خوب نیست روانشناسی در حالی که من عاشق روانشناسیم و به خاطر همینم انسانی برداشتم تا روانشناس بشم و تستمم ESTJ

 9. ناشناس

  سلام من از سایتدیگه که آزمون دادم درصد N و S ام نزدیک هم بود یعنی ۵۱ به ۴۹ اگر چه بیشتر سمت N یعنی رویا پرداز هستم بیشتر اوقات طبق شرایطی که در اون قرار دارم عمل میکنم . نتیجه آزمونم هم یکی درومد با اون سایته :ENTJ اما یک سری از خصوصیات ENTJ هارو مثل اینکه نمیتونن خودشون رو به جای دیگران قرار بدن تا احساساتشون رو درک کنن رو ندارم یعنی میتونم این کار رو بکنم و همچنین یک سری از خصوصیات ENFJ هارو هم دارم. الان با این توصیفات میشه کمکم کنید تیپ شخصیتیم رو پیدا کنم؟گیج شدم ..یعنی الان من EXXJ هستم؟ خواهشا کمک کنید

 10. مرضیه

  بنظرم هر فردی یک سری قابلیت هایی منحصر به فردی داره ،ما با پیدا کردن نقاط قوت خودمون میتونیم قابلیت هامون رو بیشتر بشناسیم

 11. taha

  سلام
  یه سوال غیر مرتبط!
  اون دکمه قرمز رنگ بالا که روش نوشته تست mbti چطوری کار می کنه که بعد از کلیک دقیقا اسکرول می کنه به ابتدای تست.
  اگه ممکنه روشش را برام ایمیل کنید.
  مرسی

  1. امین آرامش

   در نتایج، تیپتون به شما اعلام میشه و بعد از اون، باید روی لینکی که بهتون نشون داده میشه کلیک کنید تا توضیحات کامل در مورد تیپ خودتون رو بخونید

 12. Diana

  عالیییییییییی!…..
  نتایجی که برام اومد دقیق دقیق چیزیه که هستم و این باعث میشه کاملا به این نوع تست اطمینان کامل داشته
  باشم. معرکست!

  1. حسن پور

   سلام و وقت بخیر
   بنده برای یه تحقیق علمی به یک تست فارسی mbti نیاز دارم، لطفا امکانات ارتباط با جنابعالی رو از طریق ایمیل به بنده ارسال میکنید؟
   تشکر

 13. Bir kes

  Istp
  دخترو پسرم نداره
  وقتی این طرز فکرو داری، یعنی istp نیستی
  من نمیدونم کی اولین بار مشاغل رو زنونه مردونه کرده

 14. ali

  🤣🤣🤣به نظر من هیچ کسی نمیتونه کسی رو شناسایی کنه یا نقدش کنه یا روانشناسی یا حالا هرچی شما روش اسم میزاری( انسان ها در یک چهار چوب اخلاقی زندگی یا….
  نمیکنن هر لحظه امکانش هست که تعقیر رفتار بدن
  اینجا ایران عزیزایه من اینا مال همون خارجیاس 🤣🤣🤣

 15. یسنا

  سلام خدمت همه ی کسانی که مثل من بین دوراهی شغل آیندشون موندن. تیپ شخصیتی من ENFP بود و شغل هایی که تو این تست بهم معرفی شد((بازیگری_کارگردانی_طراحی لباس و…)) دقیقا همون هایی هستند که من عاشقانه بهشون علاقه دارم. کاملا تست درستی هستش. ممنون از سازنده ی گرامی🌹🌹سپاس فراوان

  1. ریحانه

   من INFP بودم
   شغل هایی که گفت مناسب من هستن
   نه تنها مناسب بلکه مورد علاقه منم هستن
   شغل هایی که گفت برای من مناسب نیستن
   حتی علاقه ای بهشون نداشتم
   و درمورد شخصیتم همه چیز درست بود
   ممنون از تست خوبتون

 16. دینا

  به همین دلیل مشاغلی در زمینۀ کارآفرینی که متنوع هستند و با چالش‌های زیادی روبرو هستند، میتونه مورد علاقۀ تیپ شخصیتی ENTP باشه. این تیپ در شغل‌هایی مثل برنامه‌نویسی، علوم کامپیوتر، پژوهشگری و … که نیاز به یادگیری مطالب متنوع و استفاده از مهارت‌های فکری و حل مسئله داره، بسیار خوب هستند.

  اصل به علوم کامپیوتر علاقه ندارم و برای ساله ایندم هم هیچ نظری ندارم برم کدوم رشته ای لطفا کمک می خوام برای انتخاب رشته ای ایندم

 17. Sama

  هر شغلی که برام جالب نبود و بهم معرفی کرد وهر شغلی رو که دوس دارم گفت به درد نمیخوره.الان تکلیفم چیه ؟فک کنم الکیه….

 18. Farzane alizade

  سلام دقیقا اون شغلهایی که برای من نامناسب گفته بود رو بیشتر دوست دارم و مطمعنم که توو اونا موفق ترم

 19. آناهیتا

  واقعا برام عجیبه که جایِ اینکه توی گوگل و با تحقیق اطلاع کسب کنید، فقط این زیر سوال کردید که فلان چیز در اومدم، چیکار کنم؟
  خب یکم به خودتون زحمت بدید و اطلاعات کسب کنید یا کلا تست نزنید وقتی حوصله ی تحقیق درباره ی تایپِ خودتون رو هم ندارید.

 20. آناهیتا

  واقعا برام عجیبه که یکم اطلاعات درباره تست ندارید و جایِ اینکه توی گوگل و با تحقیق اطلاع کسب کنید، فقط این زیر سوال کردید که فلان چیز در اومدم، چیکار کنم؟
  خب یکم به خودتون زحمت بدید و اطلاعات کسب کنید

  1. Steve

   دختر پسر نداره منم ISTP هستم و پسرم.ببین چی هستی!خوشت میاد و درسته؟تقویتش کن.خوشت نمیاد؟تغییرش بده.

   1. Entp

    خداکنه همه ی ما entp ها دوره هم جمع بشیم و همو پیدا کنیم تا دنیارو اصلاح کنیم. حیف که هیچ گروهی نیست.

  2. آناهیتا

   منم ISTP هستم
   البته من سایت های زیادی این تست رو قبلا زدم و
   همیشه ISTP در اومدم
   شما اول برو سایت های دیگه و با سوالات متفاوت تست رو بزن، بعد اگر همین جواب در اومد، اینو بدون که این تایپ تا حدودی مردونه است و جامعه ی آماری هم حاکی از اینه که تعداد مردان این تایپ خیلی بیشتر از زنانش هست.
   زنانِ این تایپ کشش دارن به کارای مردونه

   خودِ من به ور رفتن به ماشینم و سرک کشیدن تویِ کار مکانیک و گرفتن پنچری ماشین و تعمیرات وسایل و اینجور کارا از اول علاقه داشتم و سالها بعد این تست رو پیدا کردم و زدم و فهمیدم چرا اینطوری بودم.

   1. یک آدم

    چرا همچین فکری میکنی؟؟
    تو هم حتما جز کسایی هستی که فکر می‌کنی کار های مکانیکی و برق و.. مهندسی مردونه اس؟؟؟؟

    حتما گلدوزی و فرشبافی و… مردونه است خب عزیزم طرز فکرت را درست کن

  1. Nik

   خیلی ممنون از دوستان من چندین بار در سایت های مختلف این تست رو دادم و فقط یک بار lntp در اومد اما بقیه lstp بودن و من بیشتر به ای اس تی پی مایلم.من علاقه به چیزای فنی دارم اما شرایط…

 21. Farnoosh

  سلام من ۱۶ ساله و موقع تعیین رشته است من نمی دونم واقعا چی میخوام هر زمان ی چیزی میخوام ولی چند وقته به تئاتر و بازیگری علاقه پیدا کردم ولی با اینکه تو عمرم تئاتر نرفتم ولی از برگی عاشق فیلم و سریال بودم هرنوع غیر از مستند و ترسناک ولی نقاشی که اصلا و چیزهای هنری سلیقه درخشانی ندارم که برم رشته هنر همه اصرار میکنن برم تجربی که مثلا درآمدش خوبه و آینده داره ولی من شغلای هیجانی دوست دارم گفتم برم رشته انسانی که حداقل با دوستم که عشق ادبیاته باشم و بعد کنکور هنر بدم نظرتون برم؟

  1. فاطمه

   سلام ! من رشتم انسانیه و الان یازدهمم
   بهت توصیه میکنم اصلا به خاطر این و اون نری…
   یعنی در واقع ازت خواهش میکنم به خاطر این و اون با ایندت بازی نکن
   مهم نیست میخوای کنکور چی بدی اگه هر رشته ای بری که دوست نداری انگار سه سال تو جهنم زندگی کردی حتی اگه کنار بهترین دوستت باشی…ولی…اگه درسای انسانی رو دوست داری قطعا متعلق به این رشته ای…
   اگه درباره ی کاری که میخوای کنی شک داری برو با دوستت مدرسه ای ثبت نام کن که هر سه رشته رو داره
   اول برای تجربی بعد برو انسانی بعدم برو ریاضی هر سه تا رو امتحان…در اخر هر کس متعلق به یکی از این سه رشتست….
   یه چیز خیلی مهم تر اینکه:
   جواب ازمون پایا که مدارس میدن خیلی مهمه در واقع اولویت اول و دوم اون ازمون درست ترین تصمیم برای انتخاب رشته هستش.

  2. marjan

   سلام عزیزم من موقع انتخاب رشته خودم اشتباه بزرگی کردم و دقیقا بر خلاف اون سمتی که علاقه داشتم رفتم تئاتر و بازیگری علاقه ی خیلی هاست نه اینکه بهت بگم نداشته اش متاسفانه رشته ای که خیلی به شانس و حمایت داره توی اینترنت خیلی سرچ کن در مورد سینما و .. به خاطر این که فکر میکنی به این رشته علاقه داری تو این راه نرو که وسط راه سرخورده بشی و چون همه میگند برو تجربی تحت تاثیر قرار نگیر هر کاری همه میکنند شاید یه سپر امن برای شکست نخوردن باشه ولی هیچ پیروزی هم به بار نمیاره کسایی که میخواند مثل بقیه به جایی رسند به هیج جا دست پیدا نمیکنند چون هر کسی که موفقه به شیوه ی خودش بازی رو برده البته که بازی هم برد داره هم باخت نه منطق نه احساس هیچ کدوم به تنهایی باعث نمیشه تصمیم درستی بگیری بلکه جفتش کنار هم میتونه کمکت کنه

  3. AnA

   سلام
   ببین بنظرم رشته ای رو برو که فکر میکنی میتونی رویاهاتو باهاش بسازی
   من خودم وقتی انتخاب رشته کردم و اومدم این مدرسه ای که الان توشم هیچ دوست صمیمی ای نداشتم
   اما به مرور هم عادت کردم به فضاش هم دوستای خیلی خوبی پیدا کردم
   بخاطر دوستت آیندتو تباه نکن
   اگه میبینی نمیتونی انتخاب رشته کنی توی اینترنت یه عالمه تست شخصیت شناسی هست
   اونارو بده ببین چی میارن برات
   و اینو بدون که رشته ای که انتخاب میکنی تمام آیندتو شامل میشه
   و اگه درس خوندن اذیتت میکنه و نمیتونی زیات وقت بذاری بذاش بهت پیشنهاد میکنم سراغ رشته های تجربی و ریاضی و انسانی نری چون خیلیارو دیدم که توی یازدهم واقعا بریدن
   در کل سعی کن منطقی تصمیم بگیری و همه ی جوانب رو بسنجی
   موفق باشی

  4. tintin

   ببین یه هدف انتخاب کن چون بعدش پشیمون میشی به دوست و این چیزا هم واقغا اهمیتی نده و هر چیزی رو که دوست داری انتخاب کن و دنبالش برو

  1. آناهیتا

   Infor چیه عزیزِ من
   I N F در اومدی و چهارمین آیتم رو نصف، نصف زدی
   P or J در اومده
   یعنی معلوم نیست P هستی یا J
   Or میشه یا به فارسی
   تست شخصیت شناسی که خوب و بد نداره
   لطفا یکم درباره تست بیشتر اطلاعات بدست بیارید که این سوالات رو اینجا نپرسید و خودتون متوجه بشید تستی که زدید چی هست.

  1. شین

   منم همینم!
   خوب و بد نداره شخصیتته دیگه!
   جالبیش این بود شغل متناسب با این شخصیت دندونپزشکی زده بود من خودم دانشجو دندونم ! شاد شدم!

  2. احسان

   سلام من شخصیتم intj هی سعی میکنم خودم تغییر بدم اما باز هر بار آزمون میدم intj درمیاد چی کار کنم تغییر کنم؟

 22. دکتر مهندسی که عاشق ادب و هنر بود

  زندگی من از ۴ سال قبل و بعد از انجام این تست به دو بخش تقسیم شد: قبل از اینکه بفهمم INFJ هستم و بعدش… قبلش فقط فکر میکردم متعلق هستم به بیت : سرم به دنیا و عقبی فرو نمی آید… تبارک الله از این فتنه ها که در سر ماست… ۴ ساله که فهمیدم این حالت هم هویتی داره و شرایط رشدی داره و حالم از این حالت خوشه… خودم رو بخاطر من بودن سرزنش نمیکنم

 23. مهشید

  سلام
  من که تست دادم ENTJ برای من در اومد
  من الان سال نهم هستم
  و واقعا گیج شدم
  که چه رشته ای رو برم
  که با توجه به توانایی هام بتونم پیشرفت کنم
  اگه کسی بتونه راهنماییم کنه خیلی ممنون میشم

  1. K_k

   Entp برای من اومد بعد من عاشق شغل چشم پزشکیم اما جزو شغل های نامناسب بود برام یعنی من اشتباه میکنم ؟؟؟؟

 24. الهه

  سلام من intpهستم عاشق اختراع و اکتشافم وهوش خوبی دارم اما اگر یه روزم بی اکتشاف یا تحقیق یا اختراع بگذره حالم بد میشه و افسرده میشم متاسفانه خانواده ی دارم که حتی کار کردن دخترو بد میدونن الان به زور دارم کار میکنم و قرار با مقدار کمی پولم یه رشته اموزشیو دنبال کنم من نمیدونم کسی که تیپ شخصیتیش مثل منه و مشکلات منو داره باید چی کار کنه من روز به روز دارم درونگرا تر میشم الان فقط تونستم داستانای علمی تخیلی بنویسم نمیدونم باید با این افسردگی چی کار کنم امکان بورسیه در مقطع لیسانس هم نیست

  1. dariush

   ادم های بزرگ در دل شرایط سخت به وجود میان پس اگه شرایط سخت ادامه بده و کم نیار تا به چیزی که میخوای برسی

 25. علی فولادی

  سلام مرد۳۲ ساله متاهل هستم با ۲ فرزند شغل فعلی من فروشندگی کیف و کفش هست در کارم موفق هستم و با تجربه اما از شغلم رضایت ندارم و انگیزه ای ندارم دیپلم الکترونیک دارم و فوق دیپلم تربیت بدنی نتیجه تست ام ISFJ هست چه شغلی به نظر شما برام خوب هست و میتونم در اون موفق و پُر درآمد باشم البته مدرک آشپزی درجه دو هتل رو هم ۳ ماه پیش گرفتم البته آشپزی بلدنبودم ولی بفکر راه اندازی یک رستوران بودم به همین خاطر رفتم دوره رو در غنی حرفه ای دیدم و البته نه با نمره خوبی ولی مدرک م رو گرفتم ولی فهمیدم که استعدادی ندارم کلاً میزان یاد گیریم بابا و سریع هست . به نظر شما چکنم؟

  1. Hosein

   سلام عزیزان
   تست جالبی بود تقریبا دقیق بود نتیجه تست من ENTJبود
   کار الانم نتورک هست(بازاریابی شبکه ای)
   هم از کارم راضی هستم هم از آینده کاری که در پیش دارم
   یه توصیه به عزیزانی که دنبال کسب کاری هستن که نه تخصص نه مهارت نه پول نه پارتی ازشون بخواد تازه از اون مهمتر یه نفر دلسوز و راهنما هم داشته باشن حداقل یک هفته با سیستم نتورک مارکتینگ آشنا بشن و اطلاعات بگیرن.شرکت مهم نیست تیمی که قراره شمارو حمایت کنه رو تو اولویت قرار بدین.آگاهانه برای آیندتون تصمیم بگیرین زندگی تون رو دست کسانی ندید که یک ساعت درمورد آینده خودشون فکر نمیکنن
   ایران
   جهان
   خلیج فارس
   یا حقMiliyarder2020

 26. مهدی

  سلام و عرض ادب، من پذیرفته شده آزمون قضاوت و وکالت هستم و ظاهرا تیپ شخصیت ESTJ رو برای این کار مدنظر دارن؟ درصورت تایید شما چطور میتونم خودم رو از این نوع تیپ نشون بدم و باید کدام گزینه هارو زد؟ ممنون میشم راهنمایی بفرمایید.

 27. مهدی

  ضمن سلام و عرض ادب، من پذیرفته شده آزمون قضاوت و وکالت هستم،برای رسیدن و موفقیت در گزینش مراحل بعدی و نشان دادن نوع شخصیت ESTJ باید به چه سبکی و کدام گزینه هارو زد؟ آیا این نوع شخصیت مناسب این شغل است؟ ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

 28. بهاره

  سلام. من تو این تیپ های شخصیتی به مشکل بر خوردم. تو این چند باری که این تستو دادم ، جوابش بین intp, intj با infjو infp متغیر بوده. هرچند دو تای آخر کمترین تطبیق رو با شخصیت من داره ، ولی الان من یکم گیج شدم. چطور میتونم اونی که دقیقا شخصیت منو میگه رو پیدا کنم ؟

  1. امین آرامش

   توی اون صفحه که نتیجه اومد، لینک مطلب تحلیل تیپتون هم بوده.
   اگر نخوندید، تیپتون رو گوگل کنید. مثلا تیپ شخصیتی ENTJ. احتمالا جزء لینکهای اول، مطلب مرتبط از همین سایت رو خواهید دید.

 29. عرشیا

  با سلام من یبار تو یک سایتی تست دادم و INTP و خیلی بهم شباهت داشت و یبار هم در همین سایت تست دادم و ENTJ شدم که ۱۰ درصد شباهت داشت تو یک سایت دیگه هم ENTA شدم بنظر شما ازکجا بفمم کدومم /:

  1. Maryam

   من تست mbti رو تو سایتهای مختلف، در زمان های مختلف، با فاصله زمانی های زیاد از هم، دادم
   نتیجه همشون یکی شد
   بهتره با توجه به واقعیت و با دقت زیاد این تست رو بدی تا بهترین و نزدیک ترین نتیجه رو بگیری

 30. م

  سلام
  ببخشید یک نسخه دیگه از این آزمون تو سایت ایران ذهن بود که نمره فرد تو یک محدوده دیگه میداد. من به اون ازمون احتیاج دارم و اینکه دقیقا میزان درونگرایی و یا برونگرایی رو با عدد بدونم. چرا نسخه ای که شما گذاشتید با اون نسخه فرق میکنه؟
  اون سوالهاش سه گزینه بود و محدوده نمرات فرق میکرد.

 31. Artemis

  با این که تو ویدیو گفته بود دندانپزشکی مناسب ENTP نیس ولی من معتقدم که یک ENTP قادر به انجام هر کاری هست😁😁😁😁💪💪

 32. 98

  به نظر من هیچ تستی نمیتونه کلیه جنبه های شخصیتی افراد(که غیر از ذات انسان به شرایط محیطی وفرهنگ ومذهب و.. بستگی داره )رو تحت پوشش قرار بده …منظورم جزئیات نیست …
  حتی کلیات رو هم نمیتونه شامل بشه …
  روح آدم بی نهایت لایه لایه اس وبرچسب زدنی نیست علاوه بر اینکه مدام در حال تغییره …
  حالا اینجا بحث کلیاته …بازم بعضیراز کلیات مهم نادیده گرفته شده مث فرهنگ !
  اگر یه تست شخصیت شناسی که مسائل فرهنگی رو هم در بر بگیره باشه ( مثلا فرهنگ ایرونی مسلمون) به نظرم واقعی تر خواهد بود…آخه وقتی مثلا یه نفر تو مذهبش عنصری به نام حیا تعریف شده که در هر فرهنگی خجالت ونداشتن اعتماد به نفس تعبیر میشه !!
  چطور یه نکته ای که از نظر خودش مثبته در شخصیت شناسی نقطه ضعف به حساب میاد ؟!!!

 33. F

  سلام دوستان
  من چندوقته دارم جلسات مشاوره ی استعدادیابی شرکت میکنم که خیلی باعث شده خودمو بشناسم و علاقه و استعدادواقعیمو پیداکنم.قیمت جلسات هم به نظرم مناسبه.درضمن برای هیچ سنی استعدادیابی دیرنیست حتی اگه پدر یا مادرباشی…
  اگرکسی دوست داشت شرکت کنه به من پیام بده تا شماره تلفن بهشون بدم..۰۹۳۵۹۲۲۹۳۵۷

 34. MELIKA

  من واقعاا سوالارو با دقت و صداقت جواب دادم.تیپ شخصیتی من رو ISTJ معرفی کرد.حدود ۵۰ درصد خصوصیتایی که گفت رو داشتم.ولی نصفشو نه.مثلا اینکه من اصلا آدمه منظمی نیستم.میشه بیشتر راهنمایی کنید؟؟

  1. مهشید پرچمی

   سلام؛ ممنون از توجهتون.
   در تست mbti چهار مولفه سنجیده میشه و ممکنه شما در یک یا چندتا از اونها به متوسط نزدیک باشید مثلا در طیف برونگرا-درونگرا فقط کمی درونگرا باشید و هم خصوصیات برونگرایی و هم درونگرایی رو تا حدی در خودتون ببینید و به این صورت نیست که همه افراد یک خصوصیت رو تا حد ۱۰۰% داشته باشند.
   البته کسانی هم هستند که مثلا در برونگرایی نمره ۹۰ یا ۱۰۰ درصد میگیرند که تمایل بالاشون به یک جهت رو نشون میده.
   به علاوه مولفه نظم به چند چیز برمیگرده؛ یکی منظم بودن محیط دور و برتون، یکی نظم داشتن زمانی در انجام کارها و برنامه ها و همینطور داشتن تصویر روشن از مسیر آینده، اعتقاد به نظم و ساختار اجتماعی و …
   شما ممکنه در چند مورد از اینها امتیاز بالایی گرفته باشید و در موارد دیگه آنچنان هم منظم نباشید.

 35. Pari

  تیپ من istj هستش و واقعا در مورد من درسته حتی شغل ها هم اونایی هستش ک بهشون علاقه مند هستم ممنونم از سایت خوبتون

 36. سودا

  سلام من دختر ۱۷ ساله ای هستم که به کارهای هنری مثل آشپزی خیاطی گل‌سازی ویترای بوم کاردستی پرورش گل و…علاقه زیادی دارم. شدیدا دوست دارم پیانو یادبگیرم و همچنین گیتار.اهل موسیقیم. برعکس خیلی ها که دوست دارند به جاهای خیلی رویایی برسند،گاها فکر میکنم دوست دارم زندگی باآرامش و باعشق و سرزندگی و هنری و غیرتکراری داشته باشم
  همچنین دوست دارم بیش تر تو خونه باشم و گاها بادوستام . از بچه ها خوشم میاد و فکر میکنم واقعا مادر خوبی بشم.ولی مادرم میگه چون درست خوبه تومدرسه تیزهوشانی خوب بخون پزشکی دربیا و پول تو اونه و آینده ازدواجتم خوب میشه ولی من دوست ندارم پزشک شم و از صبح تا شب بیرون کار کنم .دوست دارم به کارهای مورد علاقم برسم و آرامش داشته باشم
  لطفا راهنمایی کنین . خیلی بابت این اختلاف سلیقه خودم ومادرم درگیرم و همش ناراحتم . خیلی ممنون

  1. نگین

   چه جالب همه علایقت مث منه با این تفاوت که من راه خودمو رفتم و الان رشتم گرافیکه چون علاقه داشتم به حرف کسی گوش ندادم و علاقمو انتخاب کردم اما الان بخاطر هزینه زیادش توش موندم امیدوارم باعث نشه علایقمو ول کنم

  2. یارا

   تو عین خود خود منی….منم عاشق گیتارم وبراش کلی صحبت کردم تا اجازه دادن کلاساشو برم…توم بسته به پدر ومادری که داری باید برای رسیدن به چیزی که میخوای سختی بکش….ولی واقعا اگه پزشکی رو دوس نداری الکی مختو تو اون رشته نذار…من خودم رشتم ریاضیه درسامم بد نیس..همه دوس دارن مهندس بشم ولی خودم میخوام روانشناس بشم و میشم …تمام

  3. آرشین

   هرگز بخاطر پول نرو پزشکی. زندگی تو به خودت بستگی داره . شغلی که بهش علاقه نداشته باشی پیرت میکنه. مخصوصا پزشکی که سختی های خودشو داره

  4. پرنس

   سلام این خیلی خوبه اما باید بیشتر به اطرافت توجه بکنی راهنمایی بیشتر خواستین در تلگرام به ادرسperanse20در خدمتتون هستم.موفق باشید.

  5. شایان

   سلام سودا جان من دقیقا مشکل تو برام داره پیش میاد مادرم به شدت اسرار میکنه که تجربی بخونم ولی من ادمی نیستم که برای کنکور روزی ۶ ساعت بخونم از این طرف عاشق هنرم به شدت عاشق موسیقی و خوانندگی بازیگری نقاشی هستم و خودمم یک ساله که گیتار میزنم اما از طرف فامیل همه تحت فشار قرارم میدن که تجربی بخونم اما من نمیخوام

  6. ناشناس

   کاریو که دوس داری انجام بده…تو فقط یکبار زندگی میکنی و فقط یکبار میتونی بااین انگیزه و جدیت راهتو دنبال کنی اگر واقعا به هنر علاقه داری هنر بخون
   هیچ ظلمی بالاتر از این نیست که توی دانشگاه رشته ای رو بخونی که هیچ علاقه ای بهش نداری پس سعی کن از عمرت استفادع ی مفید کنی.
   مطمئن باش هیچی برای خانوادت مهمتر از موفقیت تو نیست و تو میتونی با درس خوندن در رشته ی مورد علاقت و بعدها به امید خدا با شروع به کاری که دوس داری بهشون این موفقیت رو هدیه بدی
   موفق باشی

  7. marjan

   من بهت پیشنهاد میکنم رشته های مختلف هنری مختلف رو با هم تجربه کنی مثلا فوتو گرافی یک رشته ی ترکیبی جدیده که هم جذاب و پر از هنرهای مختلفه البته این رشته توی دانشگاه هست و اینکه اگه به موسیقی هم علاقه داری در کنار یه رشته دیگه به اونم بپرداز تا بتونی روحیه تنوع طلبی که سرشار از عشقه به هنر و زیباییه را سیراب کنی و ارامش داشته باشی

  8. آناهیتا

   من مامایی خوندم دانشگاه آزاد، واحد تهران پزشکی، ۳۲ سالمه،
   ISTP هستم
   اصلا هم راضی نبودم حینِ تحصیل و الان

   خودم عشق پزشکی بودم، اما قبولیش واقعا سخته و جُز هوش، همت بالا می خواد،
   چون ماماها حق مطب و نسخه دارن و هر کاری که یه پزشک عمومی بتونه انجام بده (به جُز تخصص گرفتن) رو یه ماما هم می تونه انجام بده، راضی به خوندن مامایی شدم.

   اما بعد ها متوجه شدم کاری که روزی با تعداد زیادی آدم سر و کار داره به درد من نمی خوره و حوصله ناله شنیدن و مریض دیدن رو ندارم و اگر IT می خوندم، خیلی موفق تر بودم، هیچ علاقه ای هم به کار با رشته ام ندارم.

   الان همه صِدام میکنن خانم دکتر، اما این کلمه دیگه هیچ جذابیتی برام نداره.

   خواستم نکاتی رو به دوستان عزیزی که خودشون یا خانواده شون عشق پزشکی دارن، و اصرار به رشته ی تجربی دارن عرض کنم:

   اول بدونن قبولیه پزشکی کار هر کسی نیست و بیشتر از هوش نیازمند جدّیت و تلاش و همتِ بالاست.

   دوم اینکه شما روحیه ات هم باید متناسب با همچین رشته ی خشنی باشه، چون دائم افرادِ مریض و ناله و درد می بینید، فکر نکنید شما یه فرشته میشید که میتونه به همه کمک کنه، به اینم فکر کنید که چقدر مرگ خواهید دید و یا اینکه گاهی باید هم زمان با ناله های مریض، کارهای درمانیه خشن انجام بدید.

   سوم اینکه پزشکی فقط روپوش سفید پوشیدن و نسخه نوشتن که دیدید، نیست و بسیار زحمت داره و روحیه ی مقاومی می خواد، چون رشته ی خشک و خشن و پر زحمتیه (دوستان، پر زحمت با سخت فرق داره، سختیش جایِ خود، پر زحمتیش هم جای خود)

   چهارم اینکه محیط تحصیلیتون و بیمارستان که طول تحصیل میرید، مثلِ مراکز نظامی باهاتون برخورد می کنن، یعنی برخورد تند و جدی، به درد کسایی که حساس و زود رنج هستن نمی خوره.

   پنجم اینکه واقعا به علاقه تون نگاه کنید، نه اینکه مردم برا چه رشته ای به به و چه چه می کنن، آیندتون رو تباهِ عنوان نکنید که عنوانِ بی عمل مُفت نمی ارزه (منظورم مدرکی که بگیرید و علاقه به کار باهاش رو نداشته باشید، هست)

   ششم اینکه به طمع پول سراغ این رشته نرید هرگز
   چون تا به درآمدزایی برسه در بهترین حالت ۱۰ سال معطلی داره، ۷ سال پزشکی اگر یک ترم هم عقب نیفتید، ۲ سال طرح تا مدرکتون رو بهتون بدن، ۱ سال هم تا ببینید چیکار کنید که پول در بیارید،
   پزشک عمومی هم حقوق و درآمد آنچنانی نداره و کلِ فارغ التحصیلای دانشگاهمون یا ۳ سال خوندن و آزمون دادن برا تخصص تا بلاخره یه چیزی قبول بشن، یا در حالِ تزریق ژل و بوتاکسن برا در آمد

   شهریه رشته ی پزشکی دانشگاه آزاد خیلی سنگینه، این نکته هم در نظر بگیرید.

   هفتم اینکه بعد از قبولی تویِ رشته های پزشکی و پیرا پزشکی، شما ۶ روز هفته و بعد که کارآموزیای بیمارستانتون شروع بشه، گاها شب ها و جمعه ها هم درگیرید و ساعاتی که دانشگاه و بیمارستان هستید، بیشتر از چیزیه که مدرسه بودید.

   هشتم اینکه بر خلافِ تصورتون که پزشکی کارِ خیلی شیکی هست، باید بگم که کلِ رشته های پزشکی و پیرا پزشکی همراه با آلودگیه و اجتناب از خون و ادرار و استفراغ و غیره ممکن نیست چون دورانِ دانشجویی هم بیمارستان باید برید و همه کار باید انجام بدید تا در مواقع ضروری بلد باشید.

   لطفا جذب ویترینِ ظاهریه مشاغل یا عنوان پزشک و وکیل و مهندس نشید و حتما با کسانی که فارغ التحصیل اون رشته هستن مشورت کنید.

 37. ناشناس

  خانم پرچمی خسته نباشید
  شاید تکراری بشه ولی برای تشکر و قدردانی لازمه بگم، از مقاله تون بخاطر توضیحات کامل ،بخش بندی بودن
  ،آوردن مثال، معرفی لینکهای آزمون و سبک نوشتنتون استفاده کردم.سپاس از شما
  از آقای آرامش هم بخاطر فراهم نمودن این بستر سپاسگزارم.

 38. فربد

  من ENTJ شدم واقعا هر چی گفت درست بود . هم علایق هم استعداد هام . اون هایی ک میگن جواب تست با شخصیتشون در تضاد بود احتمالا هنگام انجام تست خودشون گول میزدن و جواب هایی رو ک قشنگ تر بود انتخاب میکردن نه جواب هایی ک نزیدک شخصیتشونه

 39. سحر

  ویژگی هایی که برام بیان کرده بود درست بودن اما شغل های مناسبی که گفته بود شغل هایی بودن که ازشون متنفرم یا اینکه اصلن یه درصد هم بهشون فک نمیکنم که بخوام در اینده به اون شغل بپردازم
  من به ورزش علاقه دارم و والیبالیست حرفه ای هستم اما نمیدونم میتونه برام شغل مناسبی باشه که بخوام تو مسابقات فراملی شرکت کنم یا باید تو همین مقطع مسابقات کشوری والیبالم رو ادامه بدم و در اخر تو همین مقطغ تمومش کنم (تیپ شخصیتی من INTP هست)

 40. Nazanin

  من چندمین باره تست mbti میدم.خوشبختانه این دفه هم «INTJ» درومد.٨٧.٠٩٪‏ چیزایی که درباره INTJ گفته شده با من منطبق بود.اون ١٢.٩١ درصده دیگرو شک دارم.فقط شک!

 41. محمودرضا عارفيان

  تست من ESTJ درآمد وبسیار متعجب وحیران شدم چون من دندانپزشکم ویکی از شغل های پیشنهادی این تست برای من دندانپزشکی بود.

 42. محمودرضا

  تست من ESTJ درآمد وبسیار متعجب وحیران شدم چون من دندانپزشکم ویکی از شغل های پیشنهادی این تست برای من دندانپزشکی بود.

   1. Saba

    میشه لطفا بگید از شغلتون در حال حاضر راضی هستید یا نه؟؟
    چیزی هست که اذیتتون کنه در حدی که بخواید به عقب برگردید و رشته ی دیگه ای رو انتخاب کنید؟
    من دختر ۱۶ سالم که تو رشته تجربی تیزهوشان تحصیل میکنم… تستم ENJI هست و کاملا هم درسته… ولی مشاغلی رو که پیشنهاد داده اصلا مطابق علایقم‌نیست… از طرفی خانواده شدیدا میخوان که من یه دندانپزشک موفق بشم و تو این راه هر کاری برام میکنن…
    چند ماهیه که خیلی اشفته ام… واقعا میخوام خودمو بهتز بشناسم و ببینم علایق و استعدادام چین…
    گاهی اوقات میگم تنها خواسته من خوشحال کردن اوناست پس اصلا چرا دنبال چیز دیگه ای هستم و تنها کاری که باید بکنم درس خوندن و ازمون و نهایتا قبولی با یه رتبه خوبه و تمام….
    اما وقتی به این فکر میکنم که نکنه تو ۳۰ یا ۴۰ سالگی تازه بفهمم زندگیم اونطور نیست که میخاستم… همه افکارم بهم میریزه…
    کی پول دوست نداره؟؟؟ کی زندگی لاکچری و سفرای متعدد و موقعیت اجتماعی خوب نمیخواد؟؟؟
    حتی اگه ببینی تو این جامعه بیشتر مردم دنبال همین چیزا میگردن و اگر تو داشته باشیشون خب بهتر از طرف جامعه پذیرفته میشی….
    لطفا اگر کسی میتونه کمکی بکنه بگه… ممنون

    1. Fatm

     سلام .من هم در بسیاری از جهات خصوصیات شمارو دارم. من ۱۶ سالمه و در مدرسه نمونه دولتی رشته تجربی تحصیل میکنم . اما چند وقتیه خیلی به اینده فکر میکنم و این باعث شده روی درس خوندن تمرکز نداشته باشم .
     من احساس میکنم هدفم رو نمیتونم تشخیص بدم و از این بابت خیلی ناراحتم.
     برام جالب بود که کسایی مثل من هم هستند.

  1. پرکی

   سلام میخواستم بگم من نمیدونم واقعا الان چیکار کنم ۱۹سالمه الان ۴ترم دارم ادبیات عرب میخونم ولی علاقه خاصی بهش ندارم خودم دوس دارم برم رشته هایی که مربوط ب جامعه افراد باشه ولی میگن چون بازار کار نداره نمیتونم برمم خودمم موندم چیکار کنم

 43. آرزو

  ESTJ خود واقعی ام رو گفت عالی بود فقط در انتخاب شغل خیلی دوست داشتم زیر شاخه پزشکی رو بخونم که دندانپزشکی بهش اشاره کرده ولی قسمت نشد .عالی بود مرسی

  1. فائزه

   منم ESTJ شدم و جالبه که منم از ۱۳ سالگی فقط عاشق دندونپزشکی بودم… الان ۱۹ سالمه و هنوزم فقط دندون پزشکی رو دوست دارم…
   و تقریبا کل ویژگی هایی که برای ESTJ گفته بود واقعا توی من بود…

  1. پرنس

   ضمن سلام و وقت بخیر آبجی عزیزم.از اینکه مطالب کامل و با کارشناسی درست تهیه و تدوین شده شکی وجود نداره و همه ما ممنون زحمات بی دریغشون هستیم.و اینکه مورد بعدی من فکر میکنم شما هر چقدر به پیشرفتهاتون نگاه بکنین خیلی بهتره از اینکه به نداشته ها تون تمرکز داشته باشین .درست مثل کوهنورد ی که همه فکرش سعوده و به بالا نگاه میکنه.امیدوارم موفق باشید.از این جهت گفتم چون بنده هم پزشکم خواستن توانستن هست .آدرس تلگرام peranse20 خوشحال میشم بتونم کمکی بکنم.پیروز باشید.

 44. L

  ویژگی هایی که برام بیان کرد خوب بود اما شغل های ایده آل رو دقیقا همونایی رو گفت که ازشون متنفرم

 45. محمدحسین

  منم infj هستم و ریاضی میخونم. اولش ناراحت بودم چون هیچ مهندسی توی تیپ شخصیتی مون نیومده. ولی وقتی تست استرانگ دادم شدم جست و جوگر و دیدم که بیشتر مهندسی ها داخل این تیپ هستند?
  بنظرم در زمینه انتخاب شغل تست استرانگ بده بهتر بفهمی.

  1. ناشناس

   تا اونجایی که چند مطلب درباره تست استرانگ دیدم،تست استرانگ رغبت شغلی رو میگه نه استعداد و یا توانایی.
   باز مشاوران شغلی که اطلاعات و تجربه بیشتری درباره این تست دارن بیشتر میتونن کمک کنن.
   همینجا من هم تقاضای راهنمایی دارم.

 46. سحر

  تیپ شخصیتی من infj دراومد که به نظرم درسته و من ۴ تا ویژگی رو دارم اما شغل هایی که برای تیپ من معرفی شد در زمینه ی پزشکی و هنری بود درحالی که من دوساله دارم ریاضی میخونم. اگه کسی مثل منه یا پیشنهادی داره لطفا کمک کنه???

  1. مهشید پرچمی

   سلام؛ عذر میخوام که دیر جواب میدم، متاسفانه این پرسش رو ندیده بودم.
   تست mbti به هیچ عنوان استعدادیاب نیست و میزان موفقیت در یک رشته رو نشون نمیده، فقط خصوصیات شخصیتی فرد رو کنار شرح وظایف و محیط کار یک شغل قرار میده و میتونه تا حدی نشون بده اون شغل و محیطش به حس و حال و تمایلات شخصیتی فرد نزدیک هستند یا نه.
   به نظر من mbti رضایت شغلی درازمدت رو میتونه بیشتر نشون بده تا موفقیت شغلی کوتاه مدت.
   موفقیت شغلی در یک رشته به عوامل زیادی غیر از شخصیت مثل بازار کار رشته، داشتن آشنا و راهنما در اون شغل، استعداد و ضریب هوشی و … بستگی داره که حتی از شخصیت مهمترند.
   infj بودن به این معنا نیست که شما در رشته ریاضی موفق نمیشید؛ اتفاقا چون خودم infj هستنم و ریاضی هم خوندم میدونم که این تیپ علاقه به مباحث تئوری ریاضی و فیزیک داره و در درک عمیق مطالب تا چه حد موفقه.
   مساله اینه که به طور کلی infjها کلی نگر و علاقمند به دیدن تصویر کلی هستند و کار فنی و توجه به جزئیات براشون لذتبخش نیست، به همین دلیل کارهای فنی-مهندسی چندان براشون رضایت بخش نیست.
   اتفاقا تدریس و پژوهش در رشته های ریاضی میتونه گزینه خوبی باشه ولی مشاغل فنی، کارخانه ای یا عمرانی به تمایلات و نقاط قوت infjها نزدیک نیست و به همین دلیل در بین مشاغل این تیپ مهندسی ها نیومده.
   با این حال هر انسان یک مورد جداست و ممکنه شما به عنوان یک مهندس هم مسیر شغلی و محیط کاری رو انتخاب کنید که این کار رو براتون رضایتبخش کنه و بسیار هم درش موفق باشید.
   (منظور از مهندسی در تقسیم بندی های اینچنینی، کار با سیستم ها و ابزارهاست و میشه گفت مهندسی های کلاسیک رو شامل میشه؛ مثلا معماری، مهندسی محسوب نمیشه و آرشیتکت، شغل جداگانه ایه که تا حدی به infjها نزدیکتره. حتی نرم افزار، برنامه نویسی یا صنایع رو هم میشه گفت برای infjها مناسبتره تا سایر مهندسی ها ).

   1. علی

    سلام الان جواب تست من کی جواب میده چی میشه Ejnt???میشه بفرمایین چه شغلی برای من بهتره و موفق میشم و پولدار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *