تیپ شخصیتی ISTJ در تست شخصیت شناسی MBTI

تیپ شخصیتی ISTJ

این مطلب در مورد ویژگی‌های تیپ شخصیتی ISTJ در مدل شخصیت‌شناسی MBTI هست. بعد از آشنا شدن با ویژگی‌های شخصیت istj و مسیر شغلی متناسب برای اون از نظر MBTI، یک ویدئوی جذاب هم در مورد تیپ istj براتون گذاشتیم.

علاوه بر اینها، حرفهای خیلی مهم دیگه‌ای هم براتون داریم. حرفهایی که میتونه به شما در شناخت شغل مناسب و مسیر رسیدن به اون کمک کنه.

تا انتها با این مطلب همراه باشید.

ویژگی‌های تیپ شخصیتی ISTJ:

 • رهبرانی ذاتی هستند.
 • ترجیح میدن انفرادی کار کنند ولی در تیم هم عملکرد خوبی دارند.
 • حافظۀ خیلی خوبی در اتفاقاتی دارند که براشون افتاده و مشکلاتی که براشون پیش اومده.
 • به شواهد محکم و اطلاعات علمی اهمیت میدن.
 • سختکوش هستند و کار رو انقدر ادامه میدن تا به اتمام برسه.
 • باثبات، عملگرا و واقعگرا هستند و چندان دوست ندارند با تئوری‌ها و مفاهیم انتزاعی کار کنند.
 • دوست ندارند کاری رو انجام بدند که براشون معنادار نیست.
 • به امنیت، زندگی آرام و سنتی ارزش میدهند.
 • از تغییر خوششون نمیاد مگر اینکه نتیجۀ مثبتش رو واقعا حس کنند.
 • استانداردها و توقع بالایی از رفتار خودشون و دیگران دارند.
 • نظرهای قوی و مشخصی دربارۀ طریقۀ درست انجام کارها دارند.
 • دوست دارند نظم و ساختار بدهند و محیط منظم رو دوست دارند.
 • چندان با احساسات دیگران ارتباط برقرار نمیکنند.
 • عملگرا هستند و تقریبا همۀ اونچه در ذهنشون میگذره رو انجام میدن.

مسیر شغلی مناسب تیپ ISTJ:

تیپ شخصیتی ISTJ ویژگی‌هایی داره که به اونها امکان پیشرفت‌های شغلی زیادی میده؛ از جمله اینکه:

 1. ISTJها بسیار عملگرا هستند و هرچه رو تصمیم بگیرند انجام میدن.
 2. ISTJها از ایجاد نظم و ساختار لذت میبرن و در این کار خیلی خوب هستند.

این تیپ به خوبی در دنیای بیزینس خودش رو جا میکنه و عملکرد خوبی در پست‌های اجرایی و مدیریتی داره. ISTJها عملکرد خوبی در مشاغل انفرادی و تخصصی مثل وکالت، دندانپزشکی و خلبانی دارند و همینطور عملکرد خوبی در سازمان‌ها به عنوان کارمند و مدیر اجرایی دارند.

ISTJها از کارهای بدون قاعده مثل مشاغل هنری و همینطور کارهایی که نیاز به ارتباط انسانی زیادی داره مثل مهمانداری و فروشندگی احساس رضایت نمیکنند.

در ویدیوی زیر میبینیم که شغل و محیط کار مناسب برای تیپ شخصیتی ISTJ چطور باید باشه؟ و همینطور چند شغل مناسب و نامناسب برای این تیپ رو معرفی میکنیم:

آیا میتونیم به نتایج تست MBTI اعتماد کنیم؟

تست شخصیت‌شناسی MBTI تونسته به بسیاری از افراد در خودشناسی و تصمیم‌گیری بهتر در مسیر زندگی کمک کنه ولی این تست هم اشکالات خودش رو داره و انتقاداتی بهش وارده که میتونید چند نمونه از این انتقادات و پاسخ به اونها رو در مطلب ده پاسخ به انتقادات وارد شده به تست MBTI بخونید.

برای اینکه بتونید به نتیجۀ این تست اطمینان کنید باید اول مطمئن بشید تیپ شما درست به دست اومده، پس باید مشخصات اون تیپ به شخصیت شما خیلی نزدیک باشه و هر چهار حرف چهارحرفی اون تیپ به نظر شما درست باشه.

مثلا اگه تیپ شما ISTJ به دست اومده شما باید تا حدی:

 • درونگرا باشید یعنی نیاز به زمان تنهایی زیادی داشته باشید و حضور در جمع‌های شلوغ از شما انرژی بگیره.
 • حسی باشید یعنی به اطلاعات عینی و دقیق که از طریق حواس پنجگانه به دست میاد، اهمیت بدید.
 • متفکر باشید یعنی شواهد موجود و استدلال منطقی در تصمیم‌گیری‌های شما نقش پررنگی داشته باشه.
 • منظم باشید یعنی دوست داشته باشید زمان و مکان زندگی شما ساماندهی شده و منظم باشد.

یادمون نره نتایج تست MBTI فقط وقتی میتونه به خودشناسی ما کمک کنه که ازش به عنوان یک آینه برای کندوکاو ویژگی‌های شخصیتیمون استفاده کنیم. اگه نتونیم وقتی برای مطالعه و فکر کردن به خودمون اختصاص بدیم؛ تنها چیزی که از این تست به دست میاریم یک برچسب جدیده که مثلا ISTJ هستم یا ESTJ یا INTP.

اگه حواسمون نباشه، این برچسب میتونه حتی برای ما مضر هم باشه. یادمون نره که اکثر رفتارهای ما از جنس مهارت هستند. یعنی با تلاش میتونیم رفتارهامون رو تغییر بدیم. اما درنظر گرفتن علائق ذاتی و ویژگی‌های شخصیتی میتونه به ما در رسیدن به رضایت شغلی کمک زیادی بکنه.


اگر فکر میکنید یادگیری مهارت کار سختیه و تلاشهای گذشته شما برای یادگیری مهارت (مثل زبان انگلیسی یا یک نرم‌افزار) به شکست منجر شده، باید پیش از هر چیز یادگرفتن رو یاد بگیرید.

[مطلب مرتبط : دوره آنلاین یادگیری اثربخش]


حرفهای خیلی مهم دیگه و یه عالمه مطلب مفید در مورد شغل

شما دارید بخشی از مطالبی رو میخونید که با موضوع شغلی و نحوه رسیدن به شغل مناسب روی این سایت با عنوان کارنکن منتشر میشه. 

کارنکن چیه و شناخت‌ تیپ‌های شخصیتی MBTI چطور میتونه به کارنکردنِ ما کمک کنه؟

کارنکن میخواد ما رو در مسیری قرار بده که بتونیم شغلمون رو آگاهانه انتخاب کنیم؛ شغلی که بهمون هدف و انگیزۀ رشد بده و با استعدادها و انگیزه‌های درونیمون منطبق باشه؛ شغلی که باهاش زندگی کنیم و دیگه کارنکنیم 🙂

این مسیر با نگرش کارنکن شروع میشه تا دیدگاهمون رو به شغل عوض کنیم و برای حرکت و تغییر آماده بشیم. بعد از اون سراغ آدم‌های اهل کارنکن میریم تا از تجربه‌هاشون الگو و انگیزه بگیریم. بعد از اون با شغل‌ها، کتاب‌های خوب شغلی و مراجع آنلاین آموزش مهارت‌های شغلی بیشتر آشنا میشیم.

ولی قسمت مهمی از مسیر یافتن و ساختن شغل مناسب، خودشناسیه. چطور بفهمیم چه شغلی برامون مناسبه؟ یا در چه محیط کاری میتونیم بیشتر رشد کنیم؟ و یا اینکه استعدادها و نقاط قوتمون به درد کدوم شغل میخوره؟

یک راه خیلی خوب برای پاسخ به این سوال‌ها تجربه‌ست؛ هم میتونیم تجربه‌های گذشته‌مون رو کنار هم بذاریم و به نتایجی برسیم و هم الان میتونیم راه‌های جدیدی رو امتحان کنیم ولی فرصت و امکان تجربه کردن محدوده و ما به راه‌های دیگه‌ای برای شناخت بهتر خودمون احتیاج داریم. یکی از این راه‌ها تست‌های شخصیت‌شناسی معتبره.

با وجود منحصر به فرد بودن شخصیت هر انسان، باز هم میتونیم انسان‌ها رو در گروه‌هایی قرار بدیم و بگیم این افراد خصوصیات شخصیتی نزدیکی دارند؛ این کاریه که تئوری شخصیت مایرز بریگز سعی در انجامش داشته و تست شخصیت شناسی MBTI حاصل سال‌ها تلاش برای شناخت شباهت‌های شخصیتی انسان‌هاست.

تیپ‌های شخصیتی MBTI هرچند دقیق نباشند ولی تئوری قابل درکی دارند و میتونیم با شناخت تیپ شخصیتیمون با یک سری از خصوصیت‌ها، ترجیحات و نقاط ضعف و قوتمون آشنا بشیم و از این شناخت در تصمیم‌گیری‌های مهم زندگیمون مثل انتخاب مسیر شغلی استفاده کنیم.

عملکردهای شناختی یونگ چیه و چطور میتونه به درک بهتر تیپ شخصیتی ISTJ کمک کنه؟

در انتها بد نیست کمی هم در مورد کارهای یونگ حرف بزنیم. تست MBTI بر پایۀ مطالعات یونگ توسط مایرز و بریگرز تدوین شده.

تئوری شخصیت یونگ بر پایۀ عملکردهای شناختی بنا شده؛ عملکردهای شناختی به بیان ساده، الگوهای فکری‌ای هستند که ما در زمان مواجهه با شرایط جدید ازشون استفاده میکنیم. یونگ هشت عملکرد شناختی اصلی رو معرفی کرد که هر تیپ شخصیتی از چند تا از این عملکردها بیش از بقیه استفاده میکنه. آشنایی با عملکردهای شناختی به درک شما از تیپ شخصیتی خودتون عمق میده و شما رو با جنبه‌های جدیدی از شخصیتتون آشنا میکنه.

برای آشنایی بیشتر با عملکردهای شناختی به مطلب عملکردهای شناختی یونگ نگاهی بندازید.  

فایل متنی این مطلب رو میتونید به راحتی از لینک زیر دانلود کنید:

مطلبی که خواندید ویژگی‌ها و معرفی تیپ شخصیتی ISTJ از مدل شخصیت‌شناسی MBTI بود. برای استفاده از آزمون رایگان MBTI از لینک زیر استفاده کنید:

‌تست آنلاین MBTI و معرفی تیپ‌های شخصیتی آن، بخشی از مطالب متنوعی است که با موضوع شغلی و با عنوان کارنکن بر روی این سایت منتشر می‌شود، برای خواندن رایگان تمامی این مطالب روی لینک زیر کلیک کنید:

دیدگاه ها

 1. زینب

  پشمام خیلی خوب بود ایکاش همه از این چیزا سر در بیارن و اینقد افتضاح نباشن که همدیگه رو درک نکنن از مردم می خوام یذره اطلاعاتشون رو ببرن بالا

 2. نازگل

  من دقیقاً ISTJ هستم. صد در صد درست درومد. و تو شغل قبلیم مدیر و همکارام درکم نمیکرد. فکر میکردن ایراد گیرم و انعطاف و روابط اجتماعی پایینی دارم. آخر سر خودم استعفا دادم. چون مورد قضاوت های اونا قرار میگرفتم. اگر سواد و شعور داشتن درکم میکردن که ISTJ هستم و انتظاراتد بیجا نداشته باشن. کاش همه مدیران از MBTI سر در بیارن!
  عالی بود مرسی.

 3. رضا

  در جواب اون آقایی که گفته این تست ها مسخره س و بربد دنبال کار مورد علاقه تون
  از قضا این تست ها خیلی عالی هستن مخصوصا برای افرادی مث من که واقعا نمی دونن علاقه شون چیه و نمیشه همه کارها رو انجام بدن ببینن از چی خوششون میاد

 4. hamid

  با تشکر از زحماتتون.
  به نظر من خیلی مسخره ست که یه تست مسیر زندگی ما رو مشخص کنه. من هر شغلی که دوست داشته باشم انتخاب میکنم. برام مهم نیست که تست و آزمون و منطق چی میگه. دوستان دنبال شغلی باشید که بهش علاقه دارید نه اینکه افراد و جامعه بهتون چی میگن. شغلی که حتی اگه درآمد زیادی نداشته باشه باز هم از انجام اون لذت ببرید. بنده خودم برق خوندم، همکلاسی داشتم که استعداد فوق العاده ای توی عکاسی داشت و علاوه بر مقام های مختلفی که آورده بود از این راه کسب درآمد میکرد ولی به خاطر خانواده و عرف جامعه اومده بود رشته برق! چند تا دوست این شکلی بازم دارم که کار و درآمدشون هیچ ربطی به رشته تحصیلی شون نداره. دنبال کاری باشید که دوستش داشته باشید نه اینکه بقیه بهت بگن تو واسه چی خوبی یا اینکه فلان رشته درآمد زیادی داره! باور کنید خیلی زود به پوچی میرسید و خسته میشید حتی اگه درآمد مناسبی داشته باشه.

  1. محمدمهدی

   باسلام
   این تست واقعا عالی بود. به چیز هایی که من علاقه داشتم و دوست داشتم مسائل اینجوری باشه خیلی نزدیک بود

 5. نائیرا

  من رو کاربوم هم همین تست رو داده بودم و نتیجه مشابهی گرفتم منتها سوالات اینجا بسیار واضح و گویا تر بودند،با سپاس از شما

 6. محبوب

  ممنونم از تست خوب،ولی یه سوال من که جز دسته بندی istj هستم ایا شغل رشته اموزش زبان یا روانشناسی رشد خوبه؟

 7. سعید بیگی

  سلام
  امین عزیز؛ بابت این تست ازتون ممنونم. دیروز توی یک سایت دیگه پرسش ها رو پاسخ دادم و شدم: (INTJ) و امروز که با توضیحات شما اینجا به پرسش ها پاسخ دادم، شدم: (ISTJ) و وقتی ویژگی ها رو خوندم دیدم که به این نتیجۀ دومین آزمون نزدیک ترم. باز هم ممنون.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *