تیپ شخصیتی INTJ در تست شخصیت شناسی MBTI

تیپ شخصیتی INTJ

این مطلب در مورد ویژگی‌های تیپ شخصیتی INTJ در مدل شخصیت‌شناسی MBTI هست. بعد از آشنا شدن با ویژگی‌های شخصیت intj و مسیر شغلی متناسب برای اون از نظر MBTI، یک ویدئوی جذاب هم در مورد تیپ intj براتون گذاشتیم.

علاوه بر اینها، حرفهای خیلی مهم دیگه‌ای هم براتون داریم. حرفهایی که میتونه به شما در شناخت شغل مناسب و مسیر رسیدن به اون کمک کنه.

تا انتها با این مطلب همراه باشید.

ویژگی‌های تیپ شخصیتی INTJ:

 • موضوعات علمی پیچیده رو به خوبی جذب میکنند.
 • مفاهیم تئوری و نظریات رو به خوبی نظم و ساختار میدن.
 • استراتژیست خوبی هستند.
 • تصویر بزرگ و جهان‌شمول رو میبینند و آینده‌نگر و پیشرو هستند.
 • بینش و شهود قدرتمندی دارند که بهش تکیه میکنند.
 • به نظرات خودشون بیش از دیگران اهمیت میدن.
 • کارهای روزمره و روتین دوست ندارند.
 • استانداردهای بالایی دارند و از خودشون انتظار عملکرد بسیار بالایی دارند.
 • منطقی و عقلانی فکر میکنند و تصمیم میگیرند.
 • مستقل و خودکفا هستند.
 • به صورت مستقل، عملکرد بهتری دارند.
 • ارتباطات اجتماعی محدودی دارند و بیشتر سرگرم برنامه‌های خودشون هستند.

مسیر شغلی مناسب تیپ INTJ:

تیپ شخصیتی INTJ دو ویژگی مهم داره که به تعریف مسیر شغلی مناسب این تیپ کمک میکنه:

 1. INTJها بسیار علاقمند به یادگیری و کارهای فکری و تحلیلی هستند.
 2. INTJها از ایجاد نظم و ساختار لذت میبرند و به صورت مستقل کارها رو برنامه‌ریزی و اجرا میکنند.

این تیپ به دنبال شغلیه که از توانمندی‌های فکریش استفاده کنه و همینطور بتونه طبق برنامه‌ریزی پروژه‌هایی که بهشون علاقه‌منده رو پیش ببره.

به همین دلیل مشاغل پژوهشی و آکادمیک مثل پژوهشگر و استاد دانشگاه میتونه مورد علاقۀ تیپ شخصیتی INTJ باشه.

از آنجایی INTJها آینده‌نگر و استراتژیست هستند، در مشاغل مرتبط با تکنولوژی مثل مهندسی کامپیوتر، الکترونیک، فناوری اطلاعات و … توانمند هستند.

مهارت‌های فکری بسیار و علاقه به نظم و ساختار باعث میشه که این تیپ برای مشاغل هنری مثل معماری، سردبیری، منتقد هنری و نویسندگی مناسب باشه.

در ویدیوی زیر میبینیم که شغل و محیط کار مناسب برای تیپ شخصیتی INTJ چطور باید باشه؟ و همینطور چند شغل مناسب و نامناسب برای این تیپ رو معرفی میکنیم:

آیا میتونیم به نتایج تست MBTI اعتماد کنیم؟

تست شخصیت‌شناسی MBTI تونسته به بسیاری از افراد در خودشناسی و تصمیم‌گیری بهتر در مسیر زندگی کمک کنه ولی این تست هم اشکالات خودش رو داره و انتقاداتی بهش وارده که میتونید چند نمونه از این انتقادات و پاسخ به اونها رو در مطلب ده پاسخ به انتقادات وارد شده به تست MBTI بخونید.

برای اینکه بتونید به نتیجۀ این تست اطمینان کنید باید اول مطمئن بشید تیپ شما درست به دست اومده، پس باید مشخصات اون تیپ به شخصیت شما خیلی نزدیک باشه و هر چهار حرف چهارحرفی اون تیپ به نظر شما درست باشه.

مثلا اگه تیپ شما INTJ به دست اومده شما باید تا حدی:

 • درونگرا باشید یعنی نیاز به زمان تنهایی زیادی داشته باشید و حضور در جمع‌های شلوغ از شما انرژی بگیره.
 • شهودی باشید یعنی تصویر کلی رو میبینید و به نظریه‌ها و مفاهیم انتزاعی اهمیت میدید.
 • فکری باشید یعنی استدلال منطقی در تصمیم‌گیری‌های شما نقش پررنگی داشته باشه.
 • منظم باشید یعنی دوست داشته باشید زمان و مکان زندگی شما ساماندهی شده و منظم باشد.

 یادمون نره نتایج تست MBTI فقط وقتی میتونه به خودشناسی ما کمک کنه که ازش به عنوان یک آینه برای کندوکاو ویژگی‌های شخصیتیمون استفاده کنیم. اگه نتونیم وقتی برای مطالعه و فکر کردن به خودمون اختصاص بدیم؛ تنها چیزی که از این تست به دست میاریم یک برچسب جدیده که مثلا INTJ هستم یا ESTJ یا INTP.

اگه حواسمون نباشه، این برچسب میتونه حتی برای ما مضر هم باشه. یادمون نره که اکثر رفتارهای ما از جنس مهارت هستند. یعنی با تلاش میتونیم رفتارهامون رو تغییر بدیم. اما درنظر گرفتن علائق ذاتی و ویژگی‌های شخصیتی میتونه به ما در رسیدن به رضایت شغلی کمک زیادی بکنه.


اگر فکر میکنید یادگیری مهارت کار سختیه و تلاشهای گذشته شما برای یادگیری مهارت (مثل زبان انگلیسی یا یک نرم‌افزار) به شکست منجر شده، باید پیش از هر چیز یادگرفتن رو یاد بگیرید.

[مطلب مرتبط : دوره آنلاین یادگیری اثربخش]


حرفهای خیلی مهم دیگه و یه عالمه مطلب مفید در مورد شغل

شما دارید بخشی از مطالبی رو میخونید که با موضوع شغلی و نحوه رسیدن به شغل مناسب روی این سایت با عنوان کارنکن منتشر میشه. 

کارنکن چیه و شناخت‌ تیپ‌های شخصیتی MBTI چطور میتونه به کارنکردنِ ما کمک کنه؟

کارنکن میخواد ما رو در مسیری قرار بده که بتونیم شغلمون رو آگاهانه انتخاب کنیم؛ شغلی که بهمون هدف و انگیزۀ رشد بده و با استعدادها و انگیزه‌های درونیمون منطبق باشه؛ شغلی که باهاش زندگی کنیم و دیگه کارنکنیم 🙂

این مسیر با نگرش کارنکن شروع میشه تا دیدگاهمون رو به شغل عوض کنیم و برای حرکت و تغییر آماده بشیم. بعد از اون سراغ آدم‌های اهل کارنکن میریم تا از تجربه‌هاشون الگو و انگیزه بگیریم. بعد از اون با شغل‌ها، کتاب‌های خوب شغلی و مراجع آنلاین آموزش مهارت‌های شغلی بیشتر آشنا میشیم.

ولی قسمت مهمی از مسیر یافتن و ساختن شغل مناسب، خودشناسیه. چطور بفهمیم چه شغلی برامون مناسبه؟ یا در چه محیط کاری میتونیم بیشتر رشد کنیم؟ و یا اینکه استعدادها و نقاط قوتمون به درد کدوم شغل میخوره؟

یک راه خیلی خوب برای پاسخ به این سوال‌ها تجربه‌ست؛ هم میتونیم تجربه‌های گذشته‌مون رو کنار هم بذاریم و به نتایجی برسیم و هم الان میتونیم راه‌های جدیدی رو امتحان کنیم ولی فرصت و امکان تجربه کردن محدوده و ما به راه‌های دیگه‌ای برای شناخت بهتر خودمون احتیاج داریم. یکی از این راه‌ها تست‌های شخصیت‌شناسی معتبره.

با وجود منحصر به فرد بودن شخصیت هر انسان، باز هم میتونیم انسان‌ها رو در گروه‌هایی قرار بدیم و بگیم این افراد خصوصیات شخصیتی نزدیکی دارند؛ این کاریه که تئوری شخصیت مایرز بریگز سعی در انجامش داشته و تست شخصیت شناسی MBTI حاصل سال‌ها تلاش برای شناخت شباهت‌های شخصیتی انسان‌هاست.

تیپ‌های شخصیتی MBTI هرچند دقیق نباشند ولی تئوری قابل درکی دارند و میتونیم با شناخت تیپ شخصیتیمون با یک سری از خصوصیت‌ها، ترجیحات و نقاط ضعف و قوتمون آشنا بشیم و از این شناخت در تصمیم‌گیری‌های مهم زندگیمون مثل انتخاب مسیر شغلی استفاده کنیم.

عملکردهای شناختی یونگ چیه و چطور میتونه به درک بهتر تیپ شخصیتی INTJ کمک کنه؟

در انتها بد نیست کمی هم در مورد کارهای یونگ حرف بزنیم. تست MBTI بر پایۀ مطالعات یونگ توسط مایرز و بریگرز تدوین شده.

تئوری شخصیت یونگ بر پایۀ عملکردهای شناختی بنا شده؛ عملکردهای شناختی به بیان ساده، الگوهای فکری‌ای هستند که ما در زمان مواجهه با شرایط جدید ازشون استفاده میکنیم. یونگ هشت عملکرد شناختی اصلی رو معرفی کرد که هر تیپ شخصیتی از چند تا از این عملکردها بیش از بقیه استفاده میکنه. آشنایی با عملکردهای شناختی به درک شما از تیپ شخصیتی خودتون عمق میده و شما رو با جنبه‌های جدیدی از شخصیتتون آشنا میکنه.

برای آشنایی بیشتر با عملکردهای شناختی به مطلب عملکردهای شناختی یونگ نگاهی بندازید.  

فایل متنی این مطلب رو میتونید به راحتی از لینک زیر دانلود کنید:

مطلبی که خواندید ویژگی‌ها و معرفی تیپ شخصیتی INTJ از مدل شخصیت‌شناسی MBTI بود. برای استفاده از آزمون رایگان MBTI از لینک زیر استفاده کنید:

‌تست آنلاین MBTI و معرفی تیپ‌های شخصیتی آن، بخشی از مطالب متنوعی است که با موضوع شغلی و با عنوان کارنکن بر روی این سایت منتشر می‌شود، برای خواندن رایگان تمامی این مطالب روی لینک زیر کلیک کنید:

پادکست کارنکن را به رایگان بشنوید

با شنیدن پادکست، ترافیک را لذت‌بخش و زمان‌های مرده را زنده کنید

در این پادکست در مورد مسیر شغلی آدمها گفتگو میکنیم و از آنها می‌آموزیم

هر قسمت این پادکست بیش از بیست هزار شنونده دارد و یکی از ده پادکست پرشنونده فارسی است

از طریق لینک زیر، فایلها را دانلود کنید یا از طریق اپلیکیشن‌های پادکست بشنوید:

دیدگاه ها

 1. fateme

  من این تستو دادم همش درسته الا اینکه من درک تئوریم افتضاحه با وجودی که آدم منطقی ای هستم 😐
  نمیدونم شاید تفسیرم اشتباهه ولی مردم فکر میکنن خیلی مغرورم در صورتی که تو بیان افکارم مشکل اساسی دارم تو برین استورمینگا معمولا اگ میزبان نباشم نمیتونم حرفی بزنم ولی هزار جور فکر میاد تو ذهنم و ایده های زیادی برای کارای مختلف دارم با اینحال به عقیده دیگران عجیب هستم 😐

 2. نیلوفر

  من این تیپ شخصیتی رو دارم و خیلی اذیت میشم چون دیگران فکر میکنن خیلی مغرور و لجبازم. ولی خب بدون اینکه متوجه بشم بعضی ها رو از ارتباط اجتماعی حذف میکنم اونم چون فکر میکنم به دردم نمیخورن. مثلا تو محیط کار بعضی ها رو نمی بینم و سلام نمی دم نمی تونم ارتباط برقرار کنم و اگه کسی دوستم نباشه و اشتباهی انجام بده به شدت تنبیهش میکنم.

 3. علی

  سلام نمی‌دونم اما چندین بار تو سایت های مختلف تست شخصیت شناسی انجام دادم و هر بار به همین نتیجه رسیدم.من رویاهای خیلی بزرگی دارم اما هم از نظر درسی قدرتمندم و هم از لحاظ مهارتی.اما من فرصت دادم به خودم اگه هفت ماه دیگه نتیجه‌ی خوبی از توانایی درسی نگرفتم به سمت مهارتم پیش برم که البته چند بار نتیجه‌ی خوب ازش گرفتم.به امید جهانی با جمعیت کم و مردمانی خردمند و عاری از جهل.

 4. مهتاب

  سلام. ممنون از مطالب جامعی که در مورد MBTI گذاشتید. ببخشید این نظر من درمورد این موضوع نیست ولی چون الان داشتم این مطالب رو میخوندم اینجا میذارمش. من مدتهاست سایتتون رو دنبال میکنم و این آلارم که هر بار میاد ببخشید مزاحم خوندنت شدم و اگه میخوای ایمیلت رو بذار واقعا annoying هست. فقط خواستم به عنوان یه خواننده همیشگی وبلاگ نظرم رو گفته باشم شاید به کارتون بیاد 😉

  1. حسین

   سلام
   عجیبه و غریبه .. تمامی شماها در موردی به من شباهت دارید. دیگران تصور می کنند ما مغروریم !!!! این چه تیپ بیخودیه ما داریم .. 😑

 5. Akbarzadeh

  سلام،من امسال در حال انتخاب رشته هستم با رتبه ۳۰۹۰.
  من علاقم مهندسی کامپیوتره (بر اساس شناختی که از خودم دارم و چیزایی که در مورد این رشته خوندم میگم).اما پدرم معتقده این رشته کار نداره چون ما تو شهرستانیم و بعد از فارغ التحصیلی نمیتونم تو شهر های بزرگ تنها بمونم و اونایی هم که به جایی رسین تو این رشته سرمایه زیاد داشتن و تونستن یه جایی رو داشته باشن تا بتونن توش مرتبط با رشتشون کار کنن یا اینکه تو شهرای بزرگ زندگی میکردن.از اونجاییکه ما از این پولا نداریم و تو شهرستانیم این رشته برا من مناسب نیست و بهتره برم دبیری.

 6. آناهیتا

  من دانش آموز رشته تجربی هستم و هدفم پزشکی هستش اما در این مطالب گفته شده راجب شغل آینده ی من چیزی نگفته بود اگر میشه راهنماییم کنید
  ممنون ?

  1. عارف

   سلام
   من دقیقا این تیپ شخصیتی رو دارم و الان دانشجوی سال ۴ پزشکی هستم
   اگر بگم کاملا راضی هستم دروغ دادم باید بگم نسبتا راضی هستم
   تو این مدت ۴ سال امکان داره ی چیز شما رو خیلی اذیت کنه اونم روزمرگی و انجام کار های تکراریه مثلا هر روز صبح باید بری کلاس تا عصر حتی پنجشنبه و گاهی جمعه هر روز ی سری میان حجم زیادی از مطلب رو میگن و پس از اون ترم شما باید اونا رو امتحان بدید وارد بیمارستان که شدید ی کم بهتر میشه اما باز هم کارای تکراری هستن
   اگر فردی هستید که حوصله نداری و صبرت کمه بدردت نمیخوره
   اگر از کمک کردن به دیگران لذت میبری مفیده برات
   اگر خیلی درونگرا باشی بدردت نمیخوره
   در آخر هم این رو بگم که من سال اول میخواستم رشتم رو عوض کنم و برم دندون الان خیلی خوشحالم کا این کار رو نکردم چون باز دستم بازه که ی تخصص که علاقه دارم رو ادامه بدم و اون کلیشه ای بودن دندون رو نداشته باشه
   موفق باشید

  2. WOLFENSTEIN

   سلام … به نظر من ترک تحصیل کنین شما … خواهش میکنم رحم کنین به آیندگان … وقتی متوجه این موضوع نشدید … وای به حال بیماراتون .

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *