کودکان خودشان را از “طرز نگاه ما به آنها” میشناسند، بخشی از کتاب کودک، خانواده، انسان

در حال مطالعه کتاب کودک، خانواده، انسان (پیرامون تربیت کودک) بودم که خواندن قسمتی از آن برایم خیلی لذت بخش  بود، گفتم آن را با شما هم شریک شوم. داستان از این قرار است که یکی از مادرهای نویسنده کتاب (این کتاب از زبان دو مادر است که هر کدام سه بچه دارند) بعد از آموزشهایی که زیر نظر دکتر جینات دیده در یک جمع دوستانه با والدینی مواجه میشود که به شیوه سابق خودش در مورد بچه هایشان حرف میزنند، در ذهنش این چیزها را با خودش میگوید:

“این چیزهایی که به شوخی می­گفتید مطالب خنده ­داری نیست. بچه ­ها عمدتا از دریچه چشم پدر و مادرشان به خودشان نگاه میکنند. آنها از ما میخواهند به آنها بگوییم چه میتوانند بشوند، نه آنکه چه هستند.

آنها برای یافتن شخصیت خود و ابزار رسیدن به آن به کمک ما نیاز دارند.

چیزی به نام بچه «خودخواه» وجود ندارد. فقط بچه ­ای وجود دارد که نیاز به تجربه کردن آن شادی که در سخاوت نهفته است دارد.

چیزی به نام کودک «تنبل» وجود ندارد. اما بچه ­ای وجود دارد که انگیزه ­ای برای کار ندارد، بلکه نیاز به فردی دارد که باور داشته باشد که او وقتی بخواهد، میتواند خیلی جدی کار کند.

چیزی به نام بچه «دست و پا چلفتی» وجود ندارد. تنها کودکی وجود دارد که میخواهد حرکاتش قابل قبول واقع شود و بدنش به وسیله ورزش آمادگی پیدا کند.

همه بچه ­ها نیاز دارند که بهترین خصلت­هایشان مورد تشویق قرار گیرد و بدترین آنها مورد چشم­پوشی قرار گیرد. [فکر میکنم نه فقط بچه ها، که همه آدمها به این شیوه برخورد نیاز دارند.]

چه کسی جز یک پدر یا مادر قادر است به فرزندی که اشتباه کرده بگوید: «اون وقت، اون وقت بود. حالا، حالا است. بیا از نو شروع کنیم.»

چه کسی به جز یک پدر و مادر به اندازه کافی برای یک بچه دماغو ارزش قائل است که به او بگوید: «بیا، من به تو اعتقاد دارم. من زیرِ این ظاهرِ تکه ­پاره، تو را هم می­بینم. من تو را در جامه درخشان یک شاهزاده خواهم پوشاند؛ و تو در واقع یک شاهزاده خواهی شد.»”

از این کتاب چیزهایی زیادی میشود یاد گرفت. مطالبی که نه تنها در ارتباط با کودکان، بلکه در تعامل با سایر اطرافیانمان هم به ما کمک زیادی خواهد کرد.

کودکان خودشان را از “طرز نگاه ما به آنها” میشناسند، بخشی از کتاب کودک، خانواده، انسان
۵ (۱۰۰%) ۱ vote

Comments

 1. فاطمه

  سلام آقای آرامش.
  بعد از تشکر فراوان، می خواستم بگم چقدر معرفی کتاب و گذاشتن تدریجیِ خلاصه‌ی کتاب کار خوبیه، به آدم کمک می کنه که تصمیم بگیره، کتاب براش مناسبه یا نه و آیا نیاز اون رو پاسخ میده. اگه ممکنه لطفا ادامه‌اش بدید.

  1. Post
   Author
   امین آرامش

   سلام فاطمه عزیز
   خلاصه ها برای خودم هم فواید بسیار زیادی داشت. کاش همون موقع این فیدبکهای خوب رو میدادید که آدم انرژیش بیشتر شه برای ادامه کار.
   اما فارغ از این، احتمالش هست که مجدد خلاصه کتاب رو ادامه بدم…
   از لطف شما هم ممنونم. 🙂

   1. فاطمه

    خواهش میکنم.
    امین عزیز، تقریبا میتونم بگم که در مورد هر مطلبی که تا الان تو سایتتون خوندم، نظرم همین هست، ادامه بدید.
    خیلی خیلی ممنون.
    شوخی‌نوشت:گفتم فعلا یه فیدبک مثبت کلی بدم تا بعد که وقت کنم و به مرور برای ادامه دادن بقیه‌ی مطالب و موضوعات انرژی مثبت بهتون بدم. یه سوال هم درمورد ست گادین دارم که اگه یادم بمونه و وقت کنم زیر مطلب مربوط بهش میپرسم.

    1. Post
     Author

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *