یک چیز خوب، قسمت پنجم: درباره آرشیو عکسها

نحوه آرشیو عکس

قدیمترها اینقدر عکس نمی گرفتیم. اصلا ابزار ثبت عکس، یعنی دوربین، اینقدر در دسترس نبود. هر کسی دوربین نداشت و آنها هم که داشتند، درگیر ماجرای چاپ عکس و محدودیتهایش بودند. در این مورد مطلبی قبلا نوشته‌ام و نمیخواهم آن حرفها را اینجا تکرار کنم:

یک پیشنهاد در مورد عکس

نحوه نامگذاری فولدرها

میخواهم راجع به نحوه آرشیو عکس در کامپیوترمان بنویسم. تصویر زیر را ببینید:

آرشیو عکس

من برای آرشیو عکسها، علاوه بر اطلاعاتی در مورد محل گرفتن آن عکسها، همیشه یک تاریخ هم به فولدر مربوطه اضافه میکنم و همه فولدرهای عکسها را با همین ساختار یکسان ذخیره میکنم. اینگونه هم جستجوی در میان عکسها راحت تر میشود و هم تاریخ مربوط به آن عکسها همیشه یادم می ماند.

البته در مواردی ممکن است تنها سال و ماه را قید کنم و روز را در اسم فولدر ثبت نکنم. اما همیشه اسم فولدر با تاریخ شروع میشود و بعد از آن علامت , استفاده میشود و سپس اطلاعاتی در مورد مناسبت یا محل آن عکسها مینویسم.

در تمامی موارد هم بهتر است از یک زبان استفاده کنیم، یعنی یا فارسی یا انگلیسی. اینگونه یکپارچگی فولدرها حفظ میشود و مزایایی که خدمتتان عرض کردم را خواهیم داشت.

تهیه نسخه پشتیبان

نکته دیگری هم که در خصوص آرشیو عکس رعایت میکنم، تهیه بک آپ یا پشتیبان به صورت منظم از آنهاست. با استفاده از هاردهای اکسترنال من همواره نسخه‌ای پشتیبان از عکسها دارم. مثلا میتوانید ماهی یک بار از عکسهای درون کامپیوتر بک آپ بگیرید. پیشنهاد میکنم به این فرایند وفادار باشید، اشکالات احتمالی در ذخیره فایلها، اصلا خبر نمیکند.

بقیه قسمتهای سری یک چیز خوب

پس نوشت

عکس ابتدای مطلب مربوط به یک روز بارانی در سال ۸۸ است.

یک چیز خوب، قسمت پنجم: درباره آرشیو عکسها
۵ (۱۰۰%) ۲ votes

Comments

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *