تیپ شخصیتی INFJ در تست شخصیت شناسی MBTI

تیپ شخصیتی INFJ

این مطلب در مورد ویژگی‌های تیپ شخصیتی INFJ در مدل شخصیت‌شناسی MBTI هست. بعد از آشنا شدن با ویژگی‌های شخصیت infj و مسیر شغلی متناسب برای اون از نظر MBTI، یک ویدئوی جذاب هم در مورد تیپ infj براتون گذاشتیم.

علاوه بر اینها، حرفهای خیلی مهم دیگه‌ای هم براتون داریم. حرفهایی که میتونه به شما در شناخت شغل مناسب و مسیر رسیدن به اون کمک کنه.

تا انتها با این مطلب همراه باشید.

ویژگی‌های تیپ شخصیتی INFJ:

 • درک و بینش خوبی از انسان‌ها و موقعیت‌ها دارند.
 • ایده‌آل‌گرا هستند.
 • به نظم و ترتیب بسیار اهمیت میدند.
 • پیچیده و عمیق هستند.
 • حساس و دلسوز دیگران هستند.
 • دوست دارند به دیگران کمک کنند.
 • نگاه به آینده دارند.
 • به ارتباطات عمیق انسانی اهمیت میدهند.
 • با بیان احساسات درونیشون به دیگران راحت نیستند.
 • به دنبال یادفتن هدف و معنا در همه چیز هستند.
 • خلاق و بابصیرت هستند و میتونند رهبران خوبی باشند.
 • زودرنج هستند و ممکنه در مواقعی واکنش‌های احساسی شدیدی نشون بدن.
 • دوست دارند نظم و ساختار بدهند و محیط و افراد رو ساماندهی کنند.
 • میتونند کارها رو منطقی و هدفمند به سرانجام برسونند.

مسیر شغلی مناسب تیپ INFJ:

تیپ شخصیتی INFJ دو ویژگی مهم داره که به تعریف مسیر شغلی مناسب این تیپ کمک میکنه:

 1. INFJها بسیار به هدف و معنای کار اهمیت میدن و باید حتما شغلشون از نظرشون ارزشمند باشه.
 2. INFJها از ایجاد نظم و ساختار لذت میبرند و شغلی رو دوست دارند که با برنامه‌ریزی مناسب به سمت هدف‌های ارزشمندی حرکت کنند.

این تیپ به دنبال شغلیه که از مهارت‌هاش در شناخت نیازهای انسان‌ها استفاده کنه و بتونه کار ارزشمندی برای دیگران انجام بده. به همین دلیل مشاغل مثل معلمی، مشاوره، مربی‌گری، روانشناسی و درمانگری به علت کمک به رشد انسان‌ها، میتونه مورد علاقۀ تیپ شخصیتی INFJ باشه.

درک خوب INFJها از ارزش‌ها و عواطف انسانی باعث میشه به مشاغل هنری مانند نویسندگی و فیلمسازی علاقمند باشند.

در ویدیوی زیر میبینیم که شغل و محیط کار مناسب برای تیپ شخصیتی INFJ چطور باید باشه؟ و همینطور چند شغل مناسب و نامناسب برای این تیپ رو معرفی میکنیم:

آیا میتونیم به نتایج تست MBTI اعتماد کنیم؟

تست شخصیت‌شناسی MBTI تونسته به بسیاری از افراد در خودشناسی و تصمیم‌گیری بهتر در مسیر زندگی کمک کنه ولی این تست هم اشکالات خودش رو داره و انتقاداتی بهش وارده که میتونید چند نمونه از این انتقادات و پاسخ به اونها رو در مطلب ده پاسخ به انتقادات وارد شده به تست MBTI بخونید.

برای اینکه بتونید به نتیجۀ این تست اطمینان کنید باید اول مطمئن بشید تیپ شما درست به دست اومده، پس باید مشخصات اون تیپ به شخصیت شما خیلی نزدیک باشه و هر چهار حرف چهارحرفی اون تیپ به نظر شما درست باشه.

مثلا اگه تیپ شما INFJ به دست اومده شما باید تا حدی:

 • درونگرا باشید یعنی نیاز به زمان تنهایی زیادی داشته باشید و حضور در جمع‌های شلوغ از شما انرژی بگیره.
 • شهودی باشید یعنی تصویر کلی رو میبینید و به نظریه‌ها و مفاهیم انتزاعی اهمیت میدید.
 • احساسی باشید یعنی احساسات در تصمیم‌گیری‌های شما نقش پررنگی داشته باشه.
 • منظم باشید یعنی دوست داشته باشید زمان و مکان زندگی شما ساماندهی شده و منظم باشد.

یادمون نره نتایج تست MBTI فقط وقتی میتونه به خودشناسی ما کمک کنه که ازش به عنوان یک آینه برای کندوکاو ویژگی‌های شخصیتیمون استفاده کنیم. اگه نتونیم وقتی برای مطالعه و فکر کردن به خودمون اختصاص بدیم؛ تنها چیزی که از این تست به دست میاریم یک برچسب جدیده که مثلا INFJ هستم یا ESTJ یا INTP.

اگر حواسمون نباشه، این برچسب میتونه حتی برای ما مضر هم باشه. یادمون نره که اکثر رفتارهای ما از جنس مهارت هستند. یعنی با تلاش میتونیم رفتارهامون رو تغییر بدیم. اما درنظر گرفتن علائق ذاتی و ویژگی‌های شخصیتی میتونه به ما در رسیدن به رضایت شغلی کمک زیادی بکنه.


اگر فکر میکنید یادگیری مهارت کار سختیه و تلاشهای گذشته شما برای یادگیری مهارت (مثل زبان انگلیسی یا یک نرم‌افزار) به شکست منجر شده، باید پیش از هر چیز یادگرفتن رو یاد بگیرید.

[مطلب مرتبط : دوره آنلاین یادگیری اثربخش]


 حرفهای خیلی مهم دیگه و یه عالمه مطلب مفید در مورد شغل

شما دارید بخشی از مطالبی رو میخونید که با موضوع شغلی و نحوه رسیدن به شغل مناسب روی این سایت با عنوان کارنکن منتشر میشه. 

کارنکن چیه و شناخت‌ تیپ‌های شخصیتی MBTI چطور میتونه به کارنکردنِ ما کمک کنه؟

کارنکن میخواد ما رو در مسیری قرار بده که بتونیم شغلمون رو آگاهانه انتخاب کنیم؛ شغلی که بهمون هدف و انگیزۀ رشد بده و با استعدادها و انگیزه‌های درونیمون منطبق باشه؛ شغلی که باهاش زندگی کنیم و دیگه کارنکنیم 🙂

این مسیر با نگرش کارنکن شروع میشه تا دیدگاهمون رو به شغل عوض کنیم و برای حرکت و تغییر آماده بشیم. بعد از اون سراغ آدم‌های اهل کارنکن میریم تا از تجربه‌هاشون الگو و انگیزه بگیریم. بعد از اون با شغل‌ها، کتاب‌های خوب شغلی و مراجع آنلاین آموزش مهارت‌های شغلی بیشتر آشنا میشیم.

ولی قسمت مهمی از مسیر یافتن و ساختن شغل مناسب، خودشناسیه. چطور بفهمیم چه شغلی برامون مناسبه؟ یا در چه محیط کاری میتونیم بیشتر رشد کنیم؟ و یا اینکه استعدادها و نقاط قوتمون به درد کدوم شغل میخوره؟

یک راه خیلی خوب برای پاسخ به این سوال‌ها تجربه‌ست؛ هم میتونیم تجربه‌های گذشته‌مون رو کنار هم بذاریم و به نتایجی برسیم و هم الان میتونیم راه‌های جدیدی رو امتحان کنیم ولی فرصت و امکان تجربه کردن محدوده و ما به راه‌های دیگه‌ای برای شناخت بهتر خودمون احتیاج داریم. یکی از این راه‌ها تست‌های شخصیت‌شناسی معتبره.

با وجود منحصر به فرد بودن شخصیت هر انسان، باز هم میتونیم انسان‌ها رو در گروه‌هایی قرار بدیم و بگیم این افراد خصوصیات شخصیتی نزدیکی دارند؛ این کاریه که تئوری شخصیت مایرز بریگز سعی در انجامش داشته و تست شخصیت شناسی MBTI حاصل سال‌ها تلاش برای شناخت شباهت‌های شخصیتی انسان‌هاست.

تیپ‌های شخصیتی MBTI هرچند دقیق نباشند ولی تئوری قابل درکی دارند و میتونیم با شناخت تیپ شخصیتیمون با یک سری از خصوصیت‌ها، ترجیحات و نقاط ضعف و قوتمون آشنا بشیم و از این شناخت در تصمیم‌گیری‌های مهم زندگیمون مثل انتخاب مسیر شغلی استفاده کنیم.

عملکردهای شناختی یونگ چیه و چطور میتونه به درک بهتر تیپ شخصیتی INFJ کمک کنه؟

در انتها بد نیست کمی هم در مورد کارهای یونگ حرف بزنیم. تست MBTI بر پایۀ مطالعات یونگ توسط مایرز و بریگرز تدوین شده.

تئوری شخصیت یونگ بر پایۀ عملکردهای شناختی بنا شده؛ عملکردهای شناختی به بیان ساده، الگوهای فکری‌ای هستند که ما در زمان مواجهه با شرایط جدید ازشون استفاده میکنیم. یونگ هشت عملکرد شناختی اصلی رو معرفی کرد که هر تیپ شخصیتی از چند تا از این عملکردها بیش از بقیه استفاده میکنه. آشنایی با عملکردهای شناختی به درک شما از تیپ شخصیتی خودتون عمق میده و شما رو با جنبه‌های جدیدی از شخصیتتون آشنا میکنه.

برای آشنایی بیشتر با عملکردهای شناختی به مطلب عملکردهای شناختی یونگ نگاهی بندازید.  

فایل متنی این مطلب رو میتونید به راحتی از لینک زیر دانلود کنید:

مطلبی که خواندید ویژگی‌ها و معرفی تیپ شخصیتی INFJ از مدل شخصیت‌شناسی MBTI بود. برای استفاده از آزمون رایگان MBTI از لینک زیر استفاده کنید:

‌تست آنلاین MBTI و معرفی تیپ‌های شخصیتی آن، بخشی از مطالب متنوعی است که با موضوع شغلی و با عنوان کارنکن بر روی این سایت منتشر می‌شود، برای خواندن رایگان تمامی این مطالب روی لینک زیر کلیک کنید:

دیدگاه ها

 1. م

  اینم که دنبال بهترین گزینه هستی یعنی دنبال ایده آل هستید خب یه اشتباهه یه گزینه ای که بتونید باهاش زندگی‌تون رو ادامه بدید انتخاب کنید دیگه خب مشکلات که همه دارن معلمی، مشاور تحصیلی شاخه بهداشت و درمان، خیریه، زبان خوب به نظر می‌رسن

 2. فرزانه

  من هم این تیپ شخصیتی رو دارم معماری خوندم با عشق یه مدت بیکار بودم یه مدت سر کار ولی الان واقعا سردرگمم همش فکر میکنم اشتباه انتخاب کردم و حسرت میخورم که کاش رشتم تجربی بود و پرستاری یا پزشکی میخوندم همه چو امتحان کردم تصویرسازی کتاب کودک ، خیاطی فروشندگی بازاریابی مربی کودک تو همشم خوب بودم ولی راضیم نمیکرد الانم در اوج سردرگمی هستم افسردگی شدید گرفتم در حدی که دارو مصرف میکنم و فکر میکنم عمرم تلف شده واقعا حالم بده سردرگمم و بی هدف ارشد معماری قبول شدم ولی نرفتم امسال چون ترسیدم اشتباه باشه میگم میخوام پرستاری بخونم همه میگن تو به دردش نمیخوری خودمم نمیدونم به دردش میخورم یا نه فقط از کمک کردن خوشم میاد همین

 3. Neko

  Infj هستم و به نظرم عجیب بودن اونقدرام بد نیست اعتماد به نفس دارم ولی دوست دارم به دیگران هم اعتماد به نفس بدم به نظرم بهتره همونطور که هستیم خودمون رو قبول کنیم چون هیچکس کامل نیست و همه نقص هایی دارن بهترین دوستم هم یک infp هست🥺🌸

 4. Roxana

  درمورد شخصیتم باید بگم ک خیلی از حرفاش درست بود اما گفت ک من یک معلم خوب میشم درحالی که ب این شغل علاقه ای ندارم .
  و زیاد کمک کننده خوبی نبود واسم اما ب هر حال خیلی خوب بود و خوشحال شدم ک این تست رو دادم ♥️🤞🏽

 5. فرزاد

  سلام
  من دوبار این تست رو دادم و هر بار همین تیپ شخصیتی بدست اومده البته بعد از چند سال
  واقعا هم درست بوده دوستانی که از اشتباه بودن این تست گفتن!
  و اینکه من عاشق اینم یک روز معلم بشم به نظر من که خیلی شغل باارزشی است

 6. شیلا

  منم از infj بودن خوشم نمیاد چون هیچ کس مارو درک نمی کنه همش مسغرمون می کنند وقتی وارد جایی میشیم به ما عین آدم فضایی نگاه می کنند از ما سو استفاده می کنند

 7. Yalda.K 🍁

  سلام
  از اینکه infj شدم و اخلاق هام انقدر به چیزی هایی که گفته شده شبیه ان تعجب کردم .
  اما خب من به واسطه این ویژگی ها تونستم چند تا از عزیزترین های زندگیم رو از اشتباه های بزرگ مثل خودکشی ازدواج زود و…. نجات بدم و در بدترین مواقع هم منطقی بودم .

 8. الی

  اره دقیقا من عاشق معلمی بودم از بچگی تما نتونستم معلم بشم حس میکنم یه چیز و از دست دادم خیلی حس بدیه

  1. درنا

   الهی… من یه دانشجو معلمم
   میخام اینو بدونی معلم بدون فقط خدمت به یک سیستم خاص نیست اینکه بتونی ذهنیت اطرافیانتو هم مدیریت کنی و سعی کنی بهترین برنامه ریزی رو روی اون داشته باشی اصل رسالت معلمیه پس خودتو و معلمیو محدود به آموزش پرورش نکن

 9. محمد

  راستش من از infj بودن خوشم نمیاد چه به درد میخوره آدم احساساتی و زود رنج باشه تو شرایط سخت و تاثیر گذار زندگیمون به جای اینکه عقلانی تصمیم بگیریم احساساتی تصمیم میگیریم

  1. سولماز

   سلام ممنون از سایت خوبتون من هم jnfj هستم و مطالبی که در مورد این تیپ گفته بودین اکثرا درست بود، ولی من مشکلی که دارم تو انتخاب شغل هستش که بازم برام حل نشد و نمیدونم چه شغلی انتخاب کنم که وسطش ولش نکنم

  2. نجمه

   تیپ شخصیتی به این خوبی کمترین ادمای دنیا اینو دارن و نادرن و خیلی مهربونو ل سوزن و خیلی برای جامعه مفیدن چرا نمیخوای اخه ؟؟

 10. سمانه

  یا INFJ ها کلا اینجان یا این تست مشکل داره. ( به نظرم گزینه اولو که باید کنار بزاریم ، بیشتر رو گزینه دوم فکر کنیم)
  جواب تست منم INFJ اومد دقیقا 😂😂😂😂😂

  1. ali

   نخیر عزیزم اتفاقا از کل جمعیت فقط دو درصد اینفجی هستن و این تیپ جزو تیپ های کمیابه تو الان باید متوجه باشی که اومدی زیر مجموعه اینفجی ها و معلومه هرکی اینفجیه میاد این صفحرو بخونه صفحه اصلی صفحه قبلیه

 11. Student teacher

  من شغلم متناسب با تیپ شخصیتیمه.infj :))
  اوایل از این که پزشکی قبول نشده بودم ناراحت بودم.
  اما الان از رشته معلمی واقعا خوشحالم.خداروشکر

  1. الی

   اینم که مشاور باشمم بهم میاد چون واقعا واسه این کار ساخته شدم انگاری میتونم راحت با یه کار غصه های یکی رو در لحظه ازش جدا کنم بریزم دور خستگیش و بگیرم. رشته خودمم مترجمی بود دقیقانم به تیپ شخصیتم میخورد انگار ساخته بودنم واسه ترجمه کارم و بلد بودم استعداد داشتم توش اما الان بیکارم😂

 12. الهام

  در این آزمون تیپ شخصیتی من دقیقا هر چهار مولفه رو درست اشاره کرد.امیدوارم بتونم با شناخت دقیق خودم از حالت منفعل به شخصیت فعالی که دلخواهم هست برسم.ممنونم از بزرگوارانی سازنده و گرداننده این سایت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *